Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádkové příběhy o štěňátku i řemeslech

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Rodičům · Předškolákům · Rodina · Pohádky
  Tentokrát vám představíme dvě knížky, které potěší hlavně nejmladší čtenáře. Ale určitě i všechny, kteří mají rádi pohádky. První z nich se jmenuje Chytrému napověz. V knížce se například dozvíte co je to dratev nebo k čemu mají kováři měch. Hrdinou druhé knížky je štěně.

  Napsala Iva Hercíková, ilustrovala Magda Veverková, © nakladatelství MOTTO

  Chytrému napověz - pohádky o tajemství řemesel

  Knížka klasických českých pohádek vás dovede pohádkovými cestičkami do času, kdy Země byla ještě mladá a lidé se teprve začínali učit žít. Občas se jim do toho připletlo peklo i s Luciferem, někdy i sám Pánbůh.

  Tenkrát ještě nebe a peklo nebyly od sebe tak daleko a vycházely spolu i s lidmi spíš po sousedsku, i když každý za svým plotem. Knihu napsala Božena Šimková a ilustracemi ji vyzdobila Alena Janoušková.

  V knížce najdete devět pohádek:

  • Jak si džbán vysloužil ucho - Pohádka hrnčířská
  • Odkud se na světě vzala dratev - Pohádka ševcovská
  • Jak se dostala kukačka do hodin - Pohádka hodinářská
  • Jak přišli kováři k měchu - Pohádka kovářská
  • Jak se stal Matýsek prvním krejčím - Pohádka krejčovská
  • Proč kvetou růže i v chladných krajích - Pohádka zahradnická
  • Jak byla zlost taky jednou k užitku - Pohádka kolářská
  • Proč kominík nosí štěstí - Pohádka kominická
  • Co je největší bohatství na světě - Pohádka tiskařská

  Ukázka z knihy Chytrému napověz:

  Jak se dostala kukačka do hodin - Pohádka hodinářská

  Chytrému napověz - pohádky o tajemství řemeselDokud na světě nebyl čas, žilo se lidem náramně. Vstávali, když se vzbudili, uléhali, když se jim chtělo spát, jedli, když měli hlad a vůbec se nestarali, je-li čas k jídlu. Jak by taky mohli, když čas ještě nebyl.
  "Ještě si z dlouhé chvíle začnou vymýšlet všelijaká alotria," rozzlobil se pánbůh, když už se na to nemohl dívat. Jenže hned mu došlo, že když lidé nemívají čas, nemohou mít chvíli ani dlouhou ani krátkou, protože chvíle není čím měřit.

  Tak tedy stvořil Čas. Pravda, ono to mělo ještě jeden důvod: Když někdo ví, že bude žít věčně, nedělá si starosti, že něco nestačí, nestihne, nedodělá – však je dost času. Ale když bude mít všeho jen dočasu, začne s tím časem rozumně hospodařit a tím pádem mu na alotria čas nezbude, protože by mu zase chyběl jinde.

  Ale ouvej. Snad proto, že pánbůh neměl čas všechno důkladně promyslet (jak taky, když hodlal Čas teprve stvořit), nebo si možná byl jist, že co činí, dobře činí... zkrátka: jakmile se Čas objevil na světě, nastaly mezi lidmi takové zmatky, že to až volalo do nebe. Pánbůh ne že by neslyšel, ale mávl jen rukou, ať se starají, a zacpal si pro lidská volání na nějaký čas uši...

  Božena Šimková

  Narodila se v roce 1935 v Podkrkonoší. Po maturitě na novopackém gymnáziu vystudovala filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Pak pracovala jako redaktorka, divadelní dramaturgyně, spolupracovala s vysíláním pro děti v rozhlase i televizi. Na svém kontě má čtyřicet televizních inscenací, několik rozhlasových her a necelou desítku her divadelních.

  Božena Šimková je však známa především jako autorka pohádek. V letech 1974 až 1986 vznikl na základě jejího scénáře slavný večerníček Krkonošská pohádka, kde patří k nejznámějším hrdinům vedle příběhů Krakonoše také lakotný Trautenberk . Šimková napsala i mnoho jiných příběhů, například Sedm krkavců (1965), Kocour v botách (1969), Zlatá panna (1980), O vodě, lásce a štěstí (1981), O zakletém hadu (1986), Třetí sudička (1986), Kovářská pohádka aneb Jak přišli kováři k měchu, Mahulena krásná panna. 

  O štěňátku

  O štěňátkuPrvní vydání obrázkové knížky O štěňátku zachycuje roztomilé štěňátko ve zcela nových dobrodružstvích. Například Jak začal padat na dvorku sníh nebo Jak štěňátko navštívilo anděla. Kniha navazuje na legendární příběhy zvědavého štěňátka, které v roce 1960 proslavil animovaný film Zdeňka Millera Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu.

  Zvědavé štěňátko se spřátelilo se všemi zvířátky na dvorku domu, u kterého žilo. Stále je neobyčejně zvídavé. Začne padat sníh a štěňátko by rádo lyžovalo. Zkusí to, a hned se rozhodne, že uspořádá na dvorku lyžařské závody.

  S příchodem jara pak s chutí připraví zvířátkům olympiádu. Štěňátko objeví také svého anděla strážného a ten ujistí podnikavého pejska o své náklonnosti. Knížku ilustrovala Magda Veverková. Kniha je vhodná pro začínající čtenáře.

  V knize najdete tyto příběhy:

  • Jak začal padat na dvorku sníh
  • Jak štěňátko pořádalo lyžařské závody
  • Jak štěňátko navštívilo anděla
  • Jak štěňátko připravilo olympiád
  • Jak se štěňátko vydalo na cesty

  Ukázka z knihy O šťěňátku - Jak začal padat na dvorku sníh

  O štěňátkuNastala zima, přišly plískanice, obloha byla stále zatažená, na dvorek nezasvítilo sluníčko, v noci nezazářil měsíček, ba ani hvězdička se nemihla. Štěňátko mělo mizernou náladu a každý na dvorku s ním. Co se dá dělat v takové slotě? Slepice nervózně pokvokávala, zrní jí padalo do bláta a kuřátka zlobila, protože nesměla běhat venku. Koza zadumaně koukala ven na rybník. Že se kachně a kačerovi chce namáčet! Telátko si hovělo ve chlévě pěkně v suchu a pozvalo k sobě spoustu ptáčků a dalších kamarádů, kteří měli v hnízdech či pelíšcích mokro. Smutně si pozpěvovali:

  Ach kde jsi sluníčko
  na zemi blátíčko
  zebou nás nožičky
  malí jsme maličcí…

  Ale moc se jim do zpívání nechtělo, pospávali, a když se probrali, zajímali se jen, co kde slupnout.
  I štěňátko se na ně přišlo podívat, ačkoliv mělo v boudičce sucho a teplo. Ale nudilo se. Běhat se nedalo, skákat se nedalo, jakou čertovinu vymyslet?
  "Taková šeredná zima, to nikde jinde není," zakrákala vrána. "Všude ve světě padá bílý snížek, děti lyžují a zahazují rohlíky namazané máslem. Jen u nás doma je takovéhle psí počasí!"
  "Opravdu nevím, proč tomu říkáš psí počasí," zamračilo se štěně. "Myslíš, že my pejsci z něj máme radost? Vždyť do takového počasí by ani psa nevyhnal! Tak proč psí počasí?"
  "Co ty o tom víš, jsi ještě mrňous," hájila svou vrána. "Psí počasí, psí počasí!"
  "Kozí počasí se určitě neříká, " ozvala se koza a radostně zamečela. "Kozí nééé, kozí nééé, kozí nééé."
  "Jen se nevytahuj! Slepičí taky ne!"
  A překřikovali se. Telecí ne, búúú, ptačí ne, cvrlik, cvrlik, holubí také ne, húú a húú, ba ani kočičí, mňau, mňau. Kdo to kdy slyšel, kočičí počasí?
  Štěňátko bylo smutné. Přišlo si sem hrát, a oni se mu smějí. Venku se ještě víc zatáhlo, zvonilo poledne a obloha tmavla. Proč jen vrána začala s tím, že je všude jinde líp? Že ti do tlamičky padají rohlíky namazané máslem? Rohlík namazaný máslem – znáte něco lepšího? Možná ještě buřtík nebo řízeček… Ale dalo by všechny dobroty za to, kdyby mohlo běhat po trávě. Nebo aspoň půlku dobrot…
  Podívalo se ven a strnulo. Co to je? Nějaké kouzlo? Kdo to udělal? Štěňátko ještě zimu nezažilo, a tak sníh znalo jen z vyprávění, představit si ho neumělo. Ale tohle pápěří, bílé a lehounké, to přece musí být sníh. Třpytí se, jiskří – a je hrozně studený!

  Iva Hercíková

  Iva Hercíková (1935 - 2007) je autorkou dvaadvaceti románů a novel, několika scénářů a televizních a rozhlasových her. Její prvotinu Pět holek na krku, přeloženou do řady jazyků, úspěšně převedl v roce 1967 na filmové plátno režisér Evald Schorm. Zfilmovány byly i další romány a povídky. Mnohé tituly se staly bestsellery, především Hester aneb O čem ženy sní či Pavouk, který kulhal, Vášeň, Touha, Klára, holub růžový, Lékař duší a zvířat a jiné.

  V roce 1986 spisovatelka z politických důvodů emigrovala s manželem do Spojených států, kde nejprve žili na Floridě a potom deset let na Manhattanu v New Yorku. Iva Hercíková dál psala česky a také se nikdy nevzdala českého občanství. Po roce 1989 žila vždy několik měsíců v Praze, ale kvůli manželově povolání se do České republiky vrátila definitivně až v roce 2000 a střídavě bydlela v Praze a v Harrachově.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 14. ledna 2011 v 17:44.
  Embri v něm napsal:

  Reakce na Embri:

  Dnes mi ji paní pošťačka přinesla domů.
  Moc za ni děkuji, vypadá moc hezky25

  Příspěvek z 12. ledna 2011 v 16:44.
  Embri v něm napsal:

  Moc děkuji16 Knihu o Štěňátku jsem vyhrála a už se na ni těším.  I když v ném případě ji spíš využiji jako dáreček pro holčičku kterou chodím hlídat. Tady na Alíkovi jsem knihu vyhrála už po 2.
  Ještě jednou moc děkuji16

  Příspěvek z 6. ledna 2011 v 19:43.
  Bodysek v něm napsal:

  Chytrému napověz

  Ty názvy těch příbehů z knížky chytrému napověz jsem si četl na článku a myslím si, že budou krásné. Ondra 4