Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pozvánka na výlet – Doudleby nad Orlicí

  vydáno  •  Cestování · Česká republika · Města a místa

  Doudleby nad Orlicí je městečko, ve kterém žije zhruba 1800 obyvatel. Leží poblíž soutoku Divoké Orlice a Zdobnice v okrese Rychnov nad Kněžnou. My jsme v rámci prodlouženého víkendu v Orlických horách vyrazili na místní zámek, kde kromě samotné zámecké prohlídky je k vidění i Babiččin dvoreček a krásné muzeum přírodovědy.

  zámek Doudleby nad Orlicí, © Korpaš

  Během posledního roku jsme byli v Doudlebech dokonce dvakrát, poprvé na zámku a podruhé jsme navštívili muzeum a dvoreček.

  Doudlebský zámek sloužil jako lovecký, dostavěn byl v roce 1590. V rámci zámecké prohlídky je možno spatřit mimo jiné: Hodovní sál, Ferdinandův pokoj, Dámský a Pánský salonek, Lovecký pokoj a nebo třeba i Taneční sál.

  Babiččin dvoreček – je vlastně taková malá minizoo. Nalézá se v zámeckém areálu, při vstupu do parku po naší levé ruce. K vidění zde jsou hlavně dříve běžná domácí zvířata – krůty, husy, králíci, kozy, krávy s telaty, poníci, oslík či ovečky. Vstupné do této části je dobrovolné, příspěvek je možno vhodit do kasičky, která je umístěna u vstupu. Krmení zvířat je zde z pochopitelných důvodů zakázáno, focení a hlazení je pak povoleno.

  z Babiččina dvorečku

  A na závěr jsem si nechal místní Muzeum přírodovědy. Nalézá se v prvním patře bývalé sýpky, hned vedle Babiččina dvorku. Je to jedno z nejhezčích muzeí, ve kterém jsem kdy byl. Jak jsem se dočetl, bývalá sýpka prošla před deseti lety rozsáhlou rekonstrukcí. Prohlídka zde je samostatná, bez průvodce, a k vidění je toho víc jak dost.

  Polovinu prostoru zabírají sbírky starého venkovského náčiní, jsou zde k vidění minerální kameny, ve vitrínách si můžeme prohlédnout brouky, motýly, pavouky. Také je zde vystaven model zdejšího zámku, kolem něj je spousta postaviček vyrobených z kukuřičného šustí.

  k vidění v muzeu

  Druhou polovinu výstavního prostoru pak zabírá „originální diorama lesní zvěře“. Jedná se o vycpaná zvířata, která žijí v našich lesích, můžeme je vidět u rybníků či potkat v lukách. Je možno si zde poměrně zblízka prohlédnout jelena, divoké prase, veverku, zajíce, ježky i množství ptactva. K tomu z reproduktoru zní „hudba lesa“.

  V protější vitríně jsou pak k vidění ryby českých rybníků a řek a v další pak spatříme exotické ptactvo. Na konci výstavního prostoru je ještě pár vitrín s paličkovanými krajkami a dalšími ručními pracemi, k vidění jsou i staré kostýmy.

  zvířecí expozice

  Každopádně, pokud se v rámci prázdnin a dovolené budete pohybovat v okolí Doudleb, určitě si zde udělejte zastávku, věřím, že budete spokojení a že se vám zde bude líbit.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 21. července 2021 v 8:02, upravený vzápětí.
  HealthyGirl v něm napsala:

  Moc pěkné, na začátku prázdnin jsem Doudleby navštívila. 5 tlapek.