Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádka gentlemanů: Děti Spielbergovi rozumějí

  vydáno  •  filmy · mediální partner
  Obr Dobr je pohádka gentlemanů. Starosvětská půvabná podívaná, kterou Steven Spielberg natočil podle předlohy Roalda Dahla, je v českých kinech.

  Z filmu Obr Dobr, © Freeman Ent.

  Kdo je Steven Spielberg?

  Steven Allan Spielberg se narodil 18. prosince 1946 v Cincinnati, Ohio, USA. Je jedním z nejpopulárnějších amerických režisérů, producentů a scenáristů a zároveň jedním ze zakladatelů firmy DreamWorks.

  Mezi jeho nejvíce ceněné filmy oblíbené dětmi a mládeží patří například E.T. Mimozemšťan, Jurský park nebo dobrodružná série Indiana Jones. Je vícenásobným držitelem filmové ceny Oscar za nejlepší režii a nejlepší film.

  Steven Spielberg na MFF v Cannes 2016 uvedl svůj film Obr Dobr

  Steven Spielberg na MFF v Cannes 2016 uvedl svůj film Obr Dobr

  Spielberg v pohádce buduje svět, jaký by jej chtěl mít. A soudě podle reakcí publika pražské premiéry Obra Dobra, děti „svému“ Spielbergovi rozumějí.

  Film vypráví příběh osiřelé dívky, která se spřátelí s obřím vegetariánem. Spolu za pomoci britské královny vytáhnou proti jeho ještě obrovitějším lidožravým kolegům.

  Strašení nočních opilců, i kočky mezi popelnicemi se obejde bez „lekaček“, hraje si s detailay od holčiččiných brýlí po obří kuchtění. Bláznivé honičky s nápaditými gagy inscenuje v hravém duchu s puntičkářskou přesností.

  Vštěpování úžasu a okouzlení věčného dítěte v každém z nás možná Spielberg svou důkladností přehání. Určitě z pohledu odchovanců moderní fantasy, kde bitva stíhá bitvu, zatímco Obr Dobr s nostalgickou něhou vyvolává zmizelý svět báchorek založených na snu. Ale to neznamená, že by zakrýval krutost, smutek či strach.

  Fotogalerie

  V každém případě malé vytrvalce odmění milou nadsázkou v poslední třetině snímku, která pohádkovou bytost uvádí do ceremonií britského trůnu od granátníků po generály a kde královna glosující zázraky jen zdrženlivým „vskutku“ volá Reaganovým: „Nancy, vzbuď ho.“ I to předepsané masové pšouknutí má poetický ráz – jako by Spielbergovi radil shůry Miloš Macourek.

  Obr Dobr je pohádka z jiných časů. Pohledná, moudrá, filmařsky vycizelovaná a s poselstvím, že slabí se nemají ponižovat před silnými. Pohádka gentlemanů.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 14. prosince 2017 v 18:05.
  katakozová v něm napsala:

  ja jsem se divala jenom na film a myslim ze to je moc hezka pohádkaR^:->

  Příspěvek z 24. října 2016 ve 21:54.
  Botanicula v něm napsala:

  hmm

  ja nwm jak vy ,ale cetla jsem knizku a je to vskutku krasny pribeh.
  Ale ten dnesni film je dost strasny :/
  Jinak hezky clanek;)