Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Potkani jako domácí mazlíčci

  vydáno  •  zvířata

  Ano, spousta lidí je bere jako špinavé a kousavé zrůdy, ale oni jsou hodní, chytří, čistotní, mazliví, nekousaví a hlavně jsou to skvělý parťáci třeba když je vám smutno.

  Moji potkánci Gurmík, Pampík a Kostík, © Jitulllinka

  Já sama mám tři potkaní kluky, narodili se 16. 3. 2020 a jmenují se podle vkusu v jídle Gurmík: je to od slova Gurmán, jí jen něco a je asi nejvybíravější, Pampík: je od slova Pampeliška, miluje pampelišky, a Kostík: je od slova kost, vždy když dostanou kosti, ukradne je ostatním.

  Potkaní věk je bohužel nízký – 2,5 let, samičky váží 300–550g a samečci 450–750g, patří mezi hlodavce a jsou to všežravci.
  Potkani nejsou moc finančně nároční, potřebujete
  Klec: 500–5000
  Základní výbava: 100–2000
  Potkan: 0–400
  Měsíčně: 50–500

  Klec by měla být pro dva potkany minimálně 60×40×60, já mám 80×50×80, dá se sehnat na bazaru (já ji měla za 500) nebo nová. Nejlepší je si ji vypočítat na potkaní kalkulačce, ale čím větší tím lepší.

  Základní výbava je napáječka (doporučuji 2), ne plastové 2 misky (mám psí kovovou na směs a kameninovou na ovoce atd), záchůdek (klidně plastová krabička od masa), podestýlka na dno, ta nesmí být prašná a nijak zvlášť nesmí vonět (mám fleece), do záchůdku (mám kočkolit a v něm kámen) a do pelíšků a na hraní (používám natrhané kapesníčky, skart a dřevitou vlnu), úkryty (fantazii se meze nekladou), hamaky (můžete si je jako já vyrobit doma), lana, tunely (PVC je dobré) a samozřejmě ještě další hračky například z jídlem.

  Potkani jsou společenští, takže vždy máme 2 a více stejného pohlaví. Moji jsou od neznámé chovatelky každý za stovku. Nikdy nekupujte ve zverimexu.
  Měsíčně kupuji jídlo z Rodentie (je to nejlepší) a nějaké pamlsky atd. Někdo musí kupovat podestýlku, já peru fleec a stříhám noviny, momentálně mají v kleci krabici z lignocelem. Potkani potřebují hrabat!
  Potkani jsou super v tom, že jedí skoro vše, a skoro každý den je dobré dát jim do mističky např. maso nebo kosti nebo ovoce nebo zeleninu nebo rýži nebo těstoviny nebo vejce nebo jogurt.

  A moje velmi oblíbená věc na potkanech je, že se dají pouštět po pokoji a cvičit, protože Kostík umí 22 triků, mezi nimi je tahání za provázek, otočka, chození po válci a zavolání.

  Podle mě jsou potkani nejlepší zvířátka, jaká mohu mít, a každý má svoji osobnost. Kdyžtak napište, jestli chcete článek o trikách. A doporučuji se podívat na zahraniční youtubery například Emitology, Shadow the rat a rat guru.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 16. prosince 2020 v 9:52.
  Nikol3 v něm napsala:

  Ja viem. Chceš aby som ti pomohla?

  potkan555 v něm napsala:

  Ahoj, miluju potkany strašně bych chtěla mít 2 samečky. Když jsem byla menší měli jsme 2 samičky měli červené oči a jelikož jsem byla malá myslela jsem si že jsou to zlý mimozemštani a tak jsem se o ně nestarala...:-( když jsem byla větší měla jsem křečka pravidelně a dobře jsem se o něj starala. Kamarádka měla potkany a já se zamilovala do těchto rozkošných tvorečků vše jsem si o nic h zjistila a strašně by je chtěla mít doma i jako nejlepší kamarády... ale mamka mi je nechce dovolit a navíc máme dvě kočky. Když jsem měla křečka byl u mě v pokoji aby ho nenašli kočky, ale křeček už umřel:-( a já bych chtěla mít potkánky. Neví někdo jak mám přemluvit mamku?

  Jitulllinka v něm napsala:

  Děkuji všem, mám potkany moc ráda a tak jsem to chtěla někam napsat:-)