Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Posázavským Pacifikem

  vydáno  •  Cestování

  Z Prahy hl. nádraží vyráží každou sobotu a neděli od 30. března do 28. října 2019 motoráček nádhernou krajinou plnou příběhů. Pojďte se se mnou na ni podívat.

  Hrad Český Šternberk, © Romulus-Caesar

  Když nasednete v Praze do vlaku, snažte se být vpravo ve směru jízdy. Uvidíte tak daleko více. Když jsem jel já, měl jsem štěstí, že jsem si mohl podle potřeby přesedat zleva doprava a vidět tak vše, co jsem chtěl.
  První zajímavá věc k vidění je hrad Týnec nad Sázavou. Gotickou věž, viditelnou již zdaleka, zdobí románská rotunda. Vzhled hradu je tak poměrně podivný. Hrad zde stával již někdy v 11. století, ale byl dřevěný. Teprve ve 14. století začal získávat nynější podobu. Otevírací dobu a vstupné naleznete zde: www.mestotynec.cz/muzeum/muzeum.htm. Hrad láká hlavně na netopýra velkého, který zde přes zimu sídlí. Nalézá se přímo naproti vlakové stanici, takže si zde můžete dát přestávku a vyrazit na zbývající cestu později. (mapy.cz/s/3pjLf)

  Další, co můžete vidět, jsou zbytky hradu Zlenice (Hláska). Byl vystavěn ke konci 13. století. Pevný a stabilní hrad z něj však udělali až páni z Dubé koncem 14. století. Najdeme u něj plno krásných kreseb, jak vypadal dříve. Když už byste se rozhodli vyrazit z nedaleké zastávky Zlenice právě sem, nezapomeňte po cestě navštívit i terénní pozůstatky hradu Čtyřkoly, jehož název je odvozen od současné obce. Jinak o něm nic nevíme, ani o jeho podobě, neboť ho poškodila stavba železniční trati. (mapy.cz/s/3pjLj a mapy.cz/s/3pjLq)

  Nedojedeme daleko a zjistíme, že vlak projíždí prostředkem města, pocházejícího ze 13. století. Dodnes jsou z vlaku jasně viditelné zdi domů. Město bylo nejspíše součástí předhradí hradu Stará Dubá, který stojí hned nad ním a první zmínky o něm jsou již z roku 1282. Bohužel z něj mnoho nezbylo. I tak tamní krajina stojí jistě za návštěvu. Ke hradu i zbytkům městečka se nejlépe dostanete ze zastávky Hvězdonice. (mapy.cz/s/3pjM1 a mapy.cz/s/3pjM3)

  Ještě jsme nedojeli ani do poloviny naší cesty. Celou dobu můžeme sledovat romantické zákruty řeky Sázavy. Než se náš vlak dostane do obce Chocerady, uvidíme po pravé straně Komorní Hrádek, kde je jak zámek, tak zbytky hradu. Zámek tvoří starší budova z druhé poloviny 16. století a mladší trojkřídlá přístavba ze 17. století. Starší budova je renesanční dvoupatrová a čtyřkřídlá budova kolem kosočtverečného dvora. Zajímavá je i místní Loretánská kaple. Zámek je přístupný jen příležitostně. Západněji od zámku nalezneme zbytky hradu Čejchanův hrádek. Jsou zde vidět zejména terénní náznaky. Jak hrad vypadal, víme docela přesně. Byl dvoudílný. Jádro tvořil donjon (hranatá věž, která je napůl obytná a napůl obranná) obehnaný hradbou. K zámku i hradu je nejlepší přístup právě z vlakové stanice Chocerady. (mapy.cz/s/3pjNb a mapy.cz/s/3pjNf)

  Sázava není jen název řeky, ale i města, které je naším dalším cílem. Zde se nachází klášter, jehož kořeny sahají až do 11. století. Byl několikrát přestavěn a jedna část stojí dodnes dokonce nedostavěná. Rozhodně se sem vyplatí vyrazit na výlet. Otevírací dobu a informace naleznete zde: www.klaster-sazava.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba. Ke klášteru vyrazte ze stanice Sázava. (mapy.cz/s/3pjQJ)

  Když se budete soustředit, povede se vám zahlédnout zbytky hradu Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou. V tomto městě je i zámek, ale pro nás by tyto cíle byly mimo naši trasu.

  Pro nás je stěžejní hrad Český Šternberk. Nádherný malebný hrad, tyčící se na skále naproti zastávce. Rozhodně doporučuji vyšplhat až k hladomorně hradu, kde se dnes nachází rozhledna. Hrad byl založen roku 1241. Od té doby se rozrůstal a jeho podoba se postupně měnila až na jakýsi hradozámek. Krásné prostory hradu můžete navštívit hned v několika okruzích. Otevírací dobu a potřebné informace naleznete zde: www.klaster-sazava.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba. Pokud se zde rozhodnete udělat zastávku jako já, můžete zajít na něco dobrého do Parkhotelu Český Šternberk. (mapy.cz/s/3pjSW)

  Nyní si delší dobu můžeme užívat pohledu z okna vlaku na překrásnou přírodu Posázaví. Nejbližší zajímavost nás čeká až v Kácově. Zde stojí krásný zámek v barokním stylu. Od roku 2018 je v rekonstrukci a je bohužel pro veřejnost uzavřený. Případné informace naleznete zde: www.zamek-kacov.cz/index.php?id=Navstevni-doba. Pokud jste tak veliký fanoušek hradních zřícenin jako já, jistě vám neuniknou nedaleko stojící zbytky hradu. (mapy.cz/s/3pjSZ a mapy.cz/s/3pjT3)

  Další zajímavou zastávkou na naší zastávce je město Zruč nad Sázavou se svým překrásným pseudogotickým zámkem. Zámek byl vybudován na místě bývalého hradu. Dodnes v jeho areálu stojí Kolowratská věž, která je nejspíše pozůstatkem původního opevnění. Dnes věž funguje jako rozhledna. Všechny potřebné informace naleznete zde: www.zamek-zruc.cz/. Já se na zámek teprve chystám, protože mne pohled na něj z vlakové stanice zaujal. (mapy.cz/s/3pmFB)

  Zruč nad Sázavou, © Romulus-Caesar

  Mineme zámek Vlastějovice, který je vidět při dobré vůli, a rozkošnými zákruty řeky Sázavy se dostaneme až pod hrad Chřenovice. Chcete-li ho zahlédnout, musíte se dívat vlevo ve směru jízdy a dávat dobrý pozor. Na chvilku se nahoře na skále objeví zbytek bergfritu (válcová obranná věž) tohoto hradu. Hrad byl založen na konci 13. století a nejlépe se k němu dostanete ze zastávky Chřenovice-Podhradí. (mapy.cz/s/3pmGK)

  Můžete-li, setrvejte u levého okénka. Naskytne se vám totiž výhled na hrad Ledeč nad Sázavou. První zmínky o tomto hradu pochází již z roku 1220. Veškeré informace jsou uvedeny na stránkách hradu www.hrad-ledec.cz. V obci je také synagoga a židovský hřbitov. (mapy.cz/s/3pmHt)

  Konečně jsme se dostali do cíle naší cesty, kterou bylo město Světlá nad Sázavou. Zde se nalézá překrásný novorenesanční zámek s krásným parkem. Park nabízí hned několik rybníčků, u kterých si můžete sednout a načerpat energii. Musím přiznat, že si toho odtamtud již moc nepamatuji, byl jsem po náročném výletu velice unavený. Více o zámku se dozvíte na webu zameksvetla.cz/. Také ve Světlé můžete navštívit původní středověké sklepení. (mapy.cz/s/3pmI6)

  Světlá nad Sázavou, © Romulus-Caesar

  Teď už nás čeká jen cesta zpátky do Prahy. Po cestě můžeme zahlédnout např. Jezuitskou rezidenci v Golčově Jeníkově, Golčovu tvrz, zámek Filipov, zámek Třebešice, Kutnou Horu, zříceninu kostela Všech svatých v Kolíně nebo největší pražský rybník v Počernicích.
  Výlet je velmi časově náročný a je toho mnoho k vidění. Nejlepší je výlet rozdělit na více částí. Každopádně to ale stojí za to! A až tam pojedete, nezapomeňte na Pribináčka, protože: Každý den k svačině jedině pramen zdraví z Posázaví.

  Související Alíkoviny:

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 19. března 2019 v 19:35.
  1000 v něm napsal:

  hezký, dávám pět tlapek zaslouží si to hodně like
  R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^

  Příspěvek z 13. března 2019 ve 20:40.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  :-D:-D

  Příspěvek z 13. března 2019 v 19:02.
  majdula2000 v něm napsala:

  Tak samozřejmě!:-D