Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prameny některých řek u nás

  vydáno  •  Cestování

  Jedním z možných cílů různých výletů mohou být i prameny řek. Je jich u nás hodně, v tomto článku jsou na ukázku zmínky jen o několika z nich.

  Pramen Labe, © Pralinka2

  Jako vnitrozemský stát nemá Česká republika žádné moře. Zato však máme různé řeky, z nichž některé u nás i pramení. U pramene vypadá taková řeka jako malý potůček, ale některé z těchto řek dojdou až k moři a plují po nich i velké lodě. Na některé z pramenů řek se podíváme v tomto článku, další si můžete najít na mapě a navštívit sami.

  Labe

  Labe se považuje za největší českou řeku, která dotéká až do moře kousek od německého města Hamburgu. Ono se to někdy zpochybňuje, protože u Mělníka, kde se Labe potkává s Vltavou, je Vltava delší a mohutnější než Labe. Ale z historických důvodů se řeka od soutoku až k moři jmenuje nadále Labe, a ne Vltava.

  Tedy řeka Labe pramení v Krkonoších, asi kilometr od Labské boudy. Oficiální pramen Labe je koncipován jako „poutní místo“ pro turisty, počítá se s jeho vysokou návštěvností. U pramene jsou umístěny znaky všech měst, kterými Labe protéká, je to vidět na hlavním článkovém obrázku, a dále tam jsou lavičky a stolky, kde si znavený poutník může posedět a posvačit. Pramen sám je vyznačen skružemi vypadajícími jako studna, a to je ten symbolický pramen hlavní české řeky; ve skutečnosti voda uvnitř tohoto „pramene“ je stojatá, zatímco skutečná tekoucí voda přitéká z rašeliniště kousek výše, obtéká tu „studnu“ a pokračuje dál. Ale je jasné, že ke skutečnému prameni toho potůčku nelze pustit davy lidí, takže se za oficiální pramen považuje toto upravené místo.

  Pramen Labe

  Labe od tohoto pramene odtéká kolem Labské boudy směrem k městu Špindlerův Mlýn. Avšak těsně nad městem je soutok se zhruba stejně velkou řekou jménem Bílé Labe. Ve Špindlerově Mlýně již teče jen jedna řeka Labe. Pramen Bílého Labe se nachází kousek od Luční boudy v Krkonoších, tedy nedaleko Sněžky. Z rašeliniště, kde Bílé Labe pramení, odtéká voda na západ směrem do Bílého Labe a na východ směrem do řeky Úpy.

  U pramene Bílého Labe

  Pramen Bílého Labe není zdaleka tak populární jako ten pramen Labe u Labské boudy, ale dá se říci, že to je jeden ze dvou hlavních pramenů Labe.

  Svratka

  Na Českomoravské vrchovině poblíž kopce Žákova hora se nachází pramen řeky Svratky. Tato řeka teče do Brna, kde se do ní vlévá řeka Svitava, a dále pokračuje až do přehradní nádrže Nové Mlýny II, kde se vlévá do Dyje.

  Fotky od pramene Svratky mám z doby asi tak před 40 lety; v současné době to tam podle fotografií na internetu již vypadá jinak.

  Pramen řeky Svratky

  Pramen řeky Svratky

  Na řece Svratce se nachází i brněnská přehrada, kolem které jsme šli například při jednom z brněnských srazů Alíka.

  Morava

  Morava je asi nejdelší moravská řeka, tedy co se týče délky přímo na Moravě. (Na rozdíl od Odry, která přes moravské území teče jen kousek, ale pak pokračuje přes velkou část Polska a po polsko-německé hranici až do Štětína). Morava pramení nedaleko od vrcholu Králický Sněžník, v místě, které dokonce ani není v žádném moravském kraji, ale v Pardubickém kraji. (Pravopisná poznámka: Králický Sněžník je odvozen od nedalekého města Králíky a píše se tudíž s dlouhým á. S krátkým a se píše leda tak Bible Kralická z jihomoravských Kralic nad Oslavou.)
  Pramen Moravy je viditelně označen.

  Pramen řeky Moravy

  Pramen řeky Moravy

  Od Králického Sněžníku teče řeka Morava na jih, přes Olomouc, Zlín a Hodonín. Na moravsko-slovensko-rakouské hranici poblíž rakouského Hohenau se do Moravy vlévá Dyje, dále Morava pokračuje po slovensko-rakouské hranici dále na jih a kousek nad Bratislavou se vlévá do Dunaje.

  Jizera

  Trošičku komplikovaná je situace u pramene řeky Jizery, což je česká řeka pramenící v Jizerských horách, protékající Železným Brodem a Turnovem a vlévající se do Labe. Tato řeka má na některých mapách dva prameny, a to český a polský. Na české straně není žádný problém; úplně přesně na metr podle mapy se dá najít viditelně označený pramen a dokonce se skleničkou, aby se žíznivý poutník mohl napít.

  Pramen Jizery

  Pramen Jizery

  Některé mapy, a to jak české, tak polské, však ukazují i jakýsi polský pramen Jizery. Jiné mapy nikoli. Avšak podle některých zdrojů na internetu se Poláci k prameni Jizery nehlásí, a prý to, co je v mapách označeno jako polský pramen Jizery, nazývají Bahenní potok. A ano, nedaleko místa, kde podle některých map má být polský pramen Jizery, je označený pramen Bahenního potoka.

  Pramen Bahenního potoka

  Pramen Bahenního potoka

  Jak vidíte na fotkách, není to nic moc pramen, a to jak označením, tak vlastním provedením.
  A přesně v místě, kde některé mapy označují polský pramen Jizery, je naprosto neoznačený a stěží postřehnutelný potůček, který se neliší od desítek potůčků a pramínků v okolí.

  Pramen jakéhosi potoka na polské straně Jizerských hor

  Je zřejmé, že Poláci si na pramen Jizery nepotrpí a že tedy jediný oficiální pramen Jizery je na české straně Jizerských hor, kousek pod vrcholem Smrk, což je nejvyšší vrchol české části Jizerských hor.

  Řeka Mulda

  Na českém území pramení i řeky, které naše území hned opouštějí a významnými řekami se stávají až v zahraničí. Jedna z nich je řeka Mulda. Pramení poblíž Moldavy v Krušných horách.

  Příchod k pramenu řeky Muldy

  Pramen řeky Muldy

  Začíná jako nenápadný potůček, známý též pod názvem Moldavský potok, a po několika kilometrech jako stále ještě poměrně nenápadný potůček opouští území České republiky.

  Řeka Mulda opouštějící ČR

  Po opuštění naší státní hranice však tento nenápadný potůček pokračuje více než 200 kilometrů přes německé území, mění se ve významnou řeku a do Labe se vlévá až u Dessau, což je již pouhých asi 100 km od Berlína.

  Další řeky?

  Tohle bylo jen několik ukázek pramenů řek. Ale je jich víc, významný asi bude i pramen Vltavy, Mari1 by mohla vyprávět o prameni Ohře, a to nemluvím o prameni Berounky, který neexistuje, protože Berounka vzniká soutokem Radbuzy a Mže v Plzni, ale to by bylo na téma jiného článku.

  Jestli chcete, můžete napsat do komentářů, zda jste byli u pramene některé řeky nebo zda to plánujete.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  JáJá1 v něm napsal:

  Já jsem byl taky u Labe, ale to už je dááááááávno.:-D

  Příspěvek z 10. října 2019 ve 20:31.
  Mari1 v něm napsala:

  A já byla u pramana řeky Ohře. ;-)

  Příspěvek z 10. října 2019 v 17:05.
  lékařský v něm napsal:

  Já byl u Labe. 8-P