Praha je jedna z největších měst v České republice, a dokonce i největší město v České republice. Je to střed Evropy. Je tu největší počet památek a Praze se dokonce říká „Matka měst“. Je zde spousta parků a vyhlídkových míst. Mezi nejznámější vyhlídkové věže patří Petřínská rozhledna a Žižkovská věž.
Nejvýznamnější památky Prahy
Pražský hrad
Nejvýznamnější památkou je Pražský hrad, který byl postaven za Karla IV. V dnešní době v něm žije prezident republiky. Do areálu hradu se dá dostat pomocí prohlídky. Na hradě jsou umístěny Svatováclavské klenoty. Tyto klenoty jsou také jedna z českých památek. Klenoty nechal vytvořit taktéž Karel IV., o kterém se v tomto článku ještě několikrát zmíním. Pražský hrad je hlídaný ze všech vstupů, takže je dobře bráněný proti napadení a ztrátě koruny.

Praha a Pražský hrad
Václavské náměstí
Na Václavském náměstí se stalo hodně historických událostí a je to také kulturní památka. Nejvíc turisty zajímá na Václavském náměstí socha svatého Václava na koni. Autor této sochy je Josef Václav Myslbek. Václavské náměstí je největší náměstí v Praze. V dnešní době jsou na náměstí dvě přestupní stanice metra, které se jmenují Muzeum (přestupní stanice pro linky A a C) a Můstek (přestupní stanice pro linky A a B). Na náměstí se dá dostat i tramvajemi. Je zde spoustu obchodů. Dříve se nazývalo Koňský trh.

Václavské náměstí - horní část
Národní muzeum
Národní muzeum bylo dlouhou dobu uzavřeno. Nyní můžeme vidět vnější část muzea po rekonstrukci. Dovnitř se můžeme dostat až po slavnostním zahájením provozu dne 28. října, který je zároveň den vzniku Československa. Budou se dělat ještě další okrasné prvky kolem zahrady.

Národní muzeum 2. fotka
Karlův most
Karlův most vystavěl Karel IV. Říká se, že do směsi, ze které je dnešní Karlův most, se přidávala vajíčka. Most vede přes jedinou řeku se jménem Vltava. Byl to první most, který hned nespadl. Spojuje pražskou část Malá Strana se Starým městem, kde se nachází památek nejvíc. V současné době se zde malují obrazy lidí za peníze a prodávají různé suvenýry.
Staroměstský orloj
Podobný orloj můžeme najít v Olomouci. Má vyspělou historii. Staroměstský orloj můžeme nazývat také „Pražský orloj“. Už podle názvu můžeme uhádnout, že se nachází na Staroměstském náměstí a zároveň v pražské části Staré město.

Staroměstský orloj
Katedrála svatého Víta
Opět stavba Karla IV. Dokončení stavby se nedočkal. Celým názvem se jmenuje Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Nachází se na Hradčanech a je součástí Pražského hradu.
Socha Jana Žižky
Socha je umístěna na Vítkově. Je z bronzu.
Prašná Brána
Je to pozůstatek Pražského opevnění.
Hlavní nádraží Praha
Dříve Wilsonovo. Je to největší nádraží v České republice a na nádraží se můžeme dostat metrem linkou C. Z hlavního nádraží jezdí taky autobusy na letiště.

Hlavní nádraží Praha
Zábava
Pražská ZOO
Byla otevřena 28. září 1931. Můžeme zde vidět nejrůznější druhy zvířat a mnoho z nich vzácných. Dostat se tam můžeme autobusy 112 nebo 236. V zoo je několik dětských hřišť, a dokonce i kozí farma, kde děti normálně mohou do výběhu koz.
Cinema City
Cinema City je v Praze i několikrát. Někde jsou k dispozici různé formáty filmu. 3D je, když postavy filmu vyskakují z plátna, 2D je normální film a 4DX je nová technologie, kde jsou použity pohyby židlí a různé přírodní efekty. Ale pozor, 4DX je dostupný jen na dvou místech v Praze a v Plzni.
Petřínská rozhledna
Ze shora je výhled na celou Prahu. Jsou zde nejlepší fotky, ale vstup je placený. Obsahuje výtah. Nahoru se dá dostat i po schodech, což je i lepší, jelikož už můžete koukat odtamtud. Můžeme se na vrchol Petřína dostat lanovou dráhou. Lanovky jezdí na trase dvě.
Žižkovská věž
Žižkovská věž je překvapivě na Žižkově. Je vysoká 216 metrů a obsahuje výtah. Nahoře je observatoř a bar kde, si můžete koupit snídani nebo jiné.
Městská hromadná doprava
V Praze jako v jediném městě je metro. Má svoji historii. Zvláště v roce 2002, kdy byly v Praze potopy a několik stanic bylo zatopeno. Existují zatím tři linky. Další se však plánují. To ale není jediný dopravní prostředek. Jezdí zde taky autobusy, tramvaje, lodě, lanovky a dokonce jedna linka trolejbusu.

Vchod do metra - Malostranská

Malostránská nápis

Malostranská - stanice metra A
Akce
V Praze bývají také festivaly a akce i koncerty.
Bankovky a mince
Bankovky a mince taky patří k Praze, jelikož se v Praze vyrábějí a jsou na většině z nich osobnosti a památky, které se nacházejí v Praze.
Jedna koruna česká
Na jedné koruně je dvouocasý lev a svatováclavská koruna.
Dvě koruny české
Má jedenáct hran. Z jedné strany dvouocasý lev a z té druhé mikulčický gombík.
Pět korun českých
Na pětikoruně můžeme vidět Karlův most a na druhé straně opět českého dvouocasého lva.
Deset korun českých
Na desetikoruně není pražská památka, ale je na nich Katedrála svatého Petra a Pavla. Na druhé straně zas český dvouocasý lev.
Dvacet korun českých
Na dvacetikoruně je svatý Václav na koni a v pozadí je nápis: „Svatý Václave nenech zahynout nám i budoucím,“ a ten samý nápis je na Václavském náměstí na podstavci sochy. A druhá strana po čtvrté český dvouocasý lev. Dříve byla i papírová dvacetikoruna, na které byl Přemysl Otakar I. Jsou i sběratelské dvacetikoruny, na kterých jsou významné osobnosti Česka. Ale nejsou vzácné jen dvacetikoruny.
Padesát korun českých
Na jedné straně Praha, na druhé zase lev. Dříve byla taky bankovka, na které byla svatá Anežka Česká.
Sto korun českých
Na stokoruně je náš známý Karel IV. A na rubu pečeť Karlovy univerzity.
Dvě stě korun českých
Na této bankovce je Jan Ámos Komenský, který zakázal fyzické trestání ve škole.
Pět set korun českých
Na bankovce je velká spisovatelka knih, která se musela provdat za muže, kterého nechtěla. Jedná se o Boženu Němcovou.
Tisíc korun českých
Na ní je František Palacký, nazývaný jako „otec národa“.
Dva tisíce korun českých
Druhá nejvyšší bankovka, na které je vystaven obličej Emy Destinnové, která byla zpěvačka.
Pět tisíc korun českých
Na pětitisícovce je náš první Československý prezident. Tomáš Garrigue Masaryk.
To by bylo vše k bankovkám.
Podíváme se ještě podrobněji na významné osoby, které zdokonalily Prahu.
Významné osobnosti Prahy
Karel IV.
Toho už jsem zmiňoval, ale rád bych ještě něco dodal. Předtím se jmenoval Václav. Karel IV. nechal postavil v Praze hodně domů, a proto se podílel na stavbě Prahy nejvíc. Postavil hladovou zeď, Karlův most, Karlovu univerzitu, Karlštejn atd. Byl to římský a český král. Vyrůstal na dvou hradech a potom taky ve Francii.
Libuše
Toto je sice pověst, ale Libuše věštila, jak by měla vypadat Praha.
Jan Palach
Jan Palach se narodil v Praze a žil ve Všetatech. Studoval na Karlově Univerzitě. Jelikož republika byla v úzké situaci a vláda nic nedělala, upálil se v lednu 1969 na Václavském náměstí na protest. Položil život za to, aby vláda něco udělala, ale nic.
Významných osob Prahy je určitě víc než tyto tři osobnosti.