Alíkovina

Poprvé ve škole, kde nikomu nerozumíte

vydáno  •  Škola a poznání
Pokud jste někdy zažili být někde nový, tak asi tušíte, že to není lehké. Málokdo si však představí, jak těžké to je pro někoho, kdo navíc přijede z jiné země a česky téměř nerozumí. Jde to vůbec zvládnout?

(ilustrační snímek), © Profimedia.cz

Bylo mi šest let, když jsem z Ukrajiny přijela poprvé do České republiky. Když jsem se s mamkou šla zapsat do základní školy, tak jsme se těžko domluvily. Pomohla nám dědečkova nevlastní sestra, krerá už bydlela v Čechách.

Další den jsem šla poprvé do školy - hned jsem začala brečet. Mamka mi řekla, ať přestanu, protože se nemám čeho bát. Potom odešla.

Šla jsem s panem ředitelem vybrat třídu, do které budu chodit. Nejprve jsme šli do 1.B, potom do 1.A a pak zase do 1.B, kde jsem nakonec zůstala. Ředitel mě posadil do první lavice a odešel. Všechny děti se na mě hned začaly dívat. Když jsme odcházeli domů, musela mě paní učitelka vzít za ruku a odvést před školu, kde si mě mamka vyzvedla.

Druhý den ve škole jsem už našla šatnu a třídu sama. Když jsem přišla do třídy, hned ke mě přiběhla jedna dívka, která se jmenovala Gábina. Začala se mě ptát, jak se řekne ukrajinsky ahoj, máma, táta a podobně. Samozřejmě jsem jí nerozuměla - až na máma a táta. Řekla jsem jí tedy, jak to říkáme my - mama, papa. A tak mě Gábina začala učit česky.

Od té chvíle jsem už čtyři roky nejlepší žákyní třídy a s Gábinou jsme nejlepší kamarádky. Českou základní školu už navštěvuji šestým rokem. Díky Gábině i ostatním kamarádům už umím velmi dobře česky, jak je ostatně vidět i z mého článku.

Pokud i k vám do třídy přijde cizinec, snažte se mu pomoci - je to pro něj těžké, být v zemi, jejíž jazyk neumí.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (9)

Příspěvek z 3. října 2009 v 19:51.
Koubek v něm napsal:

ja jsem pul roku z ceska,jsem v kanade a uz si mislim ze umi anglicky vcelku dobre,ale kdiz jsem prijel tak to bylo hrozny,vsude jenom anglictina

Příspěvek z 18. září 2009 v 9:44.
človýček v něm napsal:

Reakce na čoki789:

Voni ji totiš neznali21

Příspěvek z 18. září 2009 v 9:42.
človýček v něm napsal:

Výtvarka

Já jsem nová ve výtvarce.25 Jedna holka je hrozná! 17 Na štěstí tam chodí moje kámoška!22