Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pojďme uklidit naše okolí

  vydáno  •  Příroda

  Dnes bych vám chtěla říct něco o akci, která probíhá po celé republice 7. dubna

  Příroda, © unous

  Ukliďme Česko je akce pořádaná Českým svazem ochránců přírody a koná se už třetím rokem.
  Díky aktivní komisi pro životní prostředí, která působí u nás v obci, se účastníme úklidu už od samého vzniku této akce. A pokaždé je to den, který si skvěle užijeme.

  Co to je?
  Je to celorepubliková akce, jejíž cílem je nejen uklidit své okolí a pomoc tak přírodě, které by rozklad odpadků trval několik desítek let, ale i třeba zničit černé skládky. Během úklidu člověk pozná, kolik práce dá uklidit to, co tam někdo odhodil jenom kvůli tomu, že odpadkový koš mu přišel moc daleko anebo se mu prostě nechtělo nechávat si odpadek v kapse, a tak ho odhodil někde po cestě.

  Po úklidu vás ani nenapadne pomyslet na to, že byste nedošli k nejbližšímu koši. Zároveň si uvědomíte, kolik krásných míst je ničeno tím, že tak lidé házejí odpadky.
  Navíc je to skvělá příležitost potkat spoust skvělých lidí, pobavit se, zasmát se a třeba se i spřátelit. Možná budete překvapeni, kdo všechno žije ve vašem okolí.

  Jak to probíhá?
  V daný čas se dostavíme na smluvené místo, organizátor akce určí skupiny a oblasti, které budou jednotlivé skupiny uklízet. A pak začíná samotný úklid, kdy do pytle sbíráte vše, co se nerozloží, jednoduše vše, co do přírody nepatří.

  Co musím udělat pro to, abych se mohl účastnit?
  Chcete-li se účastnit, doporučuju navštívit FB Ukliďme Česko nebo se podívat na mapu akcí a vybrat si akci, která je nejblíž vašemu domovu. Stačí si vybrat a pak přijít.

  Co si vzít s sebou?
  Dobrou náladu a ochotu přiložit ruku k dílu. Rukavice, pytle, dokonce i bodáky na sběr odpadu dostanete na akci. Určitě bych ale doporučila vzít si nějaké oblečení, které si můžete ušpinit. A dobré boty ;)

  Proč se účastnit?
  Nevím, jak vy, ale já nechci žít v místě, které vypadá jako smetiště. Vzhledem k tomu, že my jako společnost vyprodukujeme obrovské množství odpadu, už tak zatěžujeme přírodu. A teď si představte, když se ani nenamáháme to vyhodit do popelnice, natož to vytřídit, a odhodíme to, kam se nám zlíbí. Myslím si, že pak nestačí mnoho a budeme žít na jedné velké skládce.

  Když jsme uklízeli poprvé, byla jsem v šoku, kolik míst zaplněných odpadky je v mém okolí. A to je něco, co se mi nelíbí. Vždycky, když se koná úklid obce, proto přiložím ruku k dílu, setkám se s dalšími lidmi, které jsem dlouho neviděla, popovídáme si a ještě u toho uděláme něco prospěšného. A pak to zakončíme společným obědem, abychom oslavili, že alespoň na nějaký čas je naše obec zase bez poskvrnky.

  Má to smysl, když se ty odpadky tam zase objeví?
  Když vezmu, kolik lidí se u nás akce účastní, říkám si, že každý z nich ví, co to dá práce, a že už nikdy odhazovat odpadky nebude. Kdyby se takhle účastnili všichni, kdo by ty odpadky vyhazoval?
  Má to smysl. Všechno, co nám pomůže vytvořit krásnější prostředí, má smysl.

  Všechny uklízecí akce přehledně na mapě: www.uklidmecesko.cz/map/

  Snad se vám článek líbil a třeba se 7. dubna potkáme.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 30. března 2018 ve 23:13.
  dennisvet v něm napsala:

  Nezní! Mě baví doma uklízet, když pokoj třeba v něčem měním.:-D
  Ale nejhorší je konec, ty věci, s kterými nevíš, co dělat...

  Příspěvek z 30. března 2018 ve 22:22.
  FriedKitten v něm napsal:

  Možná to bude znít divně, ale v mém pokoji mám nehorázný bordel, který mám problém uklidit, ale sbírat binec někde venku v lese mě hrozně baví :-D
  Někdy bych se chtěla zúčastnit takového toho sběru odpadků na nějaké pláži nebo na nějakém odlehlém ostrově a tak v cizině.

  Příspěvek z 30. března 2018 ve 21:31.
  _ma v něm napsal:

  R^R^