Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pes – věrný přítel člověka

  vydáno  •  zvířata · kvízy

  Máte rádi psy? Zajímáte se o ně? Pak můžete otestovat své znalosti v tomto kvízu a možná se dozvíte i něco nového.

  Obrázek huskyho, © Knihomolka365

  Ještě před kvízem vám řeknu něco málo o psí inteligenci, věrnosti a k čemu se pes kromě hlídání domu využívá.

  Psí mysl

  Možná to tak nevypadá, ale psi jsou velmi inteligentní. Dokážou se naučit spoustu povelů, triků, zapamatují si i lidská jména a někteří dokážou poznat, když někdo lže.
  U babičky máme dva jezevčíky a ti jsou taky velmi chytří. Než odtamtud odjíždíme, tak jednomu z nich vždycky říkám „pojedeme domů“. A teď pokaždé, když mu to řeknu, na mě smutně kouká, protože už ví, že odjedeme.

  Nebo jsem venku, jím u stolu a ten druhý jezevčík odpočívá na chodníku. Nejprve na mě kouká psíma očima, protože by si to moje jídlo dal, ale pak to vzdá a zase si lehne. Já na chvíli odejdu a když zase přijdu ven, tak stojí na stole a vyjídá drobky z talíře. Stůl je vysoko, takže jediná možnost, jak se na něj může dostat, je ta, že vyskočí na židli a z té pak na stůl. Takže psi jsou chytřejší, než si myslíme.

  Zvířecí emoce

  V knize Moudrost zvířat jsem se dozvěděla toto: „Ještě nedávno převládal názor, že zvířata mají schopnost reagovat pouze pomocí reflexního chování, že jsou cosi jako zombie nebo roboti.“ Tato věta mě dost překvapila, protože já jsem ještě nikdy nepochybovala o tom, že zvířata umějí myslet a mají emoce.

  Když přibližně před rokem a půl umřel babičce pes po autonehodě, tak ten druhý pes byl tak nešťastný, že kňučel a dokonce mu slzely oči. Už proto si myslím, že psi a všechna ostatní zvířata emoce mají.

  Moudrost zvířat, © Virginia Morellová

  Psí věrnost

  A že je pes nejvěrnější přítel člověka, to se také neříká jen tak. Pes dokáže vycítit, jestli jste smutní, šťastní, naštvaní a někdy třeba jestli lžete. Když jste například smutní, položí vám hlavu do klína nebo se vás snaží nějak rozveselit. Nebo když umře váš blízký, tak se ve společnosti psa cítíte lépe a snadněji překonáte smutek.

  Záchranářští psi

  Záchranářští psi jsou velmi užiteční. Jsou využíváni u policie, protože podle předmětu hledaného člověka dokážou najít jeho stopu. Záchranářští psi také hledají lidi pod troskami zřícených budov (třeba po zemětřesení). Taky dokážou najít lidi zasypané pod lavinou.

  Asistenční psi

  Hodně postižených či nevidomých lidí má psa. Psi pro nevidomé dokážou člověka navádět správným směrem a převést ho například přes silnici. Psi pro postižené dokážou člověku pomoct různými způsoby. Například mu dokážou něco přinést nebo odnést, svléknout mu oblečení, otvírat a zavírat dveře nebo i rozsvítit a zhasnout světlo. Pochopitelně je to musí někdo naučit.

  Pes je velmi užitečný a věrný přítel člověka a díky tomu je také nejoblíbenějším mazlíčkem v ČR.

  A teď už pojďme konečně na ten kvíz! ;-)

  1. Jaké psí plemeno se považuje za nejchytřejší?  2. Kteří psi neradi plavou?  3. Jaké je nejmenší psí plemeno?  4. Jaké z těchto psích plemen neexistuje?  5. Jaká rasa psa je Dášeňka z knihy Karla Čapka?  6. Jaký pes patří mezi záchranářské psy používané ve službách policie?  7. Jaké plemeno psa neumí štěkat a místo toho vydává zvuk podobný jódlování?  8. K čemu byl původně vyšlechtěn jezevčík?  9. Který z těchto psů se může dožít nejvyššího věku?  10. Kolikrát mají psi více čichových buňek než člověk?  11. Kolik slov se dokáže průměrně naučit pes?  12. Jak je pes průměrně chytrý?  13. Když má člověk asi 10 000 chuťových pohárků, kolik jich pak může mít pes?  14. Jak dlouho přibližně trvá březost u feny?  15. Jak vidí psi?  16. Jak se psi potí?  17. Jak často by se mělo krmit dvouměsíční štěně?  18. Jaké jídlo pes nesmí?  19. Proč pes vrtí ocasem?  20. Pokud máte psa, určitě jste si všimli, že někdy žere trávu. Ale víte proč?  21. Jak se nazývá sport se psy, podobný koňskému parkuru, kdy psi skáčou přes překážky?  22. Jak se nazývá sport, při kterém běží tým psů táhnoucí saně?  23. Jaký je rozdíl mezi plemeny shiba inu a akita inu?  Moc toho o psech nevíš, ale to nevadí. Každý umí něco jiného.

  Nějaké informace víš, i když to mohlo být i lepší, ale každý nemusí vědět všechno.

  Máš dobré výsledky a hodně toho o psech víš. Sice to mohlo být ještě lepší, ale i tak je to super.

  Výborně! Jde vidět, že se zajímáš o psy a máš je rád/a.

  Vyhodnotit

  Doufám, že se vám článek líbil a budu ráda, když do diskuze napíšete, kolik jste měli bodů.

  Zdroje:

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 2. května v 18:15.
  Knihomolka365 v něm napsala:

  Děkuji za vydání článku a taky všem za příspěvky, které jste k němu napsali. Uznávám že byl takový moc všeobecný, jak tady někteří píšou:-D.

  Příspěvek z 2. května v 15:48.
  Zobí v něm napsala:

  Mám 19 bodů. Jo pejsci mě fakt berou;-). Ale co se týče té trávy tak správně je v podstatě všechno.

  Příspěvek z 2. května ve 14:41.
  majdula2000 v něm napsala:

  Čtení nemá s otázkami nic společného. Kvízy a tajenky testují znalosti, ne jestli umíte číst. (Umíte, jinak byste si to nepřečetli.) ;-)