Alíkoviny na téma Počasí
Alík meteorologem
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by bylo mít neustálý přehled o počasí? Vědět, jak bude, rozumět všem těm plánům a předpovědím a celkově chápat, jak ta meteorologie funguje? Alík se rozhodnul, že tomu chce přijít na kloub. A vy to teď můžete zažít s ním!
Může oteplování způsobovat častější zmrznutí květů?
V posledních letech se dost často můžeme na jaře dovědět, že bude špatná úroda nějakého ovoce nebo něčeho, protože při jarních mrazech pomrzly květy. Jak je to možné, když se dlouhodobě otepluje a zimy už nejsou, co bývaly?
Proč se vyskytují povodně?
Občas se stane, že se dozvíme o tom, že se někde vyskytuje povodeň. V lepším případě se to dozvíme ze sdělovacích prostředků, v horším případě nás taková povodeň zasáhne osobně. Co to vlastně povodeň je a proč vzniká?
Jaká byla léta za mého mládí
Začátkem dnešního srpna bylo několik dní poněkud chladnějšího a deštivějšího počasí. Při té příležitosti jsem si nostalgicky zavzpomínal na léta z mého mládí.
Výhody léta aneb Může v létě mrznout? + kvíz
Léto má spoustu výhod, například že jsou prázdniny. Ale může léto přinášet i nějaká překvapení nebo nástrahy? Pokud to víte, můžete si vyzkoušet kvíz v závěru tohoto článku.
Za mých mladých let, to bývaly zimy!
V poslední době bylo několik poměrně teplých zim skoro bez sněhu, zejména v nížinách, ale nedostatek sněhu se projevuje občas i na horách. V souvislosti s tím bych si dovolil zavzpomínat na některé zimy z mého mládí, které byly chladnější a bohatší na sníh. Možná se nějaké takové zimy ještě někdy dočkáme.
Jaké je ideální počasí na koupání?
Jaké je nejlepší počasí na koupání? Myslíte si, že nejlepší na koupání je horko a sluníčko, a čím větší horko, tím líp pro koupání? Taky jsem si to kdysi myslel.
Může mít jezero narozeniny?
Ze zeměpisu víme, že jezero je útvar vzniklý čistě přírodní cestou. Máchovo jezero není jezero, je to umělý lidský výtvor. Přírodní jezera jsou mnohem starší a jejich vznik se nedá přesně datovat. Existuje však u nás jezero vzniklé čistě přírodní cestou, které má v těchto dnech narozeniny.
Čáry za letadly nejsou žádná kouzla
Asi skoro všichni občas vídáme na obloze takové ty čáry za vysoko letícími letadly. Jak a proč takové čáry vznikají? Proč někdy rychle mizí a někdy trvají dlouho? Vznikají samovolně, nebo úmyslně? O tom již v článku.
Zvláštnosti podzimního počasí
Je podzim. Období, kdy se (většinou) už nedá koupat a (většinou) ještě nedá lyžovat. I když jak kdy. A i podzimní počasí má své zvláštnosti, i když ne vždy všechny jsou příjemné. Co může být na podzim zajímavé a na co si dát pozor?
Kvíz o zimním počasí
Víte něco o zimě? Určitě ano. A jak moc, to si můžete vyzkoušet v dnešním kvízu.
Co se nám přihodilo na táboře
Ze začátku to vypadalo na poklidný týden. Trochu jsme se seznámili a pak různě ve dne a někdy i v noci hráli všelijaké soutěže a hry. K tomu jsme se chodili koupat do nedaleké přehrady, protože občasné bouřky střídalo hrozné vedro. Ovšem kdyby byl celý tábor klidný a plný her, soutěží a sluníčka, tak by to nebylo úplně ono...
Let do bouřky
Dnes vám řeknu příběh o tom, jak jsme s rodinou letěli letadlem do Bulharska a zaskočila nás bouřka.
Nečekané počasí
To, že je hezky, neznamená, že bude vše klapat, jak má.
„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.“ Citát od Niccolo Machiavelli, což byl italský politik a spisovatel, který žil mezi lety 1469 a 1527.
Koupání a polévka s kroupami
Loni v srpnu jsem byl v Alpách, a cestou z jednoho horského vrcholu mě u jezírka chytly kroupy. Kroupy jsem teda už viděl padat mockrát, ale tohle bylo za takových okolností, že jsem to ještě neviděl.
Jak nás přepadla bouřka s kroupami
Z výletu se můžete vrátit jako vodníci... stačí náhlý příchod bouřky.
Sněžka – naše nejvyšší hora
Sněžka je naše nejvyšší hora. Myslím, že většina z vás tam byla. Chcete se o ní něco dozvědět a přečíst si o mém povedeném výletě na ni? Tak jste tu správně.
Co se nám přihodilo, když jsme šli z obchodu
Dnes vám tady povím, co se nám stalo s počasím, když jsme šli z obchodu. A taky vám povím, co se nám stalo v zimě.
Noční svítící oblak
Co to vůbec je, vznik, skupiny, zajímavosti, jak a kdy sledovat.
My čekali jaro, a zatím přišel mráz
Jaro je tady, a zdálo by se, že na zimní radovánky už je pozdě. Ale často se stává, zejména na horách, že příležitost k lyžování, stavění sněhuláků a podobně se najde ještě i v dubnu, na hřebenech Krkonoš i na začátku května.
Počasí jako na houpačce
Blíží se jaro, to znamená, že počasí se chová jako na houpačce.
90. výročí rekordního mrazu
Některé zimy jsou teplé, některé studené. Dnes je to přesně 90 let, kdy byla na území ČR a tehdejšího Československa naměřena dosud nejnižší teplota. Zimu 1928/29 můžeme označit za zimu, kterou si nikdo z nás neumí ani představit.
Počasí na Silvestra 1978 a mimořádné prázdniny
Dnes je to přesně 40 let, kdy se na Silvestra vyskytlo počasí, které nebývá moc často. V noci ze Silvestra na Nový rok se ochladilo na některých místech o víc než 30 °C. Důsledkem byly problémy s elektřinou, mimořádné třítýdenní lednové prázdniny a na jaře pak zavedení letního času.
Nejteplejší léto za posledních 244 let
Možná jste si všimli, že letošní léto bylo dost teplé. Ale meteorologická měření ukazují, že letošní léto bylo v Praze-Klementinu dokonce nejteplejší od roku 1775, od kdy tam jsou k dispozici naměřené teploty.
Vedra suší celou Českou republiku
Česko trápí sucho. Na jižní Moravě je již omezené množství vody na osobu.
předchozí | 123 | další |