Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pravidla a doporučení pro psaní Alíkovin

  vydáno  •  Pravidla

  Vkládání vlastních článků do sekce Alíkoviny má svá pravidla. V tomto článku se dočteš kompletní znění platné od září 2017.

  Alíkoviny, © Alík

  1. O tom, kdy a zda vůbec článek vyjde v Alíkovinách, rozhoduje redakce

  Každý zaslaný text je čten a posuzován několika lidmi před tím, než je rozhodnuto, zda bude zařazen do sekce Alíkovin, nebo zda bude smazán. V případě potíží s tvým článkem si s tebou někdo z redakce popovídá přes tzv. redakční rozpravu, což je speciální neveřejná diskuse, do které budeš mít přístup jen ty a redakce.

  Redakční rozpravu najdeš dole pod článkem. Je nutné se alespoň občas podívat, zda ti do ní některý z redaktorů nenapsal nějakou připomínku nebo dotaz. Články, jejichž autor dlouho nereaguje na dotazy a připomínky v rozpravě, mohou skončit i smazané.

  Zasláním článku do Alíkovin souhlasíš s tím, že pokud redakce usoudí, že je vhodný k vydání, bude zveřejněn. Redakce si vyhrazuje právo odmítnout případné dodatečné žádosti o smazání článků, kterým už bylo určeno datum vydání nebo které už vyšly.

  2. Za každý vydaný článek je přidělena odměna až 6 000 kaček

  O výši odměny rozhoduje redakce v závislosti na:

  • Kvalitě a užitečnosti tématu.
  • Nápaditosti a originalitě tématu. Tvůj domácí mazlíček je skvělý a jedinečný, ale když se v Alíkovinách obden objeví článek typu „Můj skvělý domácí mazlíček“, tak už o příliš nápadité téma nejde. Rovněž kuchařské recepty, jen málokdy vlastní, nejsou originálním tématem.
  • Množství vlastních obrázků či videí.
  • Úsilí, které bylo vynaloženo k vytvoření.
  • Pracnosti redakčních úprav a oprav.
  • Exkluzivitě. Článek, který napíšeš výhradně pro Alíka, bude oceněný více než článek, který jsi již zveřejnil jinde.

  Za úplně nejvíc nejúžasnější článek může být přidělen i speciální bonus až do výše 9 000 kaček. Pokud se článek věnuje nějakému vyhlášenému tématu, může dostat až o třetinu kaček navíc.

  3. Článek musí být převážně vlastní tvorba

  Vydávání cizích textů za své je přísně zakázáno, může být potrestáno pokutou až 5 000 kaček a při opakovaném provinění i zablokováním uživatele. V článku smí být použita citace z cizího textu, ale měl by u ní být uvedený odkaz na zdroj, odkud je převzata, a neměla by rozsahem překročit čtvrtinu celkové délky článku.

  Do Alíkovin můžeš poslat text, který ti už vyšel někde jinde, pokud to původní místo nelze považovat za konkurenci Alíka. Zdejší čtenáři by si neměli říkat „tohle už jsem četl, nuda“. Abys předešel případnému nedorozumění, můžeš redakci na své starší kopie upozornit přes redakční rozpravu.

  4. Článek by měl být psaný česky (nebo slovensky) a dodržovat pravopis

  Množství gramatických chyb má také vliv na odměnu. Pokud si nejsi pravopisem jistý, připravuj článek nejprve v editoru, který obsahuje kontrolu pravopisu (například Microsoft Word), nebo si jej nech před odesláním překontrolovat někým dospělým.

  Posuzována je i správnost z hlediska větné stavby a slohové struktury – většinu nedostatků v tomto případě odhalíš tím, že si svůj text nahlas přečteš. Divné fráze a formulace tě možná nepraští do očí, ale můžou tě praštit do uší. :-)

  5. Článek by měl dbát na přehlednost a ctít typografická pravidla

  Delší shluky textu čleň do odstavců (odstavec se dělá vynecháním řádku). Mezi větší množství odstavců můžeš pro přehlednost přidat tučný nadpis. Před otazníkem, vykřičníkem, tečkou, čárkou nedělej mezeru, za nimi ano. Šetři se smajlíky, píšeš článek, ne milostné psaníčko. Mysli na své čtenáře, představ si, že jsou ospalí, líní, nebo že někam pospíchají – vhodným formátováním jim můžeš zabránit v úvaze „moc dlouhé, to se mi nechce číst“.

  Do titulku článku ani do stručné upoutávky nepatří pozdravy, ani jiná vata. Titulek má být jasný, stručný, jednoznačný, úderný! Zbytečná slova jsou zbytečná.

  6. Mimo dohodnuté případy nejsou dovolené články s komerčním podtextem

  Alíkoviny nejsou určené pro bezplatné zveřejňování inzerce. Chceš-li pozvat čtenáře na nějakou placenou akci, nebo jim doporučit zakoupení úžasného výrobku, kontaktuj předem vedení Alíka a dohodneme se na podmínkách.

  7. Dělení dlouhých článků a seriály na pokračování je možné jen když všechny jednotlivé části jsou dostatečně dlouhé

  Když je nějaký článek velmi dlouhý, že by byl pro čtenáře problém ho přečíst najednou, je možné ho rozdělit na více částí. Avšak za podmínky, že každá část bude mít dostatečnou délku. Není přípustné, aby se běžný ani ne moc dlouhý článek dělil na několik extra krátkých částí. Stejně tak u seriálů na pokračování musí každá část seriálu dostatečnou délku.
  Pokud chcete nějaký delší článek rozdělit na víc částí nebo psát seriál na pokračování, je vhodné předem kontaktovat redakci a dohodnout se, jaký bude celkový rozsah článku, na kolik částí se rozdělí, a případně kolik dílů bude mít seriál a jak dlouhé budou jednotlivé části. Když vydáte krátký článek a bez předchozího upozornění k němu později vydáte „další část“, s velkou pravděpodobností takové „pokračování“ vydáno nebude.

  Doporučení

  • Piš o něčem, čemu rozumíš. Neopisuj nudné učebnice.
  • Zkus v závěru článku položit otázky, které rozproudí diskusi.
  • Internet není z papíru, text můžeš zpestřit videem z YouTubu.
  • Článek si připravuj v textovém editoru, sem pošli až finální verzi. Dodatečné úpravy jsou sice možné, ale mohlo by se ti stát, že tvůj rozpracovaný pokus někdo smaže dřív, než ho dopracuješ.

  Časté dotazy

  Kdy můj článek vyjde?
  Přes odkaz Tvé články v menu Alíkovin se dostaneš na seznam všech svých poslaných článků. V něm uvidíš, na kdy je vydání nového článku naplánované (pokud už je naplánované), nebo zda je smazaný.

  Obvykle vychází jeden článek denně a vydávání je naplánované přibližně na týden dopředu. Pořadí článků ale může redakce kdykoliv změnit.

  Pokud chceš psát článek k nějakému určitému dni nebo na aktuální téma (např. významný svátek nebo sportovní událost), zašli ho s dostatečným (tj. zpravidla nejméně týdenním) předstihem. Psát například až 1. června ráno článek o tom, že se slaví Den dětí, nemá smysl.

  Můžu zaslaný článek dodatečně upravovat?
  Pokud nemá určené datum vydání a není smazaný, tak můžeš měnit cokoliv kromě nadpisu. Mazat články a měnit nadpis nebo datum vydání může jen redakce.

  Jde do článku vložit víc obrázků?
  Ano, jde, ale zatím je to postup, kterému rozumí jen redakce. Chceš-li dát do svého článku víc obrázků, nahraj ty ostatní do Alíka a požádej v redakční rozpravě o jejich vložení.

  Šlo by smazat můj článek, který je už zveřejněný (nebo zpracovaný redakcí)?
  Pouze v naprosto výjimečných případech a jen z velmi vážných důvodů, v ostatních případech nebude na žádosti o smazání brán zřetel. Mysli na to, že to nejsi jen ty sám, kdo má s článkem práci, spoustu času mu věnují i redaktoři a smazáním již zpracovaného článku přijde jejich snaha vniveč. Zveřejněné texty jsou už stejně obvykle archivované ve vyhledávačích a archivech, postrádá tedy smysl předstírat, že nikdy nevyšly, naopak na ně může smazání spíš upoutat více pozornosti.

  Kde se dozvím odpovědi na jiné otázky související s Alíkovinami?
  Můžeš se porozhlédnout v poradně. Pokud máš nějaký dotaz týkající se tvého článku, polož ho v redakční rozpravě, která je pod ním.
  Pokud máš dotazy k pravidlům, ptej se v diskusi u tohoto článku.

  Psaní zdar!

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (52)

  Příspěvek z 18. května ve 14:03.
  TerkaHyblova v něm napsala:

  Ahoj

  Příspěvek z 27. září 2020 v 17:02, upravený vzápětí.
  majdula2000 v něm napsala:

  Ahoj Aničko, pro diskuze tady máme nástěnky. Dokonce i ty, které se ptají přímo na třídu, třeba https://www.alik.cz/n/do-jake-tridy-chodis. ;-)

  Diskuze pod článkem slouží pro komentáře k danému článku.

  Příspěvek z 27. září 2020 v 16:50.
  Anicka123jdemenato v něm napsala:

  Ahoj jak se mate zajimalo by me v jake ste tride:-);-)