Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Podještědí – ve stínu lesů

  vydáno  •  cestování · města a místa

  Náhlý vzestup zprvu neřízeného turismu v 19. stol. způsoboval – často i nepřímo – místní přírodě poměrně značné škody. Určitá oblast však zůstala turistickým ruchem téměř nedotčena. Touto oblastí je Podještědí, konkrétně obec Světlá pod Ještědem, nacházející se na opačné straně Ještědu, než je Liberec.

  Podještědí, © MikiRoth

  Obec se skládá z několika vesnic obklopených hustými, převážně jehličnatými lesy. Hustě zarostlé lesy byly odjakživa místem schůzek a skrýší pašeráků, kteří na černo přenášeli zboží přes Ještědské hřbety do Liberce či opačným směrem. Dodnes lesy působí tajuplným dojmem, zejména právě díky dlouhodobé absenci intenzivnějšího turismu.

  V lesích přesto můžeme najít stopy po lidské aktivitě. Při procházce lesem si člověk musí dávat – zejména na okrajích lesa – pozor na pískovcové lomy. Také může občas narazit na tzv. zemljanky, což jsou díry v zemi využívané na skladování potravin či materiálu, nebo dokonce i jako primitivní příbytky. Lesy jsou plné borůvčí a maliní, ale i jiných plodin, čehož v hojné míře využívá lesní zvěř, které je v lesích nemálo.

  Zajímavým místem je Skalákovna, příbytek vytesaný do skály v lese nedaleko obce. Jedná se o jeskynní prostor se vstupem upraveným do podoby dveří; do vnější stěny příbytku byly vytesány dva čtvercové otvory fungující jako okna.

  Nad celým krajem se tyčí hora Ještěd, na jejímž vrcholku stojí dominanta kraje – Ještědský vysílač. Vysílač a zároveň hotel je bezpochyby první věcí, kterou si člověk ve spojení s Podještědím a Libercem vybaví.

  Podještědí je tichá, klidná oblast s bohatou přírodou i historií, turistickým ruchem téměř nedotčená. Okolní lesy sloužily v minulosti k úkrytu mnoha více či méně poctivých lidí, dnes jsou útočištěm především původních obyvatel – zvířat.

  Kdo si tento kraj velice oblíbil, byla spisovatelka Karolina Světlá, která dokonce použila název obce do svého pseudonymu. V obci samotné i v jejím okolí se odehrává mnoho jejích románů i povídek, takže pokud se někdo o její dílo zajímá (ať už z vlastní iniciativy či z donucení češtinářkou), vřele doporučuji kraj navštívit – utvoříte si ucelenější obrázek o tom, v jakém prostředí Světlá psala a kde se její příběhy odehrávají. A koho její dílo nezajímá, toho po návštěvě Podještědí zajímat bezpochyby bude.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!