Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Písečná mistrovská díla aneb Stavění z písku + kvíz

    Někdo staví vzdušné zámky, jak se tak říká, a někdo má raději ty z písku. Pojďte se o písku a stavbách z něj dozvědět něco víc.

    Písek, © madagaskar66

    Písek je sypký materiál, který je tvořen velmi malými kamínky. Získává se především ze dna moří a koryt řek, odkud je těží plovoucí bagry. Nicméně na souši existují také písečné lomy zvané pískovny, které se po vytěžení písku často zatopí vodou. V nějakém takovém lomu se pak třeba můžete i vykoupat. Protože písek má poměrně velké spektrum využití, jeho světová spotřeba se blíží 50 miliardám tun ročně. Pro představu, jak velké je to číslo, největší jedinci plejtváka obrovského vážili kolem 200 tun.

    Ne všechen písek na světě je ale užitečný. Na Zemi existují desítky písečných pouští, jako je třeba Sahara nebo Libyjská poušť, ale písek, který se na nich nachází, zatím nemá žádné využití. Zrníčka, která tento písek obsahuje, jsou natolik obroušená větrem, že nedrží při sobě. Dá se ale předpokládat, že do budoucnosti si lidstvo poradí i s touto výzvou.

    Rybník s písečným břehem

    Stavby z písku

    Kdo si jako dítě nehrál na pískovišti. Bábovičky, kbelíček, lopatka, hrabičky… Víte ale, že se takovým stavěním z písku dá i živit? Své by vám o tom mohl povědět pan Jakub Zimáček, který díky stavění soch z písku procestoval nejeden kout světa. Tento stavitel pochází ze Šumperka a ke stavění soch se dostal spíše náhodou. V mládí hodně cestoval a v Portugalsku narazil na jiného Čecha, který stavěl z písku sochy a potřeboval k sobě někoho, kdo by mu pomohl. A už u tohoto zůstal.

    Stavět sochy z písku ale není jen tak. Je potřeba jezdit „za pískem“ a především za soutěžemi a festivaly, které pořádají různí sponzoři. Zde umělci představují svou kreativitu, jak ve volné tvorbě, tak v zadaných tématech. Zpět ale k písku. Na stavbu písečných soch, které zvládnou odolávat rozmarům počasí i čtyři měsíce, nejde použít jen tak ledajaký písek. Stavitelé, i když většinou pracují na plážích, staví z písku kopaného. Po dokončení se socha, které obvykle vzniká několik dní potažmo týdnů, ještě nastříká vodou ředitelným lepidlem, aby déle vydržela.

    Pokud si myslíte, že patříte mezi nejlepší stavitele na svém pískovišti, podívejte se sem na světový šampionát Harrisand, kam jezdí ti nejlepší ve svém oboru.

    1. Podle velikosti písečných zrníček se písek dělí do:


    2. K čemu se písek nepoužívá:


    3. Největším vývozcem písku na světě je:


    4. Ve sklářství se používá speciální písek – z jakého kamene jsou jeho zrníčka?


    5. Jaká negativa má těžba písku?


    6. Jaký tvar zrnek písku je zapotřebí, aby u sebe lépe držela pohromadě?


    7. Jak se taková socha z písku staví?


    8. Kolik měřila nejvyšší socha z písku? Byla postavena v Číně v roce 2010 a je dodnes zapsaná v Guinessově knize rekordů.


    9. A když jsme u těch velikostí. Kolik měřil nejvyšší hrad z písku? Byl postaven v roce 2021 v Dánsku a také patří mezi světové rekordy.


    10. Čím se liší „kopaný písek“ od toho klasického?


    Moc se ti nezadařilo. Najdi si nejbližší pískoviště a ještě na tom zapracuj.

    S kyblíčkem a lopatičkou ti to celkem jde.

    Smekám. Jsi opravdový písečný hradní pán!

    Vyhodnotit

    Ať už se ti v kvízu dařilo nebo ne, podívej se na video opravdových mistrovských soch z písků:

    Zdroje:
    Wikipedie písek
    Plejtvák obrovský
    Jakub Zimáček
    Ábíčko - stavby z písku
    Guinessova kniha rekordů - nejvyšší socha
    Guinessova kniha rekordů - nejvyšší hrad

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Příspěvek z 5. června 2023 v 19:09.
    DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

    Zajímavý a hezký článek, mám ráda léto a přírodu a písek k tomu patří. :-) Jinak mám 6 bodů :-D.