Alíkovina

Pišťucha- co to vlastně je?

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny · Mazlíčci
Pišťucha je takové hodně malé zvířátko, které žije v obtížně dostupném prostředí Asie a Severní Ameriky. A dosud jsem nepotkala žádného člověka, který by znal tohle zvířátko. Tak jsem se rozhodla o něm napsat.

Albánci si pomalu uvědomují, jaký potenciál jejich hory skrývají, a učí se to využívat. (4. července 2015), © MF DNES

Pišťucha patří do řádu zajícovci, podobně jako králík či zajíc. Pohybuje se krátkými přískoky, ale nemá tak dlouhé nohy jako zajíc. A jak už jsem psala, žije v obtížně dostupném prostředí Asie a Severní Ameriky, například ve stepích a na horských skalních úbočích do 5 000 m n. m. 

Zaoblené tělo, krátké končetiny a nízko položené těžiště jí zabezpečují dobrou stabilitu při pohybu po skalnatém terénu. Chodidla porostlá srstí ji chrání před uklouznutím na hladkých skalách. Žije ve skupinách v norách, které si hloubí v trhlinách nebo mezi kořeny. Je aktivní během celého roku. Neukládá se k zimnímu spánku, ale dlouhou horskou zimu přežívá tak, že si vytvoří dostatečné zásoby potravy. Pišťuchy si jako skuteční hospodáři sbírají koncem léta rozmanité krmivo, které suší na slunci a ukládají na hromady blízko obydlí. Někdy přenášejí i kameny a staví si z nich ohrádky, aby ochránili své zásoby sena a travních semen před větrem. Využívají je během zimy a ven se odvažují vyjít dokonce i při teplotě -20 stupňů celsia. Pišťucha dokáže žít na skalnatých horských úbočích v nadmořské výšce 5 000 m. 

 Tak doufám že se vám článek líbil a nenudili jste se a AHOJ. 

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 22. ledna v 15:31.
panglaq v něm napsal:

Mě spíš překvapaila inteligence zvířátka a ještě v tak náročných podmínkách k životu.:->

Příspěvek z 9. ledna v 7:15.
Adee v něm napsala:

Není, ale může se sem koukat;-):-D už i tady je hra zkaž mu radost:-D

Příspěvek z 8. ledna ve 21:14.
majdula2000 v něm napsala:

Autor(ka) tohohle článku už tu dávno není...;-)