Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Podmořský svět 3D - potopte se s brýlemi!

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Zvířata · Filmy · Ekologie · Zahraničí
  Pokud se vypravíte do kina IMAX na film Podmořský svět 3D, tak přes speciální brýle uvidíte prý totéž, co viděl natáčecí tým přes potápěčskou masku. Jen se při své výpravě ani trochu nenamočíte a nebudete muset překonávat žádná úskalí. A že jich bylo!

  Z natáčení IMAX® 3D filmu Pod mořskou hladinou 3D., © Jeff Wildermuth

  Místní lidé například filmařům slíbili, že připraví plavidla podle jejich požadavků. Jenže přípravu podcenili a málem nebylo obrovskou  a těžkou 3D kameru a další příslušenství jak přepravit.

  Navíc kamera je tak velká, že se s ní filmaři jen velmi špatně vešli do klece chránící proti žralokům. Nehledě na to, že ani počasí ani chování mořských živočíchů nešlo příliš naplánovat.

  Filmařský štáb uskutečnil pět expedic. Mezi navštívenými místy nechyběla Jižní Austrálie, Velký bariérový útes, Papua Nová Guinea a Indonésie, se slavným korálovým trojúhelníkem.

  3D kamera je velká a těžká

  Natáčení se speciální třírozměrnou kamerou je velmi nákladné a náročné. Už jen proto, že kamera váží téměř 600 kilogramů. Z toho důvodu se předem hledají vhodná místa a připravuje podrobný scénář. Film vznikl výběrem nejlepších záběrů z více než 350 hodin natočených pod vodou.

  Obvykle byli při natáčení čtyři lidé pod vodou. Tento tým tvořili Howard Hall a kameraman Peter Kragh společně se dvěma potápěči, kteří asistovali při vyhledávání možných záběrů a manévrování s kamerou.

  Lachtan šedý je okouzlen vlastním odrazem, který zpozoroval přes objektiv obrovské kamery.Tři další potápěči se věnovali spouštění a vytahování kamery do vody a z vody, snižování kamery do pozice nebo jejího zvedání napovrch za účelem výměny filmu či čoček za nové, zatímco Howard a jeho první tým zůstali dole, aby si připravili další záběr.

  Tak se mohl tým v menších hloubkách vyvarovat několikanásobným dekompresím a mohl místo toho zůstat na místě po dobu více než šesti hodin a použít speciální dýchací přístroje, které umožňují mnohem delší potápění než tradiční potápěčské bomby.

  jižní austrálie a velký bariérový útes

  Filmový štáb zaujal pět bílých žraloků. Ti kolem nich kroužili tři hodiny a poskytli tak filmařům jedinečnou možnost je sledovat skrz objektiv a pořídit i záběry zblízka. Často se přiblížili tak blízko objektivu, že nebylo možné chvíli filmovat. Jednou narazil jeden žralok tak tvrdě do klece až si zlomil zub, který spadl režisérovi Howardovi přímo do dlaně.

  Druhý ponor přinesl další napínavé záběry. Pár čtyřmetrových žraloků se hrozivě blížil a těsně před filmaři se prudce zatočil, až se jeden z nich otřel ploutví o kameru. Asi nejnebezpečnější byl okamžik, kdy se znenadání zjevil 4,5 metrový žraločí obr ve chvíli, kdy se štáb pohyboval mimo ochranou klec.

  Když ryby "mluví" do natáčení

  Kareta obrovská kouše rozkošná chapadla medúzy (Thysanostoma thysamura) u australského Velkého bariérového útesu.Film Podmořský svět 3D, který měl minulý týden českou premiéru v pražském kině IMAX, trvá sice "jen" 40 minut, ale každou jeho minutu si milovník moře a jeho obyvatel náramně užije. Množství barev, tvarů a pohybů je opravdu úžasné.

  Jak prozradili tvůrci filmu Podmořský svět 3D, nebyli to pouze oni, kdo rozhodoval o natáčení. Pokud byl denní program zaměřen na jednoho živočicha a nastala nečekaná událost, tým opustil původní plán s tím, že se k původnímu tématu vrátí později.

  Díky pohotovosti filmařů uvidíte unikátní záběry žraloka bílého, plejtváka malého, loděnky hlubinné, olihně dlouhoploutvé, pestrobarevné tropické sépie, řasovníka rozedraného, trnuchy indonéské, medúz, karety obrovské, hravých lachtanů šedých, téměř dva metry dlouhého úhořovce a také velkého množství jasně barevných ryb.

  rekordní čas pod vodou

  Dnes jsme měli opravdu štěstí. Myslím, že jsme natočili prozatím naše nejlepší záběry, po té co jsme strávili rekordní čas pod vodou. Byl to dlouhý den. Ráno jsme natáčeli u mangrovníků. Obloha byla zatažená. Potřebovali jsme slunce, abychom mohli natáčet v této lokalitě, a také jsme chtěli počkat, až nebude voda rozvířená.

  A tak jsme plavali zpět k lodi, když v tom na nás někdo křičí, že byly spatřeny tři vzácné tropické sépie, které se zrovna pářily. Do pěti minut jsme byli zpět ve vodě i s dýchacími přístroji na zádech. Zpět na souš jsem se dostal o téměř šest hodin později. Papua Nová Guinea, 4. dubna 2008

  Mistři maskování – odranci a řasovníci

  U Velkého Bariérového útesu dosáhl Howard Hall také rekordu v čase stráveném pod vodou při jednom ponoru. Bylo to při šestihodinové snaze zachytit pozoruhodně legračního, ale také smrtelně jedovatého tvora zvaného odranec (přezdívaného též kamenná ryba). Odranec je nejedovatější rybou naší planety.

  Dle jména lze snadno odvodit, že se tato ryba umí dokonale maskovat mezi kamením na mořském dnu, kde trpělivě čeká na svou kořist. Člen rodiny ropušnicovitých ukazuje před kamerou tvář, kterou bychom mohli popsat jako "nejošklivější obličej, který jste kdy viděli."

  Další dva mistři v maskování, přestože mnohem méně smrtelní, jsou řasovník rozedraný a jeho bratranec řasovník protáhlý. "Jsou velmi vznešení a křehcí, vypadají tak elegantně a tajemně," říká producentka Michele Hallová.

  Útesy korálového trojúhelníku

  Přemíra barev může být viděna ve zdravě tvrdých korálových útesech u Challanger Bay v komplexu Ribbon Reef u australského Velkého bariérového útesu.Severně od Austrálie a Korálového moře leží rozlehlá oblast, známá jako útesy korálového trojúhelníku. S rozlohou několika stovek kilometrů zahrnuje vody Indonésie, Malajsie, Filipín, Timoru, Papui Nové Guinei a rozprostírá se až k Šalamounovým ostrovům.

  Je domovem přibližně 40 procent světové populace živočichů žijících v okolí útesů, z čehož více než 75 procent tvoří zdokumentované korálové druhy a kolem 3 000 jednotlivých druhů ryb, stejně tak jako mořských želv, měkkýšů, korýšů a mořských savců, jakými jsou například delfíni či velryby.

  Z Nové Guinei se potápěčský tým společně vypravil do Jižní Austrálie a později k Velkému bariérovému útesu, největšímu světovému korálovému útvaru, který zde vytváří přírodní hráz při pobřeží Queenslandu. Velký bariérový útes je domovem 2 800 druhů mořských živočichů a 400 druhů korálů. Potápění v těchto místech je světově proslulé.

  Všechno souvisí se vším

  Film Podmořský svět 3D poukazuje na vzájemnou propojenost mezi druhy zvířat a s prostředím, ve kterém žijí.

  Malá, čilá ryba známá jako pyskoun, se živí parazity a mrtvou kůží, které vykusuje z úst a žáber větších dravců. Velká ryba na oplátku nesežere pyskouna. Je pro ni užitečnější jako pomocník než jako potrava.

  Bystrozraký hlaváč (ryba) často sdílí svou skrýš s krevetou, která je naopak slepá, ale umí výborně norovat. Díky hlaváčovi je kreveta varována před blížícím se predátorem, zatímco kreveta prohlubuje skrýš pro hlaváče.

  "Když pozměníte jednu věc v systému, situace se změní. Pokud pozměníte několik věcí, systém se zhroutí," poznamenává Howard. "Je to komplikovaná situace. Je zde mnoho faktorů ovlivňující korálové útesy. Průmysl, především v zemích třetího světa, má na tento přírodní úkaz velký dopad. Průmyslový rozvoj prospívá civilizaci, avšak zachování korálových útesů je stejně důležité."

  "Klimatické změny mají celosvětový dopad na korálové útesy, zvláště pak na korálový trojúhelníkový region, kde nalezneme největší přírodní rozmanitost. Uvolňování kysličníku uhličitého do atmosféry nejen vytváří skleníkový efekt, jejíž důsledkem je globální oteplování, ale rozpouští se také v mořské vodě a způsobuje tak její okyselování. Není to velká změna, ale vytváří některé velmi závažné chemické reakce. Nejzávažnější je úbytek uhličitanu vápenatého, který je podstatou korálových útesů, ale také ulit měkkýšů, mlžů či loděnky hlubinné," vysvětluje Howard.

  "Pokud se bude chemická reakce stále stupňovat z důsledku přílišného uvolňování oxidu uhličitého, korálové útesy by mohly začít mizet a mnoho zvířat by nebylo schopno si vytvořit ulity, což bude mít devastující důsledek na mořskou ekologii v celosvětovém měřítku."

  Howard Hall

  Tento dokumentární filmař a potápěč s třicetiletými zkušenostmi je označován za nejlepšího podvodního filmaře. Proto právě on dostal možnost jako první vyzkoušet v roce 1994 IMAX 3D kameru pod vodou. Film se jmenoval Do hlubin 3D. Za kamerou stál i při přípravě filmu Podmořský svět 3D. Zápisky Howarda Halla z natáčení najdete na stránkách www.howardhall.com

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 14. října 2009 v 10:11.
  Barbořička v něm napsala:

  podmořský svět

  nebyla jsem tam

  Příspěvek z 12. října 2009 ve 14:20.
  Barbořička v něm napsala:

  podmořský svět

  nikdy jsem tam nebyla

  Příspěvek z 11. října 2009 ve 13:51.
  marczétkav v něm napsal:

  ja sem tam bbbbyyyyyyyyyyylllllllllllaaaaaaaaaaaaaa

  ja sem tam byla a ppppppeeeeeeeeeccccccckkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaa111muzu jen doporucit252525252525