Alíkovina

Polovině účastníků Junior Internetu již přináší internet peníze

vydáno
Tři čtvrtiny mladých účastníků projektu Junior Internet by se rády věnovaly internetu v budoucnu profesionálně a polovina si na něm již někdy něco vydělala. Vyplývá to ze statistického průzkumu 310 tvůrců ve věku do 18 let, kteří se přihlásili do některé ze šesti soutěží, jejíž výsledky byly vyhlášeny na konferenci Junior Internet v sobotu 29. března na pražské Fakultě humanitních studií UK v Praze.

Jeden z vítězů soutěže JuniorInternet 2008., © Radkaa

Vítězi soutěže JuniorWeb, do které došlo nejvíce přihlášek (129), se stali v kategorii do 15 let Jan Nohejl za službu www.mikroblogy.cz, umožňující publikovat krátké příspěvky do 160 znaků, a v kategorii do 18 let Ondřej Machala za inzertní webovou službu www.onlineprodej.cz, kam po pouhých dvou měsících od spuštění přibývá denně 30 až 50 nových inzerátů. 

V soutěži JuniorProject zvítězil mezi mladšími tvůrci Valentino Todarello s literárním serverem www.piste-povidky.cz, na který již bylo přidáno za půl roku téměř 2000 literárních příspěvků.  Ve starší kategorii obsadil první místo tým Antonína Šebíka se serverem Vše o hardwaru (www.vseohw.net).

Poprvé byla v 9. ročníku Junior Internetu vyhlášena soutěž JuniorErb, kam mohli autoři přihlašovat webové stránky pro města, obce, regiony, turistická místa či veřejnou správu. Záštitu nad ní převzal předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a Svaz měst a obcí ČR. Její vítězové Miloš Havlíček a Jan Kramář budou moci svoji práci představit 7. a 8. dubna na mezinárodní konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové.

Čtrnáctiletý Miloš  vytvořil tak zdařilé neoficiální webové stránky městyse Dolní Cerekev (http://dc.nejweb.info), že jej starosta požádal o spolupráci při vytvoření oficiálních stránek. Svého rozhodnutí požádat o vytvoření městského webu studenta gymnázia Jana Kramáře určitě nelitují představitelé Kojetína, neboť jím zpracované stránky na www.kojetin.cz se ještě před vítězstvím v JuniorErbu setkaly nejen s příznivým ohlasem veřejnosti, ale zvítězily i v soutěži časopisu Veřejná správa Ministerstva vnitra ČR Objev roku 2007.

V soutěži JuniorDesign získali prvenství ve svých kategoriích patnáctiletý Filip Rojík, který se vedle webdesignu věnuje i svému blogu (www.zedjunior.com) a fotografování, a šestnáctiletá Nela Pokorná, jejíž grafické práce lze shlédnout na www.perfect-dreams.ic.cz.

Sedmnáctiletý student gymnázia v Písku Ondřej Mergl, který vyhrál soutěž JuniorText, zaujal porotu nejen samotnou povídkou na téma „Internet – dobrý sluha, zlý pán“, ale i tím, že ji sepsal pouze pomocí slov začínajících na písmena P a S.  V této kategorii získal zvláštní cenu čtrnáctiletý Bohuš Vlačuha, sluchově postiženémý žák školy ve Valašském Meziříčí, který téma Internet – dobrý sluha, zlý pán ztvárnil ve verších.

Premiérovým vítězem prvně vyhlášené soutěže JuniorMobil se stal sedmnáctiletý Adam Lysák. Vytvořil aplikaci BT File Manager, která slouží k jednoduchému sdílení souborů mezi mobilními telefony (obrázky, videa, fotografie).

Všichni vítězové obdrželi  hodnotné ceny, představili svoje projekty účastníkům konference v Praze a kromě toho se zúčastní spolu s vítězi soutěží z Polska, Slovenska a Francie, kam se Junior Internet již rozšířil, také mezinárodního sympozia v polské Wroclavi od 18. do 20. dubna.

Více než 160 účastníků pražské konference se seznámilo nejen s projekty vítězů jednotlivých soutěží, ale vyslechlo i přednášky na témata jako komunitní projekty na internetu, blogy, provoz elektronického obchodu, reklamní systémy na internetu či jak pracuje s internetem nevidomý uživatel. Pro mladší účastníky byla v odpolední části připravena interaktivní vědomostní soutěž a zábavné přednášky. Součástí konference byl i veletrh internetových projektů, kde mladí autoři představovali svoje projekty s cílem najít pro ně další spolupracovníky.

Projekt Junior Internet, který je určen pro tvůrce do 18 let, organizují sami mladí lidé (sdružení v neziskové organizaci Together Czech Republic) za podpory BMI sdružení. Záštitu nad jeho letošním 9. ročníkem převzal předseda vlády ČR Mirek Topolánek. Více informací o projektu Junior Internet najdete na www.juniorinternet.cz.

Junior Internet je již podeváté jednou z hlavních akcí Března – měsíce internetu, který organizuje BMI sdružení.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!