Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pozor na pitnou vodu v Egyptě

  vydáno  •  Zahraničí

  Před odjezdem do Egypta nás každý, kdo v Egyptě byl, varoval před spoustou věcí: před lidmi, co nás „zdarma“ budou zvát na čaj, a před prodavači, kteří se nám budou snažit prodat zaručeně originální papyrus, parfém nebo nějakou vykopávku.

  Egypt, © anetahor

  Nejvíc bacha si máme samozřejmě dát na konzumaci tamní vody nebo ovoce, omývaného ve vodě z kohoutku (voda z Nilu ve vodovodním řadu je plná bakterií, které Evropan těžko snáší).

  Z posledního varování jsme měli největší strach, neboť představa, že strávíme dovolenou v křečích na WC, nebyla moc vábná. Vybaveni Smectou a kartonem balené vody jsme cestovali po Egyptě. Setkali jsme se opravdu se vším, před čím nás většina lidí varovala, ale co se nám stalo v Luxoru, nás velmi překvapilo. Po ubytování v hotelu nám byla nabídnuta spousta výletů po okolí, včetně noční prohlídky chrámu v Luxoru, či nedalekého chrámu v Dendeře. Zaujala nás i nabídka výletu na plachetnici na nedaleký Banánový ostrov, takže jsme měli hnedka plán na následující hodiny.

  Banány, © anetahor

  Bylo to opravdu nádherné dopoledne, sluníčko svítilo, na břehu Nilu se napájel dobytek a o kousek dál se cachtaly děti místního farmáře, prostě idylka. Když jsme dorazili na ostrov, byli jsme mile okouzleni, opravdu romantické místo, okolo nás spousta banánů, mandarinek a dalších dobrot. Samozřejmě i zde, na tomto „opuštěném“ místě, se našel obchodník, který nám nabízel ty nejlevnější suvenýry široko daleko. Když skončila prohlídka ostrova, dostali jsme od našeho průvodce trs banánů. Samozřejmě jsme se báli ochutnat, no, co kdyby náhodou, tak jsme zdvořile poděkovali a řekli, že si je sníme na hotelu.

  Banánový ostrov, © anetahor

  Pomalu jsme se vrátili zpátky na loďku, kde na nás čekal náš „kapitán“. Jaké bylo milé překvapení, když jsme viděli, že má pro nás připravený čaj. Kdo by odolal, už jsme ho několikrát pili a moc nám chutnal, byl velmi silný a velmi sladký. Po krátké siestě odevzdáváme skleničky a chystáme se k odplutí. Jen očkem sleduji, jak průvodce naše skleničky oplachuje ve vodě z Nilu. Zpozorněla jsem a prohlížím loďku. Vidím malý plynový vařič, vidím dvě menší plechovky, které tipuji na čaj a cukr. Ale nevidím ani plnou ani prázdnou láhev na vodu. Začínám mít černé myšlenky: Z čeho byl uvařen náš dobrý čaj?

  Nil, © anetahor

  Opatrně se ptám mamky, jestli náhodou neviděla alespoň prázdnou láhev na břehu. Z jejího výrazu je jasné, že myslíme na to samé. Ptáme se našich hostitelů tedy na rovinu, z čehože byl čaj uvařen. Dostává se nám přímé odpovědi – no z čeho asi, však vody v Nilu je přeci dost. Po návratu na hotel jsme zlikvidovali zásobu Smecty na zbytek dovolené. Naštěstí pro nás, tato malá příhoda neměla žádný vliv na další průběh naší cesty.

  Celkově se nám v Egyptě moc líbilo, je to úplně jiný svět, než jaký známe z Evropy. Spoustu památek, které jsme viděli jen v knížkách, jsme najednou měli možnost vidět naživo. Takže až se vydáte na dovolenou do Egypta, tak nezůstaňte jen uzavření v hotelovém komplexu, ale vydejte se na nějaký poznávací výlet.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 14. ledna ve 12:59.
  konvic v něm napsala:

  skvělý článekok

  Příspěvek z 12. ledna v 11:59.
  bojo407 v něm napsal:

  hezký článek,nikdy sem neslišel o tom že v egypte se tohleto deje....dekuji za informace :-3;-)

  Příspěvek z 23. června 2019 v 15:54.
  majacos v něm napsala:

  A to vás vůbec nenapadlo, že i jídlo, které tam jíte, obsahuje tu samou vodu? Samozřejmě se vařením zbaví bakterií a dá se normálně jíst/pít ;-) Ale třeba i ty banány, co tam rostou, jsou plné té samé vody.