Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádkové město Jičín

  vydáno  •  města a místa · kultura

  Jičínu se přezdívá pohádkové město. Pochází z něj totiž loupežník Rumcajs. Krom toho ale můžete tady navštívit mnoho zajímavých a krásných míst. Která to jsou? Pojďme si je společně ukázat!

  Valdštejnský zámek (taktéž Jičínský zámek), © Wojciech Biegun

  O městě Jičín

  Město Jičín se nachází v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Jičínem protéká řeka Cidlina a žije zde 15 871 (2022) obyvatel. Jeho rozloha je skoro 26km2. Kdybyste psali dopis do Jičína, nezapomeňte napsat jeho PSČ – 506 01.

  Tak. A teď už si pojďme ukázat těch šest míst, která stojí za vaši návštěvu! ;-)

  1. Rumcajsova jeskyně

  Najdete ji severně od Jičína, zhruba 5 km daleko. Můžete tu vidět, jak tu žili Rumcajs s Mankou. Sama jsem tu byla a nejvíce se mi líbilo, jak je ozdobená. Do Rumcajsovi jeskyně se můžete projít pěšky přímo z Jičína, nebo dojedete autem do obce Brada a půjdete kousek pěšky.

  2. Rumcajsova ševcovna

  Nachází se v ulici Pod Koštofránkem, kousek od Valdštejnova náměstí. Je to pěkné muzeum, kde můžete vidět např.: Cipískovy hračky, ševce Rumcajse a různé skoro již zapomenuté věci – trakaře, ošatky atd. Toto místo působí trošku staře, ale mohla bych ho doporučit menším dětem. Je zde také herna.

  3. Valdštejnovo náměstí

  Dřív se jmenovalo Masarykovo a později Gottwaldovo náměstí. Je to překrásné náměstí. Má tvar obdélníku a silnice ho dělí na tři trojúhelníky. Kromě Valdštejnského zámku a Valdické brány tu je i kostel sv. Jakuba Většího. Uprostřed náměstí se nachází mariánský sloup a dvě kašny. Toto jičínské náměstí určitě stojí za návštěvu, konají se zde pravidelné a oblíbené trhy. Parkovacích míst i posezení je tu podle mě dostatek.

  4. Valdštejnský zámek

  Říká se mu také Jičínský zámek. Můžete ho vidět jako úvodní článkový obrázek. Je postaven přímo na Valdštejnově náměstí. Součástí jsou i zámecké zahrady, kde se obvykle konají kulturní akce či promítání letního kina. Valdštejnský zámek je klasicistně upraven, ale jedno jeho křídlo je v renesančním slohu. Jedná se o palác, ale svou architekturou připomíná mnohem více zámek. Uvnitř se nachází: informační centrum, muzeum, galerie, základní umělecká škola, porotní a obřadní síň nebo prostory náležící České zemědělské univerzitě.
  Určitě doporučuji. Mně se nejvíce líbil asi ten zámecký park.

  5. Valdická brána

  Valdická brána je jednou z nejznámějších staveb Jičína. Je postavena v období renesance. Je vysoká 52 metrů. Když vyjdete 156 schodů můžete si užít parádní výhled. Nachází se směrem na východ od Valdštejnova náměstí.

  Valdická brána, © Hadonos

  6. rozhledna Milohlídka

  Je méně známá než předešlá místa. Nejstarší kamenná rozhledna v Českém ráji se nachází na okraji Jičína na kopci Čeřovka. Milohlídka je osm metrů vysoká. Pochází z novogotiky. Kvůli stromům jde z ní vidět pouze jihozápad.

  Tak co? Kam byste se nejraději vydali? Byli jste už někdy na nějakém zmíněném místě? Znáte ještě nějaká další zajímavá místa? Pobavme se o tom v diskuzi.

  Zdroj: pár informací pochází z webu Jičína

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Kaktusek v něm napsal:

  Děkuji $>.
  cli:jojo, ty jsou taky moc pěkný

  cli v něm napsala:

  Necekala jsem ze zde uvidim sve rodne mesto :-D Jeste bych doplnila ze 6 km od Jicina jsou Prachovske skaly ktere stoji za to navstivit :-) Hezky clanek @)->-

  Příspěvek z 23. května 2023 v 7:30.
  Klimili v něm napsala:

  Ahoj,
  moc pěkný článek. V Jičíně jsem byla a Rumcajse, Manku a Cipíska mám moc ráda$> Pět tlapek>X<->X<->X<->X<->X<-