Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádkoví hrdinové

  vydáno  •  Kultura
  Pejsek, kočička, Spejbl, Hurvínek, Maxipes Fík, Krteček a včelí medvídci - Čmelda a Brumda. Tušíte, co má tahle zvláštní parta společného? Rodnou řečí všech je čeština, ale znají je nejen kluci a děvčata u nás, ale i v hodně vzdálených koutech světa. Někteří z nich se narodili už hodně dávno. Hurvínek má ve svém rodném listě rok 1926, Spejbl dokonce rok 1920!

  Otec Spejbl a jeho syn Hurvínek, © Radkaa

  Vedle hudebních nosičů vydává Supraphon také CD s mluveným slovem. A tak jako každé správné knížce nechybí hezké obrázky, tak k namluveným CD patří nerozlučně pěkné písničky.

  Jak Hurvínek potkal Mozarta

  Další, v pořadí už šesté pokračování řady Hurvínek v českých dějinách, zavádí posluchače do doby panování císaře Josefa II. Hurvínek s Máničkou se setkávají s obdivovaným skladatelem Wolfgangem Amádeem Mozartem, zpěvačkou Josefínou Duškovou, císařem a dalšími skutečnými dobovými postavami těsně před pražskou premiérou Mozartovy opery Don Giovanni, aby spolu s nimi prožili malé dobrodružství a spořádaně se pak vrátili do lóže Stavovského divadla za panem Spejblem a paní Kateřinou.

  Divoké sny Maxipsa Fíka

  Poněkud přerostlého psa Fíka vymyslel spisovatel Rudolf Čechura a namaloval Jiří Šalamoun. A protože i psi mají sny, zdá se také našemu maxipsu leccos napínavého i legračního. Nechte si to vyprávět hercem Josefem Dvořákem, který propůjčil Fíkovi svůj hlas i v televizním večerníčku. A co se vlastně Fíkovi zdálo? Třeba jak hrál kopanou, jak řídil auto, jak prožil Vánoce a jak se stal, představte si, kormidelníkem opravdovského zaoceánského parníku.

  Krtek ve městě

  Příběh Krtka a jeho přátel, ježka a zajíce, kteří se ocitnou uprostřed městského civilizačního zmatku, patří mezi zvláště oblíbené díly v řadě populárních animovaných filmů výtvarníka Zdeňka Milera. Vypravečem příběhu i zpěvákem písniček je Marek Eben.

  Příběhy včelích medvídků

  První z řady úspěšných vyprávění o dvou malých čmeláčcích, Čmeldovi a Brumlovi. Oba včelí kluci zažívají humorné i napínavé příhody například s broukem Kvapníkem, strašidlem Pučmeloudem, muškou, lučním koníkem. Všechny postavičky z říše broučků namluvil Václav Vydra. Příběh doprovázejí písničky Zdeňka Svěráka napsané na hudbu Petra Skoumala. Písně zpívají Aťka Janoušková, Josef Dvořák a Pavel Zedníček.

  Povídání o pejskovi a kočičce

  Příběhy pejska a kočičky od Josefa Čapka patří k základním dílům české literatury pro děti. V pěti kapitolách se v podání Karla Högra dozvíme, jak pejsek s kočičkou hospodařili - myli podlahu, pekli dort, spravovali pejskovy roztrhané kalhoty a našli pohozenou panenku.


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!