Alíkovina

Pojďte s námi do ZOO!

vydáno  •  Škola a poznání
Určitě už jste někdy zahlédli všem snadno srozumitelný znak: červený kříž na bílém podkladu. Možná někteří z vás navštěvují kroužky, kde se učíte základům první pomoci i spoustě dalších dovedností. Ale nejspíš netušíte, proč se Mezinárodní den Červeného kříže slaví právě v květnu. Prozradíme vám nejen to, ale také kdy a kde se můžete k oslavám přidat.

Zakladatel Červeného kříže a nositel první Nobelovy ceny za mír (1901)., © Profimedia.cz

Den 8. května byl zvolen pro oslavy Mezinárodního dne Červeného kříže na počest narození Henriho Dunanta (1828 – 1910), zakladatele Červeného kříže a prvního nositele Nobelovy ceny za mír (1901).

Při příležitosti Světového dne Červeného kříže ze pořádá Úřad ČČK spolu s dalšími významnými partnery akci s názvem POJĎTE S NÁMI DO ZOO!

Alíkovi se tahle akce moc zalíbila a tak se sem také rád vypraví. Třeba se někde potkáme… Takže nezapomeňte: v sobotu 10. května máte od 10 do 16 hodin jedinečnou šanci ozkoušet své dovednosti a oprášit své vědomosti o první pomoci v pražské zoologické zahradě.

Pro návštěvníky jsou připraveny ukázky předlékařské první pomoci, obdivovat budete moci také práci psovodů či záchranářskou techniku. Chybět nebudou ani soutěže o zajímavé ceny.

Celým dnem vás budou provádět Magdalena Reifová, Michaela Dolinová, Eva Čerešňáková a Petr Vacek. Jako hosté přijali pozvání například režisér Zdeněk Troška, herec divadla ABC a kouzelník Roma Štabrňák, rapper Michal Dlouhý.

O hudební doprovod celým dnem se postará kapela Tommband se zpěvákem ústřední písně ke Kameňáku 3 Hynkem Tommem a Míšou Noskovou, kterou znají diváci soutěže Superstar.


Kdo byl Henri Dunant?

Jako jednatřicetiletý byl Henri Dunant (1828 – 1910) ředitelem Finanční a obchodní společnosti, která se už několik let marně snažila získat povolení na stavbu mlýnů v tehdejší francouzské kolonii - Alžírsku. Dunant se proto rozhodl předložit žádost osobně císaři Napoleonovi III. Vypravil se za ním na italské bojiště. Dostal se až k Solferinu, kde se 24. 6. 1859 stal svědkem jedné z nejkrutějších bitev...

Tisíce vojáků padlo, desetitisícům raněných neměl kdo pomoci. Dunanta přestal zajímat původní účel cesty. Nejprve se snažil raněným pomáhat přímo na bojišti (neznali jeho jméno a tak jej nazývali podle pláště "muž v bílém"). Po návratu domů sepsal knihu Vzpomínky na Solferino. Vydal ji vlastním nákladem v počtu 1600 exemplářů. Jejích dvaašedesát stránek vkládal do rukou nejvýznačnějších osobností s jediným přáním: aby podpořily myšlenku založení mezinárodní zdravotnické organizace na pomoc raněným. Jeho úsilí podporovali například Victor Hugo, Charles Dickens, Bertha von Suttnerová.

Organizace vznikla roku 1863 a jejím symbolem se stala barevně obrácená švýcarská vlajka - červený kříž v bílém poli. Tak vzniklo jméno pro tuto organizace: Červený kříž.

Henry Dunant byl v roce 1901 jako první oceněn Nobelovou cenou za mír.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 11. května 2008 ve 23:26.
Mari v něm napsal:

ZOO

Tak jak bylo v ZOO v Praze? My byli v Plzni a bylo tam skvěle!

Tady je možno dát více odstavců, než v poště? 18

Ti smajlíci spapají 100 znaků...

Příspěvek z 7. května 2008 v 15:04.
HelPik v něm napsal:

Reakce na Alík:

nebo taky Maresu 4

Příspěvek z 7. května 2008 v 10:36.
Alík v něm napsal:

ZOO

Plno orangutanu 9