Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pohyby naší Země a čtyři roční období

  vydáno  •  Škola
  Jistě víš, že se naše planeta lidově řečeno pohybuje. Ale nevíš jak? Přečti si tento článek, kde se tyto informace dozvíš.

  "Modrá skleněnka", verze 2012, © NASA

  Jak se tedy naše planeta pohybuje?

  Existují 2 druhy pohybu: Rotace: Rotuje od západu k východu kolem vlastní osy. Doba rotace je 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy(vteřiny). Tomuto jevu se říká Hvězdný den. Sluneční den má 24 hodin. Důsledky rotace je střídání dne a noci, zdánlivý pohyb vesmírných těles (planet...), ovlivňuje proudění větru a jiné.

  Oběh: Naše Země obíhá po eliptické dráze jednou za 365 dní, 5 hodin, 48 minut a 45 sekund nazýváme ho Tropický rok, proto máme jednou za 4 roky rok přestupný tedy 366 dní(místo 365). Další přestupný rok nás čeká 29. února 2016! Důsledky oběhu je střídání ročních období, není způsobeno jen vzdáleností ale i sklonem zemské osy (60,5°C). Kdy nám začínají roční období? Jaro: od 20.března Léto: od 21. června Podzim: od 23.září Zima: od 22. prosince.

  Kdy máme rovnodennosti či slunovrat? Jarní rovnodennost (březnová): 20. března - Slunce svítí na Zemi rovnoměrně. Sluneční paprsky dopadají kolmo na rovník. Den i noc trvají stejně, tedy každý 12 hodin. Letní slunovrat (červnový): 20. nebo 21. června - Naše Země urazila čtvrtinu své dráhy kolem Slunce. Paprsky dopadají na obratník Raka. Nejdelší je den a nejkratší noc. Na severní polokouli je léto a na jižní začíná zima. Podzimní rovnodennost (zářijová): 22. nebo 23. září. Země je v polovině své dráhy kolem Slunce. Slunce se od obratníku Raka vrátilo zpět na rovník, tento jev je tedy podobný jarní rovnodennosti. Sluneční paprsky dopadají na obě polokoule stejně. Délka dne a noci je na celé Zemi stejná(12 hodin). Zimní slunovrat (prosincový): 21. nebo 22. prosince. Paprsky dopadají na obratník Kozoroha. Slunce je nejníže nad obzorem, vychází pozdě a brzy zapadá. Den trvá jen 8 hodin. Zato noc je nejdelší v celém roce a to 16 hodin.

  Děkuji za přečtení článku! A klidně do komentáři připiš, jak se ti článek líbil či ne(beru i kritiku).

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  viky290 v něm napsala:

  Reakce na michal1279:

  Ano je to chyba. Omlouvám se 16
  a jinak diky

  michal1279 v něm napsal:

  chybička

  Sklon osy ve stupních Celsia?

  Jinak pěkný článek ;)

  viky290 v něm napsala:

  Reakce na Starosta:

  diky 16