Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pomocníčci Ježíška

  vydáno  •  města a místa · cestování

  Přemýšleli jste někdy, jak Ježíšek zvládne roznést na Vánoce všechny dárečky včas? Na jedné kouzelné cestě najdete stezku a na ní je nejeden pomocníček.

  Zastavení č. 12 - Ježíškova cesta, © Mari1

  Většina dětí z pohádek ví, že bydlištěm Santy Clause je Severní pól. Ale co Ježíšek? Toho i s pomocníčky můžete potkat v malebné horské vesničce v Krušných horách. Její jméno zní Boží Dar. Abych své tvrzení upřesnila, potkáte tam na Ježíškově cestě zastavení, která připomínají autobusové zastávky. Uvnitř každého takového zastavení je mapa a jméno s popisem pomocníčka. A pochopitelně i úkol, který je potřeba vyřešit.

  Zastavení - Ježíškova cesta

  Netopýrek Pírek - Ježíškova cesta

  Ježíšek, Marie, Josef a tři králové na kmeni je hvězda a na větvičce zvonek - Ježíškova Cesta

  Ježíškova cesta má menší a větší okruh. Pěší turisté většinou volí kratší zhruba šestikilometrový okruh. Delší okruh je dvojnásobkem menšího, měří zhruba dvanáct kilometrů. Tuto trasu volí zejména cyklisté a v zimě běžkaři, jako je třeba Pralinka2. Ale ten tuto trasu asi na běžkách ještě nikdy neprojížděl. Snad nám tuto informaci upřesní v diskusi pod článkem.

  Informační tabule - Ježíškova cesta

  Vzdálenostní infotabule - Ježíškova cesta

  Trasu si můžete projít jen tak pro vlastní potěšení a seznámit se s každým pomocníčkem. Pokochat se cestou můžete krásnými dřevěnými sochami a prolézačkami. Ježíškova tělocvična je opravdu kouzelná.

  Ježíškova tělocvična - Ježíškova cesta

  Cestou potkáte třeba pohádkového krtečka, ale jsou tu i zvířátka jako např. tetřev hlušec nebo malý divočáček. Potkáte také Křemílka s Vochomůrkou nebo Rákosníčka s legendárním domečkem jak jinak než u rybníčku Brčálníku za mlhou hustou tak, že by se dala krájet. Při mé návštěvě opravdu byla právě taková mlha. A v neposlední řadě potkáte i Pata a Mata.

  Bobr - Ježíškova cesta (že by z Narnie?)

  Liška? - Ježíškova Cesta

  Divočáček - Ježíškova cesta

  Máte rádi odměny? Pak před procházkou navštivte infocentrum na Božím Daru. Tam si koupíte kartičku a v ní během procházky vyplníte odpovědi u všech třinácti zastavení při procházce velkou trasou nebo u zastavení číslo 4 odbočíte a budete pokračovat rovnou zastavením 11, což jistě počtáři již spočítali – kratší trasa má jen 7 stanovišť. Vyplněnou kartičku odevzdáte opět v infocentru a za kartičku dostanete malou odměnu – čokoládku nebo malé pastelky.

  Čokolády z infocentra - Boží Dar

  Cestou kolem posledních stanovišť se pohybujete v okolí místního rašeliniště, kterým vede naučná trasa. Tu si pochopitelně také můžete projít. Určitě stojí za prohlídku.

  Rašeliniště - pohled v mlze - Ježíškova cesta

  Rašeliniště - Boží Dar

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 29. října 2021 v 11:44.
  Kubik111 v něm napsal:

  Moc pěkný článek, v Božím Daru jsme byli, ale v létě za turistikou... Jen k tomu, že Boží Dar je malebná horská vesnička, doopravdy je Boží Dar totiž město, myslím že asi 2. nejmenší město v ČR. :-) 5 tlapek

  Sebikpecka v něm napsal:

  Dnes jsem Ježíškovu cestu navstivil a mic se mi tam líbilo :-)

  Kate607 v něm napsala:

  SuPer pět tlapek