Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Poznáte bleduli od sněženky?

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Cestování · Rostliny · Česká republika · Jaro
  Jsou tací, kterým jsou tyhle bílé kvítky – první poslové jara – srdečně ukradení. Pokud však patříte k těm druhým a ještě navíc máte chuť obdivovat krásu bílých kvítků přímo v přírodě, musíte se vypravit ve správný čas na správné místo.

  Přírodní rezervace Peklo - údolí Robečského potoka mezi Zahrádkami a Českou Lípou. Foceno 2. 4. 2009., © Radkaa

  Lehko se to řekne, hůř udělá. Co platilo loni nemusí být pravda letos. Hodně záleží na počasí.

  První jarní kvítky se začínají objevovat ještě na sněhu a nekvetou příliš dlouho. Někomu stačí obdivovat drobné bílé kvítky v zahrádkách. Těm, kteří by je raději viděli přímo v přírodě, se nabízí řada možností. Jen pozor - rostou v oblastech, které jsou hodně podmáčené. Při hledání vhodné lokality vám může hodně pomoci internet.

  Pokud si kvítky pozorně prohlédnete, jistě brzo zjistíte, jak snadno sněženky od bledulí rozeznat. Zatímco bledule má všechny okvětní plátky stejné, u sněženek tomu tak není.

  Slavnosti sněženek nejen podle Hrabala

  V České republice roste pouze jeden druh sněženek a to sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Louky plné sněženek proslavily především obec Sedlnice v Moravskoslezském kraji - Sedlnické sněženky.

  Ale troufnu si tvrdit, že ještě větší slávu sněženkám přinesl Bohumil Hrabal díky filmu Slavnosti sněženek, který vznikl na motivy jeho knížky. Když jsem se však začala vyptávat obyvatel „lesního města“ Kerska, kde sněženky rostou, ujistili mne, že vědí o konvalinkách a kosatcích, které rozkvétají v okolních borových lesích o něco později. Ale sněženky? Rozpačitě krčili rameny, že je vlastně v lese nikdy neviděli.

  Zalistovala jsem tedy knihou Bohumila Hrabala a v povídce Slavnost sněženek jsem si přečetla: "...Když pojedete jednou na Mydlovary, na druhou stranu řeky, já tam za chvíli pojedu... tak tam jsou staletý duby a jeden je tak vykotlanej, že se tam před bouří schovalo dvacet třicet lidí! Ale já tam rád chodím a tančím na jaře a někdy i teď, víte, v minulým století byl takovej krásnej zvyk, že lidé na jaře vyšli pod ty starý duby a dívky za zvuků hudby se zdobily sněženkami a pak tančily pod těmi prastarými dubisky?..."

  Dodám ještě, že ono zmiňované "minulé století" bylo vlastně 19. století. Zkusila jsem tedy vyhledat sněženky podle Bohumila Hrabala. Rostou spíše v menších ostrůvcích pečlivě ukryté uvnitř dubového lesa. A takhle to dopadlo:

  Peklo plné bledulí

  Zatímco technické a kulturní památky je možné obdivovat když ne celý rok, tak aspoň po jeho větší část, s přírodními památkami je to složitější. Pokud je takovou památkou strom, můžete ho obdivovat jak vypadá v různých ročních obdobích. Ale je-li někde chráněné území, kde kraluje omezený počet druhů rostlin, pak je vhodné se vypravit v čase jejich květu.

  Při surfování po internetu jsem narazila na webové stránky s lákavými obrázky - Bledule v Pekelské rokli a rozhodla se, že se do Pekla vypravím.

  Vydala jsem se ze Zahrádek přes osadu Karba směrem k České Lípě. Červená turistická značka mne zavedla do Pekelské rokle, kaňonovitého údolí, které v pískovcích vyhloubil Robečský potok.

  To, co jsem viděla, předčilo všechna má očekávání. Sluníčko postupně jako velký reflektor nasvěcovalo různé kouty. Ti, kteří tudy procházeli opakovaně, mne ujišťovali, že ta pravá nádhera mne teprve čeká. Cesta vedla po obou stranách meandrujícího potoka a stále se bylo nač dívat.

  Bledule jarní (Leucojum vernum) vytvářely nádherné bílé koberce. Rostly v těsném sousedství potoka chvíli na jednom, chvíli na druhém břehu.

  Není tedy divu, že krásu této lokality ocenil už v letech 1820-29 majitel zdejšího panství hrabě Kounic. Koncem 19. století však bylo údolí vážně ohroženo. Vznikal projekt stavby železniční trati z České Lípy do Litoměřic a měl vést právě Peklem. Naštěstí se našli tací, kteří se ozvali a podařilo se trať svést na 209 metrů dlouhý viadukt. Ten je dnes obdivovanou technickou památku. Peklo je chráněno od roku 1967, dnes jako národní přírodní památka.  

  Další pozoruhodné jarní květy můžete obdivovat v Brně. Více o unikátní rezervaci v článku na serveru iDNES.cz Nejvíc konikleců na světě kvete za paneláky v Brně. Podívejte se

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 2. května 2009 v 10:57.
  Terka0001 v něm napsala:

  rozeznám bleduli od sněženky

  já umím rozeznat bleduli od sněženky26

  Příspěvek z 10. dubna 2009 v 7:25.
  -VanessaHungers- v něm napsal:

  moje ségra a bledule a sněženky

  Ahoj víte že máme na chalupě každý rok u našeho bunkru hodně bledulek moje starší ségra ani nepozná co jet o sněženka a jako každý rok se mně ptá tohle je Eli sněženka a jjá co blázníš to je bledolka a ona jenom uteče je to docela dobrý když to takhle dělaté

  Příspěvek z 7. dubna 2009 ve 21:10.
  copánek09 v něm napsala:

  lehky...............

  pane boze dyt je v tom takovej rozdiiiiiiiiiil trena bledule je takovy zvonek ktery ma dole troch zlute a snezenka ma takove podlouhle listy alle ne moc a pod nimi ta ma zelene takove vlnky6