Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Podvody na poli sběratelských karetních her

    vydáno  •  volný čas doma · hry, hračky · hry · informatika
    Kdo z vás sbírá nějakou ze sběratelských karetních her, ať už máte velkou, či nějakou skromnější sbírku, přečtěte si tento článek. Dozvíte se, jak nenaletět podvodníkům.

    Pohled do ruky hráče z Japonska. Všichni hráči znají karty nazpaměť a tak je možné hrát i s lokálními verzemi - v tomto případě japonské karty., © Jaroslav Holý

    Kdo patříte mezi sběratele, vzpomeňte si na radost z posledního získaného balíčku, či karty. Schválně, odkud byla získána. Ukážu vám, jak se nestát obětí podvodu s falešnými kartami. Ty se odlišují od pravých v tom, že s nimi nesmíte hrát na oficiálních turnajích, nemají žádnou sběratelskou hodnotu - jsou tedy na vyhození. Jejich hodnota je ekvivalentem dvou vrstev papíru. Článek je zaměřen na Pokémony, ale měl by fungovat i pro jiné sběratelské karetní hry.

     

    1.Zásady nákupu

    Držte se zásady, že karty není dobré kupovat na pochybných místech. Hovoříme o nějakých vietnamských prodejnách, trafikách. Distributorům pravých karet by se nevyplatilo do takovýchto míst je dovážet. Karty koupené odtud budou s největší pravděpodobností falešné. U Pokémonů se dá držet takovéto zásady - cena za takzvaný booster je přibližně sto korun. Za předvytvořené balíčky jsou ceny kolem pěti set korun, záleží na stáří a vzácnosti. Ze známosti či jinak můžete dostat i slevu, těžko bude ale čítat 80%. Boostery pod 70 korun doporučuji nebrat, stejně jako nějaké předvytvořené balíčky do 300 korun. Speciální balení už nelze takto snadno cenově označit a lze si to ověřit jen u distributora.

    2.Detaily

    Když už váháte, zda kartu někde takto pochybně koupit, tak se zamyslete. Zaměřte se zejména na nezvyklé balení či číslování. Velmi často můžete sehnat železné nebo cínové krabičky, na kterých je napsáno ''Pokémon 6''. Tam pravé karty nenajdete, protože oficiální balíčky nejsou číslované. Balení si důkladně prověřte, pozor zejména na nějaké trhliny ve fólii, škrábance, a nebo jinak poškozené balení. Toto je druhá nejsnazší možnost, jak podvodníkům nenaletět.

    3.Pozor na výměny

    Ačkoliv zkratka TCG znamená Trading Card Game, tedy sběratelská karetní hra, tak bych se výměnám spíše doporučoval vyhnout. Pokud je to spolužák ze třídy budiž, ale přes nějaká diskuzní fóra, internet, kde se obě strany fyzicky nesetkají, to v žádném případě nedělejte. Podobně pozor na různé stránky, zejména internetové aukce. Takto se lidé snaží zbavit falešných karet.

    4.Když už karty máte

    Když už máte karty, začněte s prověřováním. Začneme od toho nejjednoduššího. Na originálních kartách jsou anglické popisky bez překlepů. Ty nejsou nikde tolerovány.

    Pravé karty mají hrany hlazené, broušené. Ty falešné pouze řezané. Někdy neodpovídají ani útoky. Je nepravděpodobné, aby např. travní pokémon uměl ohnivý útok. Další snadnou možností, jak odhalit padělek, je prosvítit ho. Nejlépe to půjde v místnosti s absolutní tmou, např. v koupelně. Na pomoc si vezměte baterku. Falešnou kartu takto prosvítíte. Pravé mají totiž mezi první a druhou tisknutelnou vrstvou černou folii zabraňující prosvícení. Toto ovšem nefunguje u lesknoucích se karet, ty mají lesklou vrstvu zabraňující prosvícení nahoře. Tam tento postup nefunguje, tu neprosvítíte.

    Složitější možností je zaměřit se na zadní stranu karty. Často má jiný odstín než karta pravá. Ale pozor, musíte to porovnávat se stoprocentně pravou kartou. Když tak neučiníte, můžete svoji sbírku vyhodit, a pak se dozvědět, že karty byly pravé. Nejtěžší možností, jak můžete odhalit falzifikát, je pomocí asymetrických okrajů a jiných znaků. To už potřebuje velké znalosti. Bohatě si stačí zapamatovat pouze body 1, 2 a 3. Čtvrtý, tedy tento bod, je pouze o ověření vaší sbírky.

    Doufám, že jsem vám osvětil základy odhalování falešných karet a podvodníků, tak pozor na ně.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (5)

    Příspěvek z 21. srpna 2014 v 9:40.
    pixie-xan v něm napsala:

    Reakce na vendy1379:

    Každého baví něco jiného a to že tebe jedna věc nezajímá nemusí být špatná. Já zase nechápu jak může někdo trávit hodinu v koupelně a líčit se jenom aby vypadaly co nejplastičteji (bože to je slovo). Nechci se tě nějak dotknout nebo tě urážet, tohle jen můj názor. A upřímně, utrácejí se miliardy za války, sběratelské karty jsou teda podle mě v pohodě. Jinak sběratelské karty mám ráda, ale taky mi přijde trochu hloupé řešit jestli je pravá nebo falešná.

    vendy1379 v něm napsala:

    karty? fuuuj!

    Možná to nechápu, protože jsem holka, ale ja nechapu, jak se někdo muze tak zabrat do sbirani těchto karet. Kluci ve tride vždy chodili a hrozne to tam resili, kdo ma padelane karty a kdo ne a uprimne, vypadali u toho jako d*bilove. Chovali se u toho jak mimina. Pak se divili, ze je zadna holka nechce. Všechny holky ve tride jsme se shodly ze jsou vazne jako miminka se svyma kartickama.23
    Pardon, ale zkratka si to tak myslim. Nake deti umiraji hlady a vy tu resite hloupe kartičky. jsou i daleko dulezitejsi věci!!!

    Příspěvek z 24. května 2014 ve 21:26.
    waterinda v něm napsala:

    Ninjago karty

    Já zbírám Ninjago karty.Falešné pozná člověk takto:
    Když se podíváte na kratu zezadu tak je u falešné karty napsáno:
    Ninja a webové stránky nebo Ninjago,ale bez webových stránek.
    Pravé se poznají tak,že mají zezadu Ninjago a webové stránky.
    Nebo jsou ještě takové které se ze předu třpytí.Falešné jsou také.