Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Povídej, naslouchám...

  vydáno  •  škola a poznání · zdraví · Alík radí dětem
  V Alíkovinách mne před časem zaujal článek K psychologovi nepůjdu. Nejsem blázen. Napadlo mne, proč by měl být někdo blázen, když jde jenom k psychologovi? Někteří lidé se však bojí, nebo stydí. V naší škole to máme šikovně zařízeno. Díky nástěnce Povídej, naslouchám... se můžeme anonymně zeptat na všechno, co nás trápí.

  Z výstavy připravené libereckými školáky na téma šikana., © Radkaa

  Jak taková nástěnka funguje? Stačí napsat svůj dotaz (případně problém) na papír a nakreslit nahoru symbol, například srdce.

  Proč symbol? Jen a jen proto, aby identita žáka zůstala utajená. Prostě aby se nikdo nedozvěděl, kdo ten dotaz psal. A nakonec zbývá to možná nejtěžší. Stačí se připlížit potají k nástěnce, jako vzduch. Vedle nástěnky je schránka, kam je možné vhazovat své dotazy.

  Když se potají připlížíte a nečekaně hodíte papír do schránky, máte obrovské štěstí. Nikdo se vám totiž nebude smát. Ano, smát. Někteří lidé jsou tak hloupí, že se člověku, který jde za psychologem, smějí. To je další důvod, proč existuje tato nástěnka. Náš pan psycholog pak vybere schránku a odpoví na dotazy. A nakonec odpověď označí stejným symbolem, jaký byl na papíře s dotazem. Je to opravdu dobře vymyšlené.

  Šikana - mlčící většina.

  Když jsem si dodala odvahu, šla jsem za panem psychologem a zeptala se ho, jaké dotazy se na nástěnce objevují nejčastěji. Tady je jeho odpověď: "Víš, je to velmi těžké posoudit. Některé dotazy se objevují skutečně často, ale píše je jeden a ten samý člověk. Myslím si ale, že opravdu nejčastěji se tu objevují dotazy k tématu šikany. Někteří lidé, co mi napsali, nemají s šikanou problémy. Naopak, jsou velmi oblíbení, ale šikany se bojí. Dokonce jsem zažil, že jeden člověk byl na šikaně takzvaně závislý.

  Často lidi šikanoval - dělal to ovšem ústně. Chtěl toho nechat, tak jsem mu doporučil, aby se za mnou přeci jen zastavil. Myslel jsem, že nepřijde, ale on vážně přišel! Myslím, že mu to, jak jsme si asi hodinku povídali, trochu pomohlo. Další časté dotazy jsou ty kolem lásky. No, vždy raději doporučím, aby si o tom promluvili s kamarádkou, jelikož já jsem psycholog, nikoliv láskolog! Přesto jim vždy rád pomůžu!"

  V naší skvělé škole v Kotlářské ulici v Brně je opravdu profesionální psycholog. Moc mu děkuji za to, že už mi několikrát pomohl. A nejen mně. Nebýt jeho, nevím, jak bych to zvládla. Proto se psychologa opravdu nebojte! Možná, že je i na vaší škole, jen vás nenapadlo se na něj obrátit.

  Poradna Alík radí dětem

  Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy především z poradny Alík radí dětem najdete ZDE

  Důležité upozornění: dotaz vkládejte vždy do poradny, do které patří. Ještě lepší je podívat se, zda už podobný dotaz nebyl v poradně zodpovídán. Pomůže vám k tomu přehled témat nebo vyhledávání přímo v poradně.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 20. dubna 2010 v 18:26.
  Hana-2 v něm napsal:

  Reakce na pinda2001:

  Pokud ti tohle dělají nejsou to žádné kamarádky!!! Normálně je ignoruj!!!!

  Příspěvek z 28. ledna 2010 ve 14:41.
  arnosi v něm napsala:

  Reakce na Abba-ABBA:

  jj je dobrej/skvělej!1624

  Příspěvek z 28. ledna 2010 ve 14:39.
  arnosi v něm napsala:

  Reakce na Hana-2:

  no a co holky já mám kluka od školky a dali jsme jsi 53pusinek102625ps nikomu neříkat dík26