Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Práce s koňmi a jak o ně pečovat

  vydáno  •  Zvířata

  Ahoj, tento článek je pro vás, co jezdíte nebo jen máte rádi koníky a chcete se o nich něco dozvědět.

  Bublava - vyjížďka, © Mari1

  Ahoj všem, co se učí jezdit nebo pečovat o koníky. Tady se něco dozvíte.

  Jak pečovat o koně?
  Jestliže máte svého, určitě to znáte. Koníka máte ustájeného v boxu nebo na pastvě, kde je přístup k balíku se senem a vodě. Já osobně preferuji pastvinné ustájení, koník se totiž v boxe může začít nudit. Pokud se mu nevěnujete, může se naučit spousty zlozvyků, například klkání (kůň se zapře plecí o stěnu boxu, žlab a začne nadechovat vzduch, což může vést ke kolice, ale o té si povíme za chvíli) anebo některým koním natékají nohy. Proto kůň potřebuje stálý pohyb.
  Jak asi víte, koník potřebuje potravu (tráva, seno, oves anebo granule a müsli) a vodu. Také nějakou tu péči, je třeba ho vyčistit nebo mu vykydat stání.
  Na čistění máte různé druhy kartáčů, základní je gumové hřbílko, poté tvrdý a měkký kartáč a kopytní háček. Na kydání potřebujete vidle a kolečko. Vidlemi hodíte do kolečka hnůj a mokré piliny a slámu, poté kolečko vyvezete.

  Nemoci
  Kůň může onemocnět spousty druhů nemocí, napíšu vám ty nejčastější:

  Kolika
  Kůň si lehá na záda, protože ho bolí břicho. Příčiny: snědl něco špatného, např. měkký rohlík, veliké množství pamlsků, apod. Proto se vždy ptejte trenérky, když koni chcete něco dát. V několika případech, když se staráte o to, aby se kůň neustále pohyboval, může se z toho dostat. Za každé situace ale volejte veterináře! Protože kolika je nebezpečná, může skončit bohužel i smrtí.

  Podlomy
  Kůň má strupy u spěnkového kloubu (vzadu u kopyta). Příčiny: měl na nohách tvrdé bahno, které nebylo odstraněno. Bahno musíte odmáčet, namazat nohy krémem, aby strupy změkly, a nohu zabandážovat.

  Koňská chřipka
  Přenosné onemocnění doprovázené horečkami, záněty očních spojivek a úst.

  Tak, to by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se vám článek líbil, a napište, jestli chcete pokračování. Pro příští díl jsem si pro vás připravila ještě nějaké nemoci a buď ježdění, nebo horsemanship a přirozenou komunikaci. Nebojte se zeptat na něco ohledně koní v komentářích.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!