Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pralesy a lesy

  vydáno  •  ekologie · příroda

  V dnešní době se hodně kácí pralesy a jsou velmi znečištěné lesy. Jsou to dva velké problémy. Možná si řeknete „s tím nemám nic společného“. Ale to je omyl. Každý může trochu pomoct planetě. Čtěte dál a dozvíte se jak.

  Pralesy, © Sara y Tzunki

  Pralesy

  Možná o tom nevíte, ale v dnešní době se zbytečně kácí nebo vypalují pralesy. Kácí se a vypalují z toho důvodu, aby se mohl vyrábět palmový (z plodů palmy olejné) nebo palmojádrový (z jader plodů) olej. Tyto oleje jsou velmi využívané. Používají se v sušenkách, v čokoládě a vlastně skoro ve všech sladkostech. Najdete je i v kosmetice a v palivech. Využívají se, protože jsou ze všech olejů nejlevnější. Je tedy finančně výhodnější použít palmový olej místo například řepkového oleje, který je dražší.

  Na světě bylo vykáceno nebo poškozeno už 50 % deštných pralesů. To je strašné číslo. Ještě jednou tolik a už na zemi nebude žádný prales. Tím, že se prales vykácí, se zhoršuje vzduch. Pralesům se říká zelené plíce planety. A myslím, že toto přirovnání docela sedí. Bez pralesů by zde byl mnohem horší vzduch. Možná se to tak nezdá, když jsou pralesy hlavně v Americe a my žijeme v Evropě, ale je to tak. Pralesy zlepšují vzduch na celé planetě. Z vykácených ploch se stávají plantáže nebo pouště. V pralesech také žije obrovské množství zvířat, když se prales vypaluje, tak se zvířata ve většině případů velmi vážně zraní, mají obrovské spáleniny a v nemálo případech i zahynou.

  Co se s tím dá dělat?

  Když si v obchodě kupujete sušenky nebo čokoládu, dívejte se, z jakého oleje jsou. Pokud jsou z palmového nebo palmojádrového, tak se podívejte po jiných. Snažme se takové jídlo vůbec nekupovat nebo ho aspoň omezit. A dobrá zpráva je, že ostatní oleje jsou pro naše tělo mnohem zdravější.

  Lesy

  V poslední době jsou naše lesy hodně znečištěné. Všude se v nich válí spousta odpadu. Nejenže to vypadá hnusně, ale taky to dost škodí zvířatům. Když nějaký odpad sežerou, může jim to hodně ublížit. Odpad je ale nebezpečný i pro les. Například z odhozené cigarety může vzniknout požár. Proto se snažme v lese žádné odpadky nevyhazovat. Raději je doneste do koše na tříděný odpad.

  Jak se dá lesům pomoct?

  Existují různé projekty, jako například „Ukliďme Česko“. Jde o to, že se na předem dohodnutém místě sejde skupina lidí a ti jdou spolu uklízet určitou část lesa. Už jsem tam dvakrát byla a měla jsem z toho skvělý pocit. Opravdu to stojí za to. Teď zrovna nic takového neprobíhá, ale až bude, určitě neváhejte a zúčastněte se.

  Zdroje: časopis In! červenec 2017
  https://aktin.cz/fakta-o-palmovem-oleji-skodi-jen-prirode-nebo-i-cloveku

  Doufám, že se vám článek líbil.
  Bětka

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 10. srpna 2021 v 18:34.
  JuldaMulda2010 v něm napsala:

  Co dělají lidé přírodě…..Je to strašné….Jednou to ale i těm, kteří planetu znečišťují jen minimálně, příroda oplatí8=8=….
  A to vše kvůli těm ,,popelářům“, O:-):-D
  kterých je po světě opravdu moc;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(:-E:-(.

  Jinak moc hezký článek :-):-3O:-)8-D

  Bětka_H v něm napsala:

  Děkuji za hodnocení$>$>$>
  Jsem ráda že se vám článek líbí.
  Rodé: máš pravdu mohl být delší.

  Anež v něm napsala:

  Krásný článek, vlastně je to pro mě i trochu poučení:-) pět tlapek>X<->X<->X<>X<->X<-