Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Právě přilétá kukačka – Pták roku 2010

    O nadcházejícím víkendu je možné pozorovat u nás první kukačky. Jaro je již skutečně tu! Sledujte jeho příchod na www.springalive.net! Každý, kdo nahlásí první pozorování (poslech) pomocí dotazníku na webu ČSO nebo na stránkách Jaro ožívá, bude zařazen do slosování o dalekohled!

    Krátce po vyvedení z hnízda rehka zahradního, typického hostitele v severní Eurasii., © Tomáš Grim

    Kukačka obecná, Pták roku 2010, konečně přilétá i do České republiky. Zatím máme hlášeno několik prvních pozorování, hlavní přílet se čeká spíše ke konci dubna. Každý kdo nám zašle své první pozorování (častěji ovšem poslech) kukačky s kompletně vyplněnými osobními údaji bude zařazen do losování o dalekohled Nikon Sportstar EX, 8x25 DCF.

    Pozorování je možné nahlásit na stránkách Jaro ožívá www.springalive.net nebo pomocí podrobnějšího dotazníku www.birdlife.cz. Vyberte si prosím pouze jeden způsob nahlášení, ať nemáme vaše pozorování dvakrát!

    kukaččí kvíz

    Své znalosti o kukačkách si ověř v kvízu

    Kukačka, lidově kukáč, kukavka, kukučka, žežulka, má v naší přírodě i kultuře dosti jedinečné postavení. Je to jeden ze známých poslů jara, je známá i z lidové tvorby a lidových tradic. Pronikla do národních písní (žežuličko kde jsi byla, žes tak dlouho nekukala ...) a dokonce i do vánoční koledy (bude žežulička vyrážet Ježíška…).

    Kukačka obecná v hnízdě rákosníka proužkovaného.

    Známá je její schopnost pojídat chlupaté a jinak neatraktivní housenky, které většina jiných ptáků odmítá, zdaleka to ale není jediná součást její potravy. Zcela nejzajímavější a v naší přírodě ojedinělý je však její způsob rozmnožování – hnízdní parazitismus.

    Kukačka si nestaví hnízdo, ale klade vejce do hnízd jiných druhů ptáků. Ve stručnosti tento děj můžeme popsat tak, že si kukačka dobře vyhlídne hnízdo vhodného hostitele, v době, kdy je nepřítomen, odstraní (většinou sežere) jedno nebo i více vajec a rychle naklade své vejce.

    Čerstvě vylíhnutá kukačka

    Celý proces může trvat i pouhých 10 vteřin! Své vejce dokáže kukačka výborně mimetizovat neboli barevně přizpůsobit vejcím hostitele. Cizí vejce by totiž hostitelé z hnízda vyhodili.

    Po vylíhnutí malé, ještě slepé mládě kukačky vytlačí na svých zádech vejce či dokonce mláďata hostitele a vyhodí je ven z hnízda. Tak si zajistí veškerou potravu samo pro sebe. Pokud by to neudělalo, v konkurenci nevlastních sourozenců by nepřežilo. Mladá kukačka pak rychle roste až snadno přeroste své adoptivní rodiče, kteří ji pilně krmí.

    Kukačka obecnáŽivot kukačky je plný fascinujících podrobností, se kterými seznamuje brožura Kukačka obecná – Pták roku 2010 (www.birdlife.cz).

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (2)

    Příspěvek z 20. dubna 2010 v 15:06.
    viktorias v něm napsal:

    viktorias

    myslim si ze  to mohla vyhrat i sikorka15

    Příspěvek ze 17. dubna 2010 v 10:00.
    Matykule v něm napsala:

    kukačka

    pták  se  mi  moc  líbí  zajímavé  je  že   snáší  do  jiních   hnízd   a   ta  kukačka  co  se  vilíhne  snese  do  samého  hnízda  co  snášela  její  maminka   a  tak  se  říká  kukačka   bramorníčková  a  tak  podobně