Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Počítače a reprodukce hudby kolem roku 2000

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 9. srpna 2020 ve 20:30.
  GreefMan v něm napsal:

  Bude to trochu trvat.

  Příspěvek z 8. srpna 2020 v 8:40.
  ALX75 v něm napsal:

  Těšíme se na článek.:->

  Příspěvek z 8. srpna 2020 v 8:05.
  GreefMan v něm napsal:

  Na článku pracuju

  Příspěvek z 8. srpna 2020 v 0:34.
  amandamesa v něm napsala:

  V roce 2000 me byli 4 roky. Tak neco malo panatuju. Jo smouli ty jsem mohla poslouchat porad :D

  Příspěvek z 7. srpna 2020 ve 21:56, upravený po 14 minutách.
  ALX75 v něm napsal:

  GreefMane, článek byl pojat především jako osobní vzpomínka na tehdejší dobu. Kritériem bylo, aby převážná část článku byla vlastní tvorba, s tím, aby k věcem, o kterých pojednává, bylo možno pořídit vlastní autentické fotografie. Jelikož jsou tam věci, které si dnešní cílová skupina Alíka nemusí už úplně pamatovat, tak je tam i nějaké pojednání o tom, jak ty které věci fungují, ale jde o článek pro děti, tudíž není vhodné se příliš zabývat nějakými technickými detaily. Co se týče těch operačních systémů, tak tam zmíněny jsou, s tím, že nejvíc se tam zabývám Windows XP, z toho důvodu, že to byl první, se kterým mám zkušenost a mohl jsem k němu pořídit i fotografii. Redakce Alíka by měla ručit i za obsahovou stránku článku, pokud je to možno, z tohoto důvodu jsem ani nepsal o věcech, o kterých osobně nevím, že tehdy byly možné a že už existovaly. Z tohoto důvodu bylo vyhlášeno i téma pro Alíkoviny, které každý mohl pojmout po svém, i když i ostatní autoři se zaměřili hlavně na vlastní vzpomínky na tehdejší dobu. Samozřejmě ale můžeš napsat i svůj článek na dané téma, které pojmeš zase trochu jinak, napíšeš ho podle sebe, tak, jaké věci jsi zažil nebo znáš z vyprávění Ty.

  Příspěvek z 7. srpna 2020 ve 21:12.
  GreefMan v něm napsal:

  Už se na tom pracuje

  Příspěvek z 7. srpna 2020 v 17:53.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Samozřejmě ne každý si z doby před desítkami let pamatuje úplně všechno. Právě proto bylo vyhlášeno vyhlášené téma, aby každý mohl napsat článek o tom, co si pamatuje, a nemusel jen komentovat články ostatních. Ukazuje se, že zrovna z toho, co jsi napsal, by se byl taky dal udělat docela pěkný článek.

  Příspěvek z 7. srpna 2020 v 17:45, upravený po 2 minutách.
  majdula2000 v něm napsala:

  Tak to jsi ten článek s tím systémem pořádně nečetl, GreefMane, protože v článku je kolem roku 2000 a že Windows XP byl vydán koncem roku 2001. Prosinec 2001 a konec roku 2001 je totéž, ne?

  Příspěvek z 7. srpna 2020 v 16:42.
  GreefMan v něm napsal:

  Článek má spoustu chybných informací.
  Na počítačích nebyl zdaleka jenom Windows XP, v roce 2000 už vůbec ne. Windows XP byl vydán až v polovině prosince 2001. Na drtivé většině počítačů tehdy běžely Windows 98 a Windows 2000. Windows 98 spíše v domácích podmínkách a 2000 na firmách a u profesionálů. Ve spoustě firmách běžel dokonce Windows NT 4.0, protože by bylo pro firmy drahé přecházet na nové OS. Dále na spoustě počítačů běžely Windows 95, protože rodiny neměly dostatek peněz na upgrade počítače (Windows 98/ME měly mnohem vyšší nároky na výkon). Ještě tady máme nepodařený přechodový systém Windows ME, který měl být meziskokem mezi Windows 98 a Windows XP. ME měly oproti svému profesionálnímu bratrovi 2000 úžasné multimédia, ale běžely na zastaralém jádře 9x, díky kterému padaly jako listí na podzim. V článku vůbec nezmiňuješ konkurenční systémy macOS od Applu (V té době probíhal přechod z původního MacOS (V roce 2000 ve verzi 9) na OS X (Úplně přepracovaný)) a Linux, který v té době začal pronikat i do domácností.

  V roce 2000 už byly LCD obrazovky, ale stály velice nekřesťanské peníze. Taky už v té době existovaly notebooky, jedny z prvních se objevily už v roce 1983 a v roce 2000 už šlo o známá zařízení, byť extrémně drahá. Vůbec jsi nezmínil zařízení PDA, jakési předchůdce smartphonů.

  Když jsi psal o hudbě, mohl jsi zmínit iPod a podobné MP3 přehrávače (i když iPod trochu rebeluje a kontejner MP3 nepoužívá). Taky jsi mohl napsat že hudba se hojně přehrávala i na počítačích, nejčastěji v programu Winapm.

  Také v té době už existovaly DVD o kterých ve článku nepadlo ani slovo.

  U disket jsi mohl uvést že existovaly v různých velikostech a kapacitách (3,5" 1,44MB, 3,5" ZIP 2,5MB, 5,25" 360kB, 5,25 1,2MB a 8" 360kB) a že měly speciální posuvník který pokud byl poloze LOCK, tak na ní nebylo možné zapisovat.

  Taky u záznamu by nebylo na škodu uvést že záznam z kazety se dal v počítači převést na hudební soubor a tudíž vypálit na CD/DVD.

  U odstavce o hrách by bylo vhodné že existovaly i herní konzole, v roce 2000 byly nejrozšířenější PlayStation 1 a 2 a také Nintendo 64 a GameCube.

  Héfaistos v něm napsal:

  Kazet máme po krabicích ještě desítky. Asi bych je měl protřídit, dokud jdou vůbec ještě přehrát... Pokud ještě jdou.

  verbum v něm napsal:

  To byla doba... kazety to bylo něco... tolik jsem jich měl.
  Díky za článek

  rapper454 v něm napsal:

  Dobré a pro mě nesmírně zajimave

  předchozí 1 další