Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Pořád na sítích. Je to závislost?

    Ve čtvrtém díle seriálu, který si pro Alíka připravily organizace IuRe a Re-life, se zaměříme na náš čas na sociálních sítích. Často se nám zdá, že ho na nich trávíme až příliš... Jakoby se rozbily hodiny! Co s tím? Přinášíme odpovědi na ty nejčastější otázky. Na další otázky se zeptejte pod článkem nebo přímo v poradně.

    Budík, © Stas Knop

    ZJaké jsou příznaky závislosti na sociálních sítích a co mohu dělat, když mám pocit, že už to přeháním?

    Závislost na sociálních sítích může mít negativní dopady na tvoje psychické i fyzické zdraví. Mezi příznaky závislosti patří trávení více času na sociálních sítích, než jsi původně plánoval/a, a často na úkor jiných aktivit. Můžeš se také cítit úzkostně, depresivně nebo podrážděně, když k sociálním sítí nemáš z různých důvodů přístup.

    Odpovídáš na zprávy a kontroluješ sociální sítě i během činností, které by měly mít prioritu? Hádáš se kvůli času na sítích s rodiči, kamarády nebo učiteli? Zůstáváš dlouho vzhůru, i třeba po 22:00? Míváš problémy usnout, nebo se třeba budíš, abys zkontroloval/a, co je nového na sítích?

    Jestliže si na většinu otázek odpovídáš, že ano, pak můžeš mít s používáním sítí problém.

    Zpozorni také, pokud potřebuješ online trávit stále více času, zhoršují se ti známky ve škole nebo pokud ztrácíš zájem o koníčky, fyzické aktivity nebo setkávání s přáteli a rodinou mimo online svět.

    ZJak mohu zkrotit moji chuť být na sítích?

    Pro boj se závislostí si stanovuj časové limity pro používání digitálních zařízení obecně.

    Vytvoř si doma třeba beztelefonové zóny, naplánuj si aktivity bez technologie (nejlépe takové, při kterých se dostaneš na slunce a zasportuješ si), vypni si notifikace, pro lepší spánek použij filtr modrého světla na telefonu a odlož mobil dvě hodiny před spaním.

    Vyzkoušet můžeš i digitální detox! Dej si pauzu od sociálních sítí na několik dní nebo týdnů a uvidíš, jaký to má vliv na tvoje duševní zdraví a celkovou pohodu.

    Pamatuj si, že je normální, když tě sociální sítě lákají. Důležité je najít rovnováhu, aby ses cítil/a dobře. Mít více času na věci, které tě baví, a na lidi, kteří tě mají rádi, ti může přinést hodně radosti a pohody.

    Buď hrdý/á, že se snažíš o změnu a záleží ti na sobě! Pokud budeš potřebovat pomoc nebo si s něčím nebudeš jistý/á, požádej o radu a podporu rodinu, přátele, učitele nebo odborníka. Je důležité sdílet své zkušenosti a získat podporu od ostatních.

    ZJe to moje chyba, že trávím na sítích tolik času, nebo je to cílem těch, kteří sítě vytvořili? Mluví se o tom, že mě na sítích udržují hlavně „algoritmy“. Můžu si je nějak změnit, aby mi nedávaly tak lákavý obsah?

    Není to tvoje chyba. Tvůrci sociálních sítí používají promyšlené techniky a algoritmy, kterými tě drží online co nejdéle. Čím více času trávíš na sociálních sítích, tím více reklam ti mohou ukázat a tím více peněz vydělávají. Tyto algoritmy jsou navrženy tak, aby ti ukázaly obsah, který tě pravděpodobně zajímá a baví a působí silně na tvé emoce, což způsobuje, že je pro tvůj mozek těžké se odtrhnout.

    Určitě se můžeš bránit a je dobré, že s touto otázkou přicházíš! Zkus omezit pasivní sledování doporučených videí, algoritmy se totiž učí z toho, co sleduješ, lajkuješ a komentuješ. Pokud začneš aktivně vyhledávat a sledovat méně lákavý obsah, algoritmy ti začnou nabízet různorodější obsah. Zaměř se na sledování účtů, které ti přinášejí pozitivní a vzdělávací obsah, místo obsahu, který tě jen zabaví.

    Některé platformy umožňují skrýt doporučené příspěvky nebo obsah. Hledej nastavení, která ti umožní upravit, co vidíš. Sdílej s přáteli tipy na zajímavý a obohacující obsah a účty nebo si najdi online seznamy doporučených kanálů, které se věnují tvým zájmům, a prozkoumej je. Vypni si oznámení pro aplikace, které tě neustále lákají zpět k telefonu. Dobré je také nastavit si časové limity pro trávení času na sociálních sítích, můžeš použít aplikace nebo funkce na telefonu, které ti v tom pomůžou.

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (3)

    Příspěvek z 14. srpna ve 14:50, upravený po 3 minutách.
    lékařský v něm napsal:

    Myslím, že prioritní je, aby děti (a dospívající) té problematice správně rozuměly, měly správný pohled na věc.

    Detoxy velmi často nezanechávají žádný dlouhodobý efekt, pokud po uplynulém týdnu se znovu zařadí původní režim. To samé časové limity – nesmí to být vnímané jako překážka, kterou stačí odkliknout a jede se dál – musí to být skutečné připomenutí, že by bylo vhodné se nyní věnovat nějaké jiné aktivitě.

    Cílem by mělo být vybudovat se sociálními sítěmi ten správný vztah tak, aby sociální sítě neškodily. Nevymýšlet okamžité zábrany, od kterých se rychle upustí, protože jsou vnímány jako za trest.

    Příspěvek z 14. srpna v 9:03.
    JasmíF v něm napsal:

    Jo fajn 4 tlapy.

    Příspěvek z 14. srpna v 7:27, upravený vzápětí.
    Morell v něm napsala:

    Sociální sítě jsou taková válka vědců, zvláště psychologů:
    Jedna skupina pracuje na sociálních sítích, aby lidi na nich co nejvíce byli závislí.
    Druhá skupina se je z toho snaží léčit a dělat je vůči tomu odolnými.

    Proto si nemusíme vytýkat, když se nám stane, že spadneme do takové závislosti, když proti nám stojí profesionální psychologové. Je to náročný boj.