Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohádky

  vydáno  •  Filmy, divadlo a muzikály
  Proč toto téma? Uvědomte si, kolik toho víte o Spidermanovi, Batmanovi, Anně z Ledového království nebo Evženovi z pohádky Na vlásku. A nyní to porovnejte s tím, co víte o Marušce z pohádky Dvanáct měsíčků, Sněhurce, o králi Miroslavovi z pohádky Pyšná princezna nebo o Heleně ze Šíleně smutné princezny. Už víte, proč toto téma?

  Digitalizace pohádky Tři oříšky pro Popelku, © NFA

  Čím dál tím víc u menších dětí slýchám o pohádkách, které jsem v životě neviděla, o postavách, o kterých jsem nikdy nic neslyšela.

  Kluci stále mluví o Ninja želvách, o Batmanovi, Spidermanovi a hromadě dalších postav. Dívky žijí v naději, že jednou budou jako Anna nebo Elsa z Ledového království, Locika z pohádky Na vlásku nebo nějaká jiná z disneyovských princezen. 

  Samozřejmě jako menší, jsem na ně také koukala, ale rodiče mi četli i klasické české pohádky. Radši bych od nich slýchala o Karkulce (ať je třeba fialová, modrá nebo zlatá), Popelce, Marušce z Dvanácti měsíčků nebo třeba o Nastěnce z Mrazíka. Také jste si toho všimli?

  Bylo by pěkné, kdyby rodiče místo odložení dětí k televizi měli čas číst. Samozřejmě ne všichni mají čas a možnost. Já jsem také vyrůstala u televize, ale české pohádky jsem si pouštěla stále na DVD. Také nějakou tu českou klasiku s Vlastou Burianem a dalšími.

  Děti jsou čím dál vzdělanější o pohádkách od Disneyho. Kdo by neznal Minie z Mickey Mouse? Ale asi by neuspěly v otázkách na klasické české pohádky. Brzy nebudeme z českých pohádek znát nic, což není dobré.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 6. května 2015 ve 14:47.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Pohádky

  Pohádky od Disneyho mají stejný průběh13 (příklad Na vlásku):

  1. Začátek: Locika bydlí ve věži...

  2. Potkání spoluhrdiny příběhu: Do věžě přijde Evžen... 


  3. Radostné scénky: Přijdou do města, tam se koná slavnost...


  4. Smutné (napínavé) scénky: Mamá najde Lociku a ta je uvězněna ve věži...

  5. Konec: Svatba

  Všechny filmy od Disneyho to mají stejné. Proto už mě moc nebaví. Jsem spíš na České pohádky.21