Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pozor na příliš tenký led!

  vydáno  •  Volný čas venku · Bezpečnost · Zima
  Pokud si některým z internetových vyhledávačů najdeš slovní spojení "tenký led", budeš překvapen, kdo všechno a kde se na tenký led pouští. Nejčastěji to bývají politici, modelky či hudebníci. Jenže jejich výprava na tenký led může skončit maximálně nezdarem u voličů, diváků či posluchačů.

  © Radkaa

  Pokud se na příliš tenký led (tedy ten přírodní), vydáš ty, může to skončit pořádnou katastrofou. V lepším případě velmi silným podchlazením. Jenže kde zjistit jak tenký či spíše silný má být led, na kterém se chystáš bruslit? 

  Kdy je led dost silný?

  Univerzální odpověď neexistuje. Všichni, kdo o zamrzání vodních hladin vědí trochu víc, se velmi obávají nějaké obecné pravidlo vyslovit. Ti nejzkušenější vstup na zamrzlé přírodní hladiny nedoporučují vůbec a radí vyhledat městská kluziště.

  Kdo dával ve škole pozor, ví, že při běžném atmosférickém tlaku tekutá voda tuhne v led při teplotě 0 °C. Pokud jste se někdy zkoušeli postavit na zamrzlou kaluž, nejspíš jste objevili, že na to, abyste se neprolomili, nestačí tenká vrstva ledu. Voda při tuhnutí zvětšuje svůj objem, hustota ledu je proto menší než hustota vody a led plave na povrchu vody.

  Pro tvorbu ledu je důležitá teplota pod 0 °C. Pro váš bezpečný pohyb na ledě je zapotřebí dostatečně silná vrstva ledu. Jenže co je „dostatečně silná“ vrstva? To záleží na tom, jak moc vážíte a co na ledě budete dělat. Navíc na ledové hladině nebýváte většinou sami a tudíž zatížení je větší.

  Ani délka mrazivého počasí či síla ledu nejsou dostatečnou zárukou bezpečného ledu. Svou roli hraje i proudící voda a hloubka dna. To znamená, že na konkrétní vodní hladině (ať už je to umělá nádrž, rybník nebo řeka) je v různých místech led různě silný. Své o tom vědí rybáři, kteří v silných mrazech chodí vysekávat do ledu díry, aby měly ryby dostatek kyslíku. Výhodou je, pokud víte, kde je mělko. V takových místech máte větší šanci, že i kdyby se pod vámi led přece jen probořil, vaše záchrana bude snadnější.

  Zbytečný hazard?

  Představa příjemného bruslení v přírodě, kde nemusíte navíc za kluziště platit, je velmi lákavá. Bohužel, řada malých i velkých bruslařů podceňuje nebezpečí, které nedostatečně pevný led přináší. A tak se v zimních měsících stále častěji objevují zprávy o prolomení ledové plochy s těmi nejhoršími následky. Riziko nelze zcela snížit, ale určitě je možné ho omezit.

  • na přírodní ledové plochy se nevydávej bez dohledu dospělých
  • sleduj zda se delší čas teplota zdržuje pod bodem mrazu
  • nechoď k místům, kde je přítok a odtok vody do rybníka, nebo kde jsou umístěny rozmrazovače
  • pohybuj se jen v místech s velmi malou hloubkou
  • nechoď na led, pokud budeš písemně (cedulemi) nebo zvukově (např. megafonem či místním rozhlasem) upozorněn, že led není dost bezpečný. Skutečnost, že na něm jsou jiní až do chvíli prolomení vůbec nic neznamená.
  • nebrusli, pokud se na ploše nacházejí ledové pukliny

  Prolomený led!

  Eskymácké přísloví říká: "Nevíš, kdo je tvým přítelem, pokud se s tebou neprolomí led." Doporučujeme však sílu přátelství zkoušet jinými způsoby.

  Při veškeré opatrnosti může k prolomení ledu dojít. Pak je důležité rychle snížit těžiště a snažit se dostat ke břehu. To znamená, že pokud se led začne prolamovat, nepomůže rychlý útěk, ale lehnutí na led a roztažení rukou a nohou co nejvíce do šířky. Při záchraně je vhodné využít nějaké prkno, které topícímu se kamarádovi podáte. Kvůli podchlazení je v každém případě vhodné co nejrychleji přivolat záchranu.

  Bruslení na zamrzlém Lipně

  Proč se nedá jednoduše říct při kolika stupních bude led dostatečně silný, vysvětluje na serveru iDNES.cz Jan Sündermann z Vodní záchranné služby Červeného kříže:"Záleží na tom, jak je voda kyselá. Někdy je kontaminovaná solí či hnojivy. Kyselá či slaná voda nemusí zmrznout ani při minus šesti stupních." Více v článku Týden mrazu nestačí, led praská.

  V článku Nástrahy zimního počasí jsme vás varovali především před nemilým působením sněhu (námraza, lavinové nebezpečí, závěje, sněhové jazyky) a větru (ochlazování větrem zvyšuje nebezpečí omrzlin). Jenže zatímco na nepříznivého počasí na horách varuje horská služba, aby lidé nevycházeli na horské túry na hřebeny, velké nebezpečí na nás často číhá nedaleko domova, na hladinách pokrytých zdánlivě pevným ledem.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!