Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Poskládejte si origami Alíka

  vydáno  •  Alík · Co nového u mě! · Volný čas doma · Jak se stát... · Vyrábíme · Skauti
  Slyšel jsem, že z papíru se prý dá poskládat skoro všechno. Tak proč by to nemohl být třeba pes, napadlo mne. Hledal jsem někoho, kdo by vás, mé kamarády tady na serveru Alík, naučil skládanku psa. Pátrání bylo poněkud krkolomné, ale díky internetu úspěšné.

  © Radkaa

  Nejdřív jsem na stránkách 52. dívčího skautského oddílu Origami objevil origami pohádku, která vznikla spojením slov a jednoduchých skládanek. Kromě sovy, stromu, anděla, jablka či muchomůrky tu nechyběli ani psi.

  Pak už bylo jen otázkou času, než jsem "vystopoval" autorku skládanek. Jmenuje se Milada Bláhová a mezi skauty je známá pod přezdívkou Míťa. Právě ona třicet let vedla v Praze zmíněný dívčí skautský oddíl se zaměřením na origami.

  Kromě pravidelných schůzek v klubovně podnikala s děvčaty spoustu výletů, samozřejmostí byly letní tábory. Tam se děvčata učila skládat origami, chodila ve vlastnoručně vyrobených kimonech a poslouchala japonské pohádky. Pro úplnost je třeba dodat, že v době, kdy byl u nás skauting zakázaný, fungoval oddíl pod hlavičkou Slavoje Vyšehrad.

  skládačka psa

  dva origami návody ke stažení

  Pro ty, kteří už mají se skládáním trochu zkušeností, nabízíme dva návody na poskládání papírového psa:
  Origami - pes č. 1 (formát PDF)

  Origami - pes č. 2 (formát PDF)

  Origami - značky na skládání (formát PDF) - přehled obsahuje i značky, které nejsou u skládanky psů použité, ale hodí se jindy.

  Dnes, když něco potřebujete vědět, stačí pár kliknutí na internetu, a jste u cíle. Můžete nahlížet třeba do knížky uložené v knihovně na druhém konci světa. Ale tenkrát? Milada Bláhová vzpomíná na své první okouzlení origami. Konkrétně na výstavu japonských hraček v pražském Náprstkově muzeu někdy v 70. letech minulého století. Mezi hračkami z keramiky, látky či papírové hmoty ji zaujala dovedně poskládaná krabička. Několikrát se na výstavu vracela a krabičku zkoušela skládat. Nakonec se jí to podařilo.

  Milada Bláhová přezdívaná Míťa ukazuje své origami skládanky.

  Milada Bláhová přezdívaná Míťa ukazuje své origami skládanky.

  Úspěšné složení krabičky nastartovalo její zájem o skládačky. Díky skautskému oddílu svou dovednost předávala dál. Ale zpočátku to prý vůbec nebylo snadné. Origami bylo tehdy u nás téměř neznámé a žádné knížky nevycházely.

  Nějaké návody měli v knihovně Náprstkova muzea, ale ty nešlo půjčit domů. Paní Bláhová tedy přicházela do knihovny a dělala si poznámky. Jednotlivé skládanky hned zkoušela zhotovit. Potom podobně pokračovala v knihovně Orientálního ústavu.

  Čtverec papíru, zručné prsty a může vzniknout třeba i takovýhle pes.

  Umění skládaček z jediného kusu papíru ji skutečně okouzlilo. A brzy začala vymýšlet skládanky vlastní. Postupně jich vytvořila téměř 300. Pro vás vybrala jednoduchého pejska, kterého by měli dokázat složit i méně zkušení origamisté. Jestli se bude jmenovat Alík nebo Voříšek, to už záleží jen a jen na vás.

  Nejvhodnější papír

  Podle typu skládačky můžete použít papír, který je na každé straně jinak barevný.Dnes můžete ve specializovaných prodejnách výtvarných potřeb nakoupit speciální papíry určené na origami. Ale nebývají nejlevnější. Pro trénování skládanek vám postačí i obyčejný kancelářský papír nebo balicí barevný papír, pro některé typy skládaček se hodí má-li každou stranou jinak barevnou. U papíru na skládání je důležité, aby byl pevný, ale ne příliš silný.

  Autor: (10 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 26. června 2011 ve 13:59.
  superbomba00 v něm napsala:

  Cože?

  27 Přiznávám,že jsem origami nikdy nedělala...
  ...ale hned s tím začnu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!16

  Příspěvek z 19. června 2011 v 6:47.
  klobáska v něm napsal:

  Reakce na Leinka010:

  jasně, dinosauři jsou těžší!

  Příspěvek z 7. května 2011 ve 21:23.
  benesmisa v něm napsal:

  origami

  Je to velmi skvělé moc mě to baví!Origami skladam už 2 roky a už jsem skladala i na svatbu.Všem to doporučuju!2526