Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pozvánka do Města kašen

  vydáno  •  Cestování · Česká republika
  Jednou mne napadlo podívat se do našeho rodného města. Ještě jsme tam nebyli a to přece nejde, abych neznala své rodné město! Schválně, jestli uhodnete, o kterém městě tady píšu. Leží na řece Moravě a jeho historie sahá až někam do 10. století. V té době sloužilo jako křižovatka důležitých obchodních cest.

  SLOUP NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE V OLOMOUCI. Popud k vybudování monumentálního, původně morového sloupu na Horním náměstí v Olomouci dal architekt a kameník Václav Render. Stavět začal v roce 1716 a přispěl i finančně. Vysvěcení oválné kaple uvnitř sloupu za účasti císařovny Marie Terezie v roce 1754 se však již nedožil. Sloup je vysoký 32 metrů, zdobí ho více než padesát barokních soch a reliéfů, na samém vrcholu září nad Nejsvětější Trojicí zlaté slunce. V roce 2000 uznalo UNESCO jedinečnost sloupu jeho zařazením ke světovému dědictví., © Luděk Peřina

  Nezanedbatelná je i role tohoto města jako pevnosti, kterou hrálo v dějinách Moravy. Později se stalo opravdovým centrem regionu Haná. Město se během několika staletí rozrostlo a v současné době v něm žije okolo 100 000 obyvatel.

  Tak co, už víte? No je to přece Olomouc! A odkud tohle všechno vím? Ale lidičky, ono je to velice jednoduché. Můj děda tam celý život žil, moje mamka taky a můj bratr tam teď studuje. Ale když jsem se narodila já a moji sourozenci, tak jsme se bohužel přestěhovali do Ždánic. Je to veliká škoda. A těch památek, co v Olomoci je! Třeba na náměstí se tyčí obrovský sloup Nejsvětější Trojice - památka UNESCO. Na náměstí je také moc krásný orloj, akorát by potřeboval opravit.

  Je tam taky spousta kostelů, třeba katedrála sv. Václava, kostel sv. Mořice či kostel sv. Michala. No a kašen je tam skoro stejně, jako památek. I když asi přeháním, ale stejně jich tam je hodně. Ne nadarmo se Olomouc nazývá Město kašen. Za zmínku taky stojí olomoucká zoo na Svatém Kopečku. Je moc krásná - mně se nejvíc líbily opičky.

  Olomouc má hned po Praze status druhé nejstarobylejší a největší památkové rezervace v České republice. Je to krásné město a já jsem na něj hrdá. Opravdu stojí za to se tam jet podívat!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 8. listopadu 2009 v 18:11.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na seu:

  Dík.25

  Příspěvek z 8. listopadu 2009 v 18:10.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na general98:

  Souhlasím s tebou!25

  Příspěvek z 8. listopadu 2009 v 18:10.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na Pavouk:

  Díky.25