Alíkovina

Pes z mého pohledu

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny
Všechno to začalo takto: Když ještě člověk nebyl člověkem, bylo to v pravěku, tak dlouho pozoroval vlky. Zjistil, že mu mohou pomáhat při lovení kořisti. A tak se lidské tlupy spojily s vlčími. Vlci jim pomáhali lovit kořist a za odměnu dostávali kus masa.

Dingo - Fraser Island, Australia, 2005., © Robert Franek

(lat . Canis lupus familiaris ) Historie 

Pomalu vlci krotli a lidé je cvičili. Když lidé začali chovat některá zvířata na maso, psi jim pomáhali  je hlídat a zahánět od stád jiné dravce. A takto vznikl Pes domácí. Předkové Psa domácího tedy pravděpodobně pocházejí z vlka (Canis lupus). Předky má pravděpodobně v Asii. Jeho předchůdcem je vlk asijsko – arabský. Z něj pocházejí asijská a arabská plemena psů. 

Vlk asijsko – arabský byl lodí přepravený do Austrálie.  Z něho vznikl dnešní pes dingo. Zajímavé je, že dodnes žije ve volné přírodě i když ho čím dál tím víc chovají a snaží se ho zdomácnit. 

Tady jsou stádia vývoje psa:

  • Před 54 – 38 milióny let Creodontia.
  • Před 38 – 26 milióny let Miacis. Před 19 milióny let Hesperocyon. Před 12 milióny let Tomarctus.  

A takhle vznikla čeleď psovitých šelem ( lat . Canidae )

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 17. července 2015 v 8:03.
vikanocka11 v něm napsala:

Reakce na konemy:

Díky za "krásny příspěvěk " . Je to tvúj názor , neberu ti ho . Jenom jse mi zdá , že jsi tu přšel/a hladat jenom negatívne věci . Ale děkuji . Taky zlý názor je názor . 25

Příspěvek z 16. července 2015 v 7:59.
konemy v něm napsala:

To je tvůj pohled?

Promiň,ale čekala jsem něco zajímavějšího. Tenhle "tvůj pohled" se dá najít v každé encyklopedii,myslela jsem,že v článku bude to,jak se na psy díváš TY...