Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pozvánka na Alíkovský sraz v Doksech 8. srpna 2020

  vydáno  •  srazy Alíka · kvízy

  Znáte Čtyřlístek? Třeskoprsky, Blaťák nebo Bezzub? Víte, že to jsou pohádkové názvy skutečných míst? Věděli byste, kde je hledat? Pokud ne, tak přichází ten správný čas to napravit! A pokud ano, tak určitě víte, jak moc pěkně tam je, viďte?

  Máchovo jezero a vzadu Bezděz, © majdula2000

  Sice nám zrovna začínají letní prázdniny, ale vzhledem k tomu, že jsme se kvůli koronaviru dlouho neviděli, tak bude jeden sraz i o letních prázdninách!

  Už vás nebudu déle napínat… Třeskoprsky jsou Doksy, což je takové nevelké městečko v severní části naší republiky. Rybník Blaťák symbolizuje Máchovo jezero (říká se mu jezero, ale ve skutečnosti to vůbec žádné jezero není, je to opravdu rybník, jak se píše ve Čtyřlístku) a Bezzub je Bezděz, nyní už zřícenina hradu, kterou byste našli nedaleko „Mácháče“. Krom Čtyřlístku je toto místo známé také ze skladby Máj od Karla Hynka Máchy.

  A kam se tedy společně půjdeme podívat? Určitě se vydáme k tamějšímu zámku. Nachází se v něm muzeum našeho slavného Čtyřlístku, kde se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Třeba jak vůbec celý Čtyřlístek vznikl nebo jak se dělá komiks. Uvidíte v životních velikostech všechny postavy ze Čtyřlístku, tedy Fifinku, Myšpulína, Pinďu i Bobíka. Krom toho určitě bude i nějaký ten Myšpulínův vynález… nebo vás spíš zajímá, jak Fifinka vaří?

  Kolem zámku je zámecký park, do kterého se zajdeme podívat také. Ze zámku se potom půjdeme nabaštit, přímo v Doksech je několik restaurací a taky tam mají pizzu. U obídku bude čas na povídání si, podepisování deníčku, prezenční listiny a případně i pohledů, pokud nějaké budeme posílat… a samozřejmě i na blbinky.O:-)

  Až budeme všichni najedení, tak konečně vyrazíme k tomu Mácháči! Na hlavní pláž v Doksech asi úplně ne, tam bývá strašně moc lidí, ale z Doks vede přímo podél Máchova jezera tzv. Jarmilina stezka do Starých splavů, což je městečko kousíček od Doks, dá se tam pěknou procházkou z Třeskoprsk během chvilky dojít.

  Hlavní pláž v Doksech a Mácháč s Myším ostrůvkem

  Ve Splavech je kousek za aquaparkem taková menší pláž, ze které je pozvolný vstup do vody. (Kdo se bude chtít osvěžit a zablbnout si ve vodě, bude mít tu možnost, kdo chtít nebude, tak samozřejmě muset nebude.) Je to kousek od hráze a přístavu, takže se odtamtud dají pěkně pozorovat lodičky, často se tam objevují i kačenky, které se dají krmit, a krom toho je v dálce vidět i hrad Bezděz.

  Přístaviště ve Starých Splavech

  Hráz Mácháče a kačenky

  Pokud by bylo špatné počasí a k vodě bychom nešli, tak bychom se ještě mohli vrátit na zámek, kde mají také Labyrint strašidelných pohádek, ale snad nám pan meteorolog Pralinka2 objedná nějaké hezké letní sluníčko.

  Zpátky se buďto dá jet přímo ze Starých Splavů (stejně jako v Doksech tam jezdí vlaky, je to na trati z Kolína přes Mladou Boleslav a Českou Lípou do Nového Boru), nebo se klidně budeme moct vrátit zpátky do Doks, pokud by někdo chtěl nebo měl lepší spojení odtamtud (z Doks jezdí i přímé autobusové spoje do Prahy).

  Kdyby se někdo chtěl přijet podívat jen na část srazu, třeba bez toho Máchova jezera, tak určitě může také, stačí říct. Rozloučíme se dříve a pak se cestou můžete někde „odpojit“, jak budete potřebovat. ;-)

  Pokud se chcete přihlásit, tak mi napište dopis do pošty, přihlášení uživatelé pak dostanou pár dní před srazem konkrétnější pokyny – přesný čas a místo setkání, v kolik tak budeme končit, poznávací znamení a podobné více či méně důležité věci.

  Tak co, přijedete se podívat?

  PS: Možná přijde i Alík!

  Alík, © Pralinka2

  Na závěr si ještě můžete zkusit, co všechno víte o Čtyřlístku…

  1. Kolik kamarádů tvoří Čtyřlístek?  2. Co jsou hlavní hrdinové zač?  3. Kde bydlí?  4. Kdo Čtyřlístek vymyslel?  5. Kolik filmů o Čtyřlístku vzniklo za posledních 10 let?  6. Jak často v současné době vychází časopis Čtyřlístek?  7. Kolik čísel Čtyřlístku už vyšlo?  8. Ve kterém roce se časopis Čtyřlístek objevil poprvé?  No teda! Ty jsi snad v životě neslyšel/a slovo Čtyřlístek. Koukej s tím něco udělat! Nebo to děláš schválně?

  Něco víš, ale žádná sláva to není. Četl/a jsi někdy Čtyřlístek?

  Celkem slušný výsledek, ale pořád ještě nevíš úplně všechno. Nechceš se zajet podívat do muzea? Třeba se to tam dozvíš!

  Super, Čtyřlístek znáš dobře, ale něco malinko ti ještě přeci jenom uniklo.

  Paráda, Čtyřlístek znáš úplně perfektně, zasloužíš si jedničku!

  Vyhodnotit

  Tohle je pláž ve Starých Splavech:

  A jedna písnička od Čtyřlístku…

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (72)

  Příspěvek z 7. srpna 2020 ve 14:18, upravený vzápětí.
  majdula2000 v něm napsala:

  Vikinko, vypadá to, že aktuálně je tam zarezervovaných 6 míst, z toho 3 jsou naše a zbylé tři nejsou u sebe, takže spíš asi ne... Můžeš se jich zkusit zeptat, ta druhá čtyřka naproti naší je ještě volná.;-)

  A chtěla bys na parník?:->

  Příspěvek z 7. srpna 2020 ve 13:53.
  vikinka28 v něm napsala:

  Upss.. ja nevim, zda to rodice ty mista zarezervovali :d

  Příspěvek z 7. srpna 2020 ve 13:37.
  majdula2000 v něm napsala:

  Myslím, že už tam je plno, co jsem dopolko koukala.:-D