Alíkovina

Povolání herec?

vydáno  •  Kultura
Věřte nevěřte, ale ačkoli je Matyáš Valenta žákem 4. třídy základní školy v Mnichovicích u Prahy, našel jsem u jeho jména na webových stránkách v rubrice povolání napsáno slůvko herec. Ale to mi nestačilo. Pátral jsem dál. Matyášova maminka mi prozradila, že jejího syna děti poznávají především podle pihovaté tváře, kterou znají z filmů a televize. A tak není výjimkou, že ho oslovují Honzíku (role v Rafťácích), Franto (Ulice) či Jirko (Redakce). V novém českém filmu Maharal Tajemství talismanu, který přichází do kin 15. února, se z Matyáše stal Ondra.

Plakát k filmu Maharal - tajemství talismanu, © BH PROMO

Jaké to je, jmenovat se v každém příběhu jinak? Být někým jiným?
Je to zajímavé, vždycky si na nové jméno musím rychle zvyknout, protože většina štábu mě oslovuje jménem té postavy. Takže musím slyšet na Fandu, Ondru, Jirku…

Kdyby sis mohl sám vybrat pro sebe jméno, zůstal bys Matyášem?
Určitě jo. Jméno Matyáš se mi líbí a při natáčení by to pro mě bylo jednodušší.

Dokážeš popsat, o čem je film Maharal?
Maharal je film o tajemném hledání pokladu, který rabi Löwe zanechal dvěma lidem a ti ho předali dál. My ho v současnosti hledáme a pomáhá nám kniha, která popisuje, jak poklad najít.

Co jsi hrál za roli?
Je to role devítiletého kluka Ondry, který se nudí o prázdninách. Potká ale dvě další děti, Alenu a Davida, a společně s nimi se vydá najít poklad.

Jakou má Ondra povahu?
Je to spíš rošťák, který si myslí, že by se bez něj hledání neobešlo. Ale je pravda, že v některých chvílích pomáhá hodně.

O herectví uvažuješ jako o svém budoucím povolání. Čím tě tak přitahuje?
Pořád poznávám nové kolegy, prostředí, ve kterém se natáčí a mám možnost se do míst, kam by se bez hraní nedostal. Třeba v Rafťácích jsem spustil hasičské vodní dělo a v Maharalu chodil kanálem.

A je naopak něco, co tě na hraní nebaví?
Moc mě nebaví učit se těžké texty, dlouhé čekání při natáčení a rozmary počasí. Například se stalo, že se točilo horké léto a šla nám pára od pusy, jaká byla zima a naopak, ve velikém horku je třeba natočit podzimní nebo zimní scénu, takže se všichni potí v bundách.

Jak vypadá den ve škole, to čtenáři Alíka moc dobře vědí. Prozradíš, jak probíhá natáčecí den?
Natáčení není zase taková zábava, jak by se zdálo. Den začíná převlekem do kostýmu, který si někdy měním i několikrát denně, což mě moc nebaví. Potom jdu do maskérny no a pak jen čekám a čekám, až přijde na řadu obraz, ve kterém hraju i já. Přijdu na plac, kde se nejdříve obraz zkouší, staví se kamery, aby všechno vypadalo tak, jak chce pan režisér. Občas se některé obrazy opakují několikrát dokola, někdy proto, že hercům vypadne text, nebo se v záběru objeví mikrofon a podobně.

A jak se vlastně takovou roli do filmu učíš?
Text svojí postavy se učím většinou den předem, když přijdu ze školy, na natáčení se ve chvílích volna zase učím do školy.

K čemu nejraději a nejčastěji používáš internet?
Na internetu vyhledávám hlavně on-line hry.

Chodíš na Alíka? Pokud ano, co tě na něm baví (bavilo) nejvíc.
Na Alíka jsem chodil, moc se mi to líbilo, ale teď už nemám tolik času a dlouho jsem stránku nenavštívil. Doufám, že ještě Alíka navštívím a popovídám si s kamarády.

Maharal je dobrodružný film. Máš rád dobrodružné knížky? A jaké?
Určitě je mám rád. Poslední dobrodružná knížka, kterou jsem četl byla o Kryštofu Kolumbovi. To se mi líbilo.

Kdyby ses mohl ocitnout přímo v příběhu nějaké knížky či v nějakém historickém období, co by tě nejvíc lákalo?
S velkou zásobou kožešin bych se rád podíval do doby ledové, mezi neandrtálce a mamuty. Doba ledová je doba ledová.

V kalendáři už je vidět 14. únor, tedy svátek sv. Valentýna. Máš vůbec na holky čas? A co takovým svátkům říkáš?
Nemám čas ani na kamarády, natož na holky. Když nejsem na natáčení, tak chodím na klavír, flétnu a tenis. Už od školky mám ale kamarádku, na kterou se vždycky těším. K Valentýnu jsem jí koupil malý dárek, i když je to svátek zamilovaných a to mi ještě nejsme.

Za rozhovor děkuje internetový pes Alík

Fotogalerii ze zákulisí natáčení filmu Maharal - tajemství talismanu si můžete prohlédnout tady: Maharal - galerie

Další zajímavé články:

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!