Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pět knížek pro ty, kteří rádi řeší záhady, tvoří nebo si hrají

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Rodičům · Předškolákům
  Knížky, které vám dnes představíme, patří k těm, které neodložíte po prvním přečtení. Naopak. Jsou udělané tak, že v nich můžete číst na přeskáčku a navíc vám pomohou v mnoha případech zahnat nudu.

  100 případů k řešení pro děti od 8 let. Napsali Luděk Brožek, Jan Drahorád, ilustroval Alois Křesala., © archiv nakladatelství Portál

  Díky brožované vazbě tyhle knížky snadno přibalíte do cestovního zavazadla a tak je budete mít po ruce kdykoli, když na vás začne útočit nuda nebo dlouhá chvíle.

  Věříme, že zvlášť potěšeni budou milovníci detektivních případů, ale třeba i ti, kteří mají rádi fyziku! Při výběru knížek jsme pamatovali i na předškoláky, kteří rádi tvoří. Na své si přijdou i ti, kteří si rádi hrají a mají pocit, že všechny hry už hráli tolikrát, že by to chtělo něco nového. Možná budete překvapeni, kolik zábavy se dá zažít se zdánlivě obyčejnými věcmi – kamínky, mincemi či uzávěry od lahví.

  Co umí barvy, nůžky, lepidlo

  I malé děti dokážou vytvořit hezká výtvarná dílka. Jako základ jim mohou posloužit zdánlivě obyčejné věci: krabička od sýra, dřevěný kolíček na prádlo, role od papírových utěrek či dřívka od nanuků. Práce však musí být jednoduchá a krátkodobá, protože děti ve věku 2–6 let jsou schopny se soustředit a tvořit maximálně 20 až 30 minut.

  Co umí barvy, nůžky, lepidloKniha zve rodiče a vychovatele k jednomu stolu s dětmi, aby se společně přesvědčili, co dovedou barvy, papíry, nůžky, lepidlo, přírodniny a že z toho mohou vzniknout pěkné ozdoby, hračky i dárečky pro kamarády nebo příbuzné. U jednotlivých nápadů je uveden seznam potřebných věcí, popis postupu i fotografie výsledného dílka. Pro pobavení a ukončení každé práce je připojena tematická básnička.

  Knihu připravila Veronika Doňarová, která v rámci mateřského centra vede výtvarný kroužek pro děti předškolního věku a všechny návody s dětmi vyzkoušela.

  Případy inspektora Kopřivy

  Případy inspektora KopřivyTahle kniha má trochu zvláštní osud. Nejprve napsal učitel fyziky kladenské základní školy Marek Veselý detektivní příběhy s otevřeným koncem pro své žáky. K některým ho dokonce jeho žáci sami inspirovali (Schovaný šperk). Do knihy, která je určena čtenářům od 9 do 14 let, pak vybral 30 příběhů.

  K rozluštění záhad potřebují čtenáři bystrou mysl, smysl pro detail i pro celek a logické uvažování. Rozluštění a vysvětlení zápletek je založeno na znalosti fyzikálních zákonů a zákonitostí. Za každým příběhem je tedy otázka k přemýšlení. Například: Je vrahem zámecký zahradník? Kdo z dětí zapálil stoh slámy? Proč ostřelovač neuspěl? Došlo ve vlaku k vraždě?

  Kriminální případy pro detektivy začátečníky

  Kriminální případy pro detektivy začátečníkySto detektivních případů pro vás připravili Luděk Brožek (sběratel detektivních příběhů) a Jan Drahorád (student, který se zajímá o detektivní případy a hádanky). Kniha poslouží jako zábava, při které se rozvíjí vnímání, schopnost postřehnout i zdánlivě nedůležité podrobnosti a vyvozovat z nich určité závěry.

  Tentokrát k řešení nejsou potřeba speciální znalosti fyziky, případy mohou zkusit řešit už čtenáři od 8 let. Navíc symbol lupy u každého příběhu označuje jeho obtížnost. Ty nejlehčí mají lupu pouze jednu, nejobtížnější dokonce čtyři.

  Hry s kamínky, mincemi, telefonními kartami...

  Hry s kamínky, mincemi, telefonními kartami...Zábavné hry pro dva, případně i více hráčů, které je možno hrát v místnosti nebo venku bez velkých nároků na přípravu a pomůcky. Materiál je opravdu lehko dostupný: kamínky, uzávěry od lahví, mince, kuličky, telefonní karty a kartičky se sportovci. Kniha je přeložena z italštiny a je určena všem, kteří si rádi hrají.

  Krátké hry pro dlouhé chvíle

  Krátké hry pro dlouhé chvíleJsou chvíle, které jsou nekonečně dlouhé, ale musíme je nějak přečkat. Nanon Gardinová připravila hry a činnosti, které pomohou dětem od 2 do 10 let přečkat nepříjemné nebo nudné chvíle. Najdete tu nejen pohybové hry, ale také hodně her na pozorování a přemýšlení, hry se slovy, hry, které můžete hrát v posteli, v čekárně u lékaře, v autě.

  Některé hry mohou hrát děti samy, jiné vyžadují i účast dospělého či staršího sourozence. Hry rozvíjejí fantazii, smysl pro logiku, rozšiřují znalosti a cvičí pozorovací schopnosti a paměť.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 13. března 2010 ve 13:01.
  ajnuška v něm napsal:

  jůů

  mno jůů..co to je jůů???mno..???víte? nevíte..Ok..napiš te mi..a já vám to napíšu co to je..logika věci né..kdo to uhodne..je Ok..444444444161616

  Příspěvek z 10. března 2010 ve 20:23.
  kika321 v něm napsal:

  Ahoj Aliku

  Aliku tady Natalka zdravim te74

  Příspěvek z 6. března 2010 v 19:00.
  jana38 v něm napsal:

  Reakce na Kiti:

  kiti to je bl****t