Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Plzeň a okolí pro děti – rodinný průvodce – recenze

  vydáno  •  knihy · nakladatelství Starý most

  Máš rád/a turistiku? Baví tě objevovat nová místa? Jedeš na výlet k Plzni a nevíš, kam se můžeš podívat? Pak je pro tebe rodinný průvodce Plzeň a okolí jako dělaný!

  Plzeň a okolí pro děti, © Soňa Brabencová

  Knihu vydalo nakladatelství Starý most. Jde o plzeňské nakladatelství, takže tipy na výlety v okolí Plzně jsou přímo od lidí, kteří to tam znají. Vydavatelství publikuje již od roku 1999. Díla jsou zaměřena především na Plzeňský kraj – Plzeň, Šumavu, Brdy atd. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila i do Bavorska – vyšla první z mnoha knih o Bavorském lese.

  Kniha Plzeň a okolí pro děti vyšla v roce 2016. O texty a fotografie se postarali autoři Petr Mazný, Eva Hausnerová, Petr Flachs, Zdeněk Hůrka a Soňa Brabencová.

  Něco málo o autorech

  Petr Mazný se narodil v roce 1963. Pracoval jako novinář v Plzeňském deníku a v Mladé frontě Dnes. Zabývá se historií Šumavy a Plzně. Je spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Kromě rodinného průvodce napsal i Šumavská strašidla, Hurá na Šumavu – průvodce pro děti i rodiče, Plzeňská strašidla, Plzeňská strašidla se vracejí či Anděl na velbloudu.

  Zdeněk Hůrka působil na různých pozicích v řadě médií, např. jako ředitel programu Rádia FM Plus nebo jako regionální redaktor celostátního zpravodajství TV Prima. Nyní zastupuje různé subjekty při komunikaci s novináři, pořádá tiskové konference a věnuje se mediálnímu tréninku. Organizuje a moderuje sportovní, společenské a kulturní akce. Rád cestuje. Je spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Kromě rodinného průvodce o Plzni napsal Šumavská strašidla, Máme zlato! či Plzeňská strašidla.

  Petr Flachs je autorem řady knih a také spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Z jeho knižní tvorby můžeme zmínit mimo jiné Čekání na zlato, Máme zlato!, Brno z nebe nebo Šumavská strašidla.

  Eva Hausnerová se narodila v Plzni a vystudovala pedagogickou fakultu Západočeské univerzity. Od roku 2015 pracuje v nakladatelství Starý most jako grafička. Ráda fotografuje a cestuje po Česku i zahraničí. Ve volném čase se věnuje podpoře městské cyklistiky. Podílela se i na knihách Plzeňské procházky a výlety, Západní Čechy či Průvodce Šumava, Bavorský les, Mühlviertel.

  Soňa Brabencová se postarala o ilustrace v knize. Vystudovala grafický design na ZČU v Plzni, poté vizuální design v Ústí nad Labem a do třetice výtvarnou školu pro ZŠ a ZUŠ opět na Západočeské univerzitě. Pracuje jako grafička v neziskové organizaci, vede kurzy počítačové grafiky pro děti i dospělé.

  Shrnutí

  Plzeň a její okolí nabízí nepřeberné množství lákavých turistických míst. Průvodce popisuje nejen centrální část města, ale také předměstí Plzně a okolní obce. Cíle jsou vypsané tak, aby byly dostupné pěšky, na kole či městskou hromadnou dopravou. Kniha má celkem 12 kapitol s tipy na výlety + 2 praktické kapitoly, které čtenářům doporučí různé naučné stezky v Plzni a okolí, jízdy vláčkem, vláček do zoo, plzeňské historické vozy, únikové hry, laser game, cykloturistiku či mnohé zajímavé internetové odkazy a odpovědi na fotografické hádanky. Obsahuje i rejstřík míst či prostor pro poznámky. Oceňuji i mapku městské hromadné dopravy.

  Jaké tipy na výlety zde najdeš?

  Jak jsem již psala, je zde celkem 12 kapitol s tipy na výlety, konkrétně:

  1. Kolem svatého Bartoloměje. V kapitole je ukázáno historické jádro Plzně.
  2. Hurá na Bory. Procházka v částech Bory a Doudlevce.
  3. Jižním Plzeňskem. Zde je tip na procházku přes Radobyčice, Štěnovice, Nebílovy, Litice, Lhotu, Valchu a Dobřany.
  4. Kolem Radčic a Malešic. Okruh je veden přes Skvrňany, Novou Hospodu, Křimici, Radčice a Malasice.
  5. V hornickém kraji. Zde se zavítá do Líně, Zbůchu, Tlučné, Vejprnice, Vachova, Kozolup či Města Touškova
  6. Kolem „lázeňského“ parku. V této části je procházka přes Roudnou, Lochotín a Vinice.
  7. Bolevecké rybníky a okolí. Návštěva Bolevce, Košutky a Bílé Hory.
  8. Krajem kaolinu. Neváhej a podívej se do Chotíkova, Nevřeně, Příšova, Ledce, Orlíku, Třemošné, Horní Břízy, Zruče-Sence, Dolan a Druztové.
  9. Od svatého Jiří do Lobez. Tohle je procházka Doubravkou, Lobzy a Újezdem.
  10. Okolím Ejpovic a Klabavy. Zde se půjde na Bukovec, Červený Hrádek, Zábělou, Dýšinu, Chrást, Kyšice, Ejpovice a Klabavu.
  11. Kolem Homolky. Tady je procházka přes Slovany a Božkov.
  12. Za Radoušem. Zde je procházka Letkovem, Koterovem, Hradištěm, Černicí, Starým Plzencem, Šťáhlavy či Losiná.

  Každá kapitola má své části a je rozdělena do sekcí:

  • zajímavá místa, která stojí za návštěvu,
  • sportoviště a občerstvení,
  • mapka,
  • doporučené trasy,
  • pověsti a legendy.

  Knihu doplňuje až 650 fotografií. Najdeš v ní i ilustrace a mapky.

  Moje dojmy

  Průvodce se čte lehce. Je doplněn spoustou fotografií a obrázků, což je velká výhoda. Není to jen prostý text, ve kterém by se čtenář ztrácel. V každé kapitole se autoři snaží doplnit nějakou zajímavost a každá kapitola je uvozena boxem Víte, že..., což se mi hodně líbí. V knize jsou i odkazy na otevírací dobu a je doplněna o foto-hádanky.

  Jediná, a pro mě dost velká, nevýhoda je formát knihy a její měkká vazba. Pokud si ji zastrčíte do knihovny špatně nebo ji nosíte v kabelce, dost se mačká.

  Víš, že...?

  Nedaleko plzeňského náměstí strašil bezhlavý mnich?
  Na vile architekta Štěcha je vyobrazena princezna?
  Na hřbitově za borskou věznicí strašilo?
  V Línicích si můžeš prohlédnout stíhací letadlo MIG21?

  Pokud se chceš dozvědět více zajímavostí, určitě po průvodci sáhni. Na samotnou knihu se můžeš podívat tady:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!