Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Potkani jsou chytří, mazliví a nejlepší kamarádi

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství
  Patřím mezi lidi, kteří milují potkany. Někteří mě za to odsuzují a nadávají mi, někdy mě to štve, ale kvůli tomu je přece chovat nepřestanu. Mnoho lidí potkany nesnáší, myslí si, jak jsou odporní a zlí. Udivuje mě, proč vlastně? Je ale pravda, že potkani žijící venku až tak roztomilí nejsou...

  Na brněnském veletrhu Propet byla k vidění i vzácná plemena potkanů, © MF DNES

  K potkánkům jsem se dostala náhodou. Byla jsem v jednom zverimexu a chtěla jsem si tajně něco malého pořídit. První volbou byla myš, ty už ale neměli, takže to byl nakonec potkan. Nic jsem proti nim neměla, tak proč bych to nezkusila? Pár dní jsem ho v akváriu schovávala, ale později ho mamka našla a naštestí (i když s odporem) mi ho dovolila a koupila se klec. Můj potkánek tehdy nebyl ještě moc ochočený, takže když byl v akváriu, párkrát utekl. Za týden už se ale ochočil.

  Proč potkany tak miluji? První dny, kdy jsem ho měla, jsem myslela, že je to něco jako křeček, ale dost jsem se spletla. Podle mého názoru jsou potkani výjimečná zvířátka, jsou hrozně chytří a mazliví, milují hlazení a vždycky, když se vracíte ze školy a slyší vás, rychle vyběhnou z domečku a tlapičkami se snaží otevřít dvířka, aby se k vám co nejrychleji dostali.

  Fotogalerie

  Můj milý potkánek mě vždycky dokázal rozveselit svým milujícím a oddaným pohledem, tím, jak slyšel na zavolání a nechtěl mi na procházkách utíkat, i tím, že za mnou vždycky tak krásně chodil. Miluji je i za to, že se mi často zdá, že pochopí, co po nich chci, pochopí ty moje nesmyslné hry. Když jsem smutná, tak vylezou zpod oblečení a dají mi krásnou pusinku. Líbí se mi i ten jejich dlouhý ocásek, který lidem připomíná žížalu. Potkani jsou podle mě nejlepší hlodavci, možná i zvířata.

  Pokud někdo změnil na tyto skvělé tvorečky názor a chtěl by o nich něco vědět, ať čte dál. Potkani potřebují větší klec. Rádi si hrají a potřebují tam prostor a hračky, například roličky od toaletního papíru, do nichž si vždycky rádi vlezou. Když jsou ješte mladí, stačí jim malá klec pro křečky, ale když vyrostou, měla by se koupit větší - alespoň 50 cm na délku a 40 cm na výšku.

  Jako krmivo potřebují směs pro křečky doplněnou nějakým ovocem. V kleci by měla být napáječka, do misky si totiž často nahází své stelivo. Dá se s nimi chodit na procházky, ale ne v zimě, maximálně do 17 stupňů. Potkánci bohužel žijí jen tak dva roky. Pokud si nějakého pořídíte, nebudete litovat. Stane se vaším nejlepším kamarádem.


  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (57)

  Příspěvek z 11. srpna 2012 v 0:01.
  Delieght v něm napsala:

  Miluju je.

  Taky strašně moc miluju potkany.. 25 Vždycky jsem po něm toužila, ale mamku se mi podařilo překecat až teprv před rokem, ale naštěstí se podařilo a mám doma zverimexovou slečnu Megi - hnědo bílou. 25 Je to fakt zlatíčko a za nic na světě bych jí nevyměnila! Fakt nechápu lidi, co je nemají rádi - vždyť jsou to tak úžasný zvířata. :)

  Příspěvek z 10. srpna 2012 ve 23:59.
  Delieght v něm napsala:

  Reakce na Zoufalka:

  6 let? Normálně se potkani dožívají tak 2-3 roky.. :O

  Příspěvek z 3. července 2012 v 9:54.
  KačkaDDraculaura v něm napsal:

  Reakce na dorotka114:

  Se máš! 4