Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pískomilové aneb Má neobvyklá domácí zvířata

  vydáno  •  Zvířata

  V tomhle článku bych vám chtěla povědět něco o ne tak obvyklém zvířeti, o pískomilovi. Pískomily chováme již od mé první třídy, a tak s nimi mám již nějaké zkušenosti. Jestli se o tomto milém a roztomilém zvířátku chcete něco dozvědět, tak stačí jen kliknout na tento článek.

  pískomilové u pítka, © Rodé

  Od mé první třídy máme doma pískomily. Sice to většinou nejsou přítulná zvířata, ale je vždy hezké tyto malé roztomilé tvorečky pozorovat. Protože by článek byl moc dlouhý, tak jsem se rozhodla ho rozdělit na dvě části. Tak tedy vítejte u části první.

  Původ

  Pískomil se ve volné přírodě původně vyskytoval v severní Číně a Mongolsku. Nejčastěji chovaným zástupcem pískomilů je tak pískomil mongolský.

  Vzhled

  Pískomilové můžou mít různá zbarvení, například divoké zbarvení, stříbrný aguti, alžířan či černé zbarvení. Měří asi 10 centimetrů. Mají velké černé nebo červené oči, malé přední a dlouhé zadní tlapky a silné zadní nohy, které jim umožňují skákat velmi vysoko. Mohou skákat až 50 cm nad zem. K udržování rovnováhy používají ocas. Důležité je, že nikdy nesmíte tahat ani chytat pískomila za ocas! Pískomilové jsou v tomhle podobní ještěrkám. S tím rozdílem, že když pískomila chytnete za ocas, tak se mu utrhne. Na rozdíl od ještěrek mu již nikdy nenaroste a může si bez ocasu způsobit nějaké vážné zranění, které může být až smrtelné.

  Mláďata

  Samice bývá březí 25–29 dnů a v jednom vrhu (bývají 2–3 ročně) mívá obvykle 2–9 mláďat. Březí samici můžete krmit moučnými červy, které jí dodají dostatek bílkovin.

  Mláďata se rodí holá a slepá. Při narození vypadají jako tlustí fialoví červíci. Ve věku 2 týdnů jim začíná narůstat srst a ve 2 a půl týdnech otvírají oči. Samec pomáhá samici s péčí o mláďata, proto se při jejich chovu nemá stěhovat do jiné klece nebo akvária, protože samice už by ho zpátky nepřijala a útočila by na něj jako na cizího.

  mládˇátka

  Chov

  Pískomilové jsou komunitní zvířata, proto je nejvhodnější je chovat v páru nebo ve skupině. Pokud bychom chtěli chovat jen jednoho pískomila, bylo by mu smutno a trápil by se. Pískomily můžete chovat v akváriu nebo v kleci. My máme pískomily v akváriu a dost to nám i pískomilům vyhovuje. Vím od své kamarádky, která chová pískomily v kleci, že jí často vyhazují podestýlku při hrabání, a tak je podestýlka všude kolem.

  V akváriu byste jim měli zařídit pítko s vodou (misku s vodou většinou zahrabou, pak nemají co pít), a misku na jídlo, kterou dáte na vyvýšené místo. Potřeba je také domeček. Nesmí být plastový, slepený lepidlem nebo přibitý hřebíkami, protože by jim tyto věci mohly ošklivě ublížit. Nejlepší je domek ze dřeva. My jsme použili kokosové ořechy, pískomilové si je moc oblíbili.

  Jako podestýlka se nejlépe hodí hobliny. V akváriu je dobré dát vrstvu alespoň 15 cm. K tomu trochu sena. Dejte pozor na to, ať podstýlka nepráší, mohli by dostat zánět očiček. Pískomilům můžete dát do akvária neparfemované kapesníky, kterými si rádi vystelou pelíšek. Často se doporučuje koupel v písku. Nám se to ale příliš neosvědčilo, pískomilové si z písku udělali záchod.

  Dál do akvária můžete umístit různé prolézačky, u kterých platí to samé, co u domečku. Pozor také na malá běhací kola, ve kterých se jim mohou skřípnout nejen tlapičky.

  Akvárium, případně klec, je potřeba umístit na nějakou skříň či stoleček. Pokud bychom akvárko umístili na zem, pískomilové by se příliš báli. Také nesmí být v průvanu (věřte nebo nevěřte, i pískomilové mohou nastydnout). I když pískomilové jsou pouštní zvířata, nesmíte akvárium postavit blízko topení, nebo na přímé slunce. Nesmí stát ani v tmavém rohu. Není také dobré je umisťovat do prostoru, kde je hlučná hudba, protože pískomilové slyší víc jak my, lidé.

  Opečování miminka

  Péče

  Je potřeba jednou denně pískomily krmit. Moc často nenajdete krmení přímo pro pískomily, ale jde použít krmení pro hlodavce či křečka. Obvykle se krmí semeny, jako je např. pšenice, ječmen, oves, slunečnice, kukuřice, dále pak zeleninou, ovocem, tvrdým pečivem nebo zelení, jako je např. nať mrkve.

  Pískomilové naopak nesmí jíst: zbytky jídla, brambory, peckoviny, fazole, rebarboru, ... Pokud jim chcete dát k jídlu něco neobvyklého, raději si zkontrolujte na internetu nebo se zeptejte zkušeného chovatele, zda to vůbec mohou jíst.

  Je potřeba denně kontrolovat, jestli mají dostatek vody v pítku. A jednou za tři až čtyři týdny je potřeba vyčistit celé akvárium.

  Máte pískomily doma? Líbil se vám článek? Napište prosím do diskuze.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 1. prosince 2020 ve 23:01.
  GreefMan v něm napsal:

  Podle mě to nejsou tak neobvyklá zvířata, na základce jsem měl asi šest spolužáků, kteří to chovali...

  FenečkaEjmi v něm napsala:

  Nádherný článek. Pět tlapek. $>

  ultron01 v něm napsal:

  Proč se písko..to .... no prostě - proč se ty zvířata tak jmenujou?