Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádka o domácích zvířátkách

  vydáno  •  povídky
  V pohádce vystupují čistě jenom zvířátka a je o tom, že každý by měl být spokojený s tím, co má.

  Ilustrační foto., © AP

  Jak zvířátka vytrestala sama sebe

  Na jednom statku žilo šest zvířátek – pejsek, kočička, koza, beránek, kachna a slepička. Každý si dělal svou práci a tak to trvalo dlouhá léta. Až jednou se zvířátka spolu pohádala a začala si vyčítat, že ten druhý má lehčí práci. Nakonec se rozhodli, že udělají zkoušku, kdo z nich bude mít pravdu.

  Rozdělili se na tři skupinky po dvou. Jako první přišli na řadu pejsek s kočičkou. Ti dva se dohodli na první výměně práce. Pejsek měl jít chytat myši a kočička hlídat do boudy. Pejsek šel tedy do spíže a čekal. Samozřejmě myši okamžitě ucítily, že tam není kočka a začalo rodeo. Pejsek pochopitelně neměl šanci. Než se vůbec rozehnal, myši už byly schované ve svých dírách ve zdi.

  Kočička zatím byla v boudě, a jelikož byl den, tak se příšerně nudila. Měla tam dokonce k ohlodání kosti, ale kdepak kočičí zuby na kosti pro psa.

  Pak přišla na řadu koza s beránkem. Koza šla tedy na pastvu a myslela si, že bude dělat to, co vždycky – pást se. Jenomže neměla ani ponětí, že na pastvě je i ovčácký pes, který však nebydlel na farmě. Ten ovce zaháněl a koza nestačila utíkat, za chvíli měla jazyk až na vestě, jak se říká.

  Beránek byl zatím na pastvě tam, kam chodila koza. Říkal si sám pro sebe, že to není nic těžkého, v podstatě to samé, co dělá on, až na psa. Jenže přišel čas dát mléko, ale kdepak beran a vemínko.

  Nakonec tu byla kachna se slepičkou. Kachna si šla sednout a vysedět vajíčko. Pochopitelně, že to dokázala, jenže kachní – jak jinak, kdo kdy viděl, aby kachna vyseděla slepičí vejce.

  Slepička šla zatím k jezírku. Chvíli na to koukala a nevěděla, co má dělat. Nakonec se pokusila vyplout, ale bez plovacích blan to nešlo.

  Tak byl konec všech zkoušek. Večer si zvířátka spolu sedla a dlouho mlčela. Všem byla trochu hanba. Nakonec si všechno vyříkali a uznali, že práce každého z nich je důležitá a stejně náročná.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 4. června 2017 v 17:46.
  Pralinka2 v něm napsal:

  A to ještě bylo štěstí, že si ty práce zvířátka vyměnila po dvojicích aspoň trochu podobných zvířátek. Představ si, že by například kočka měla vysedět vejce nebo kachna chytat myši.

  Příspěvek z 22. února 2017 ve 22:45.
  Češtinář v něm napsal:

  Povedené :-)

  Každý má své místo - a tak to má být. Moc pěkná pohádka. 25
  Mimochodem, jak vidím, nemýlil jsem se, když jsem tušil, že próza ti půjde líp než poezie. 25

  Příspěvek z 20. února 2017 v 17:59.
  dennisvet v něm napsal:

  Reakce na fyrefli:

  Jsem tu anonymně a neplánuji tady psát cokoliv o sobě :), sama mám jedničky v češtině v pohodě. A laskavě mi nepiš, že to nepotřebuju, něco jsem si tam hledala ;).
  Měj se
  Niana (dennisvet)