Alíkoviny

Pohádka gentlemanů: Děti Spielbergovi rozumějí

vydáno  v 12:54
Obr Dobr je pohádka gentlemanů. Starosvětská půvabná podívaná, kterou Steven Spielberg natočil podle předlohy Roalda Dahla, je v českých kinech.
Z filmu Obr Dobr

Autor fotky: Freeman Ent.

Kdo je Steven Spielberg?

Steven Allan Spielberg se narodil 18. prosince 1946 v Cincinnati, Ohio, USA. Je jedním z nejpopulárnějších amerických režisérů, producentů a scenáristů a zároveň jedním ze zakladatelů firmy DreamWorks.

Mezi jeho nejvíce ceněné filmy oblíbené dětmi a mládeží patří například E.T. Mimozemšťan, Jurský park nebo dobrodružná série Indiana Jones. Je vícenásobným držitelem filmové ceny Oscar za nejlepší režii a nejlepší film.

Steven Spielberg na MFF v Cannes 2016 uvedl svůj film Obr Dobr

Steven Spielberg na MFF v Cannes 2016 uvedl svůj film Obr Dobr

Spielberg v pohádce buduje svět, jaký by jej chtěl mít. A soudě podle reakcí publika pražské premiéry Obra Dobra, děti „svému“ Spielbergovi rozumějí.

Film vypráví příběh osiřelé dívky, která se spřátelí s obřím vegetariánem. Spolu za pomoci britské královny vytáhnou proti jeho ještě obrovitějším lidožravým kolegům.

Strašení nočních opilců, i kočky mezi popelnicemi se obejde bez „lekaček“, hraje si s detailay od holčiččiných brýlí po obří kuchtění. Bláznivé honičky s nápaditými gagy inscenuje v hravém duchu s puntičkářskou přesností.

Vštěpování úžasu a okouzlení věčného dítěte v každém z nás možná Spielberg svou důkladností přehání. Určitě z pohledu odchovanců moderní fantasy, kde bitva stíhá bitvu, zatímco Obr Dobr s nostalgickou něhou vyvolává zmizelý svět báchorek založených na snu. Ale to neznamená, že by zakrýval krutost, smutek či strach.

Fotogalerie

V každém případě malé vytrvalce odmění milou nadsázkou v poslední třetině snímku, která pohádkovou bytost uvádí do ceremonií britského trůnu od granátníků po generály a kde královna glosující zázraky jen zdrženlivým „vskutku“ volá Reaganovým: „Nancy, vzbuď ho.“ I to předepsané masové pšouknutí má poetický ráz – jako by Spielbergovi radil shůry Miloš Macourek.

Obr Dobr je pohádka z jiných časů. Pohledná, moudrá, filmařsky vycizelovaná a s poselstvím, že slabí se nemají ponižovat před silnými. Pohádka gentlemanů.

InsertSingleVideo
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 24. října 2016 v 21:54.
Botanicula v něm napsala:

hmm

ja nwm jak vy ,ale cetla jsem knizku a je to vskutku krasny pribeh.
Ale ten dnesni film je dost strasny :/
Jinak hezky clanek;)