Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pravidla Alíka jsou od toho, aby se porušovala?

  vydáno  •  Alík · Co nového u mě! · Internet · Rodičům · Správci
  Pravidla serveru Alik.cz jsou schválně sepsána co nejstručněji do pouhých pěti bodů. Myslím, že to bohatě stačí. Přesto se opakovaně setkávám s dotazy, nadávkami i nářky, že jsou pravidla nepřesná. Je ale vůbec možné, aby pravidla pamatovala na každou situaci?

  Alík u počítače, © Alík

  Co to vlastně pravidla chování na Alíkovi jsou?

  Pravidla chováníNení třeba hledat žádné složitosti a kličky. Pravidla chování jsou jednoduše pravidla slušného chování. Vulgární výraz - byť nahrazen tečkami či hvězdičkami - stále zůstává vulgárním výrazem. Provokace úmyslným psaním velkými písmeny "CapsLockem" či tzv. "vypatlátorem" (psaní střídavě VelKÝMiI a mAaAlÝmi písmeny) zůstává stále provokací. Vyhrožování, nadávání, vydírání… To vše jsou prohřešky proti pravidlům slušného chování. Jsou to tedy prohřešky proti pravidlům Alíka.

  Alík všechny tyto nepravosti shrnul do bodu č. 1: "Na Alíkovi je ZAKÁZÁNO neslušné chování, používání sprostých slov, vkládání nevhodných obrázků, probírání nevhodných témat, tapetování, blokování a jiné obtěžování ostatních!!!" Oním obtěžováním jsou právě vulgární výrazy, tapetování, spamování, provokace…

  Mnozí uživatelé by jistě rádi měli konkrétně napsáno, co se nesmí. Postupně by tak pravidel bylo 10, 20, …. 100? To bychom za chvíli měli jen a jen samá pravidla a stále by bylo nutné vymýšlet nové body do seznamu. Kdo zná pravidla slušného chování a chová se podle nich, ten nepotřebuje stovky a stovky konkrétních zákazů a příkazů.

  Co s takovými uživateli, kteří porušují pravidla?

  Správci AlíkaPostihy jsou různé. Záleží na tom kterém správci klubovny či Alíka a závažnosti prohřešku. To, co jeden správce přehlédne jako drobnost, může druhý správce považovat za závažný přestupek. Za úmyslné psaní velkými písmeny ti jeden správce může jen napsat napomenutí, zatímco druhý správce tě na omezenou dobu vyhodí z klubovny. Oba postihy jsou správné. Není možné se obhajovat tím, že Pralinka2 mi za psaní "vypatlátorem" jen napsal varovný dopis, proto je neoprávněné tvé vyhození za tuto provokaci z klubovny. Jsme jen lidé a každý máme jiná měřítka hodnot. Proto také každý správce vnímá přestupky různě.

  V klubovně či v poště se bohužel setkáváme i s opravdu hrubým porušením pravidel Alíka, kdy zlí lidé lákají nahé fotky od uživatelů, mají nemravné návrhy, pod různými záminkami přesvědčují druhé, aby poslali SMS na určené číslo a ve výsledku důvěřivý kamarád přijde o hodně peněz a podobně. Takovým uživatelům správci Alíka okamžitě blokují přístup na Alíka. Občas je nutné obrátit se i na policii ČR.

  Na druhou stranu se podivuji nad postoji uživatelů, kteří záměrně provokují psaním velkými písmeny v klubovně, kterým neskutečně vadí pravopisné chyby a nejsou ochotni být k pravopisným prohřeškům druhých shovívaví. Naopak zapřádají diskuse ve smyslu: "Pokud já obtěžuji psaním CAPS LOCKem, pak mě oni obtěžují psaním pravopisných chyb!"

  Alík, ať se to komu líbí nebo ne, je tu především pro děti. Mnohé děti nezvládají pravopis a to z mnoha důvodů – jsou ve věku, kdy ještě dané pravopisné jevy ve škole neprobíraly, nemají pravopis zažitý, mají poruchy učení…. S pravopisem mají problémy i mnozí středoškoláci, vysokoškoláci, ale i dospělí, kteří svá studia již zakončili. Dále tu máme psaní na klávesnici a to nese chyby vzniklé překlepy.

  Ještě jednou podotýkám, Alík jsou dětské internetové stránky a s pravopisnými chybami je tu třeba počítat. Pokud nahlédnete do diskusí na nějaký web, kde diskutují dospělí, pak zjistíte, že i tam se to hrubkami jen hemží. Pochopitelně, dělá-li někdo pravopisné chyby úmyslně, pak je to opravdu dost hloupé a nesmyslné. Ale nemyslím si, že by se někdo vyžíval v úmyslném psaní pravopisných chyb.

  Alik.cz - pravidla chování

  "Chování některých uživatelů na Alíkovi přesahuje všechny meze! Stále znovu se objevují jedinci, kteří mluví sprostě, dělají naschvály a podvody, vyhrožují nebo zakládají stoly o věcech, kterým ani sami pořádně nerozumí."

  Tento text najdeš v úvodu Alíkem stanovených pravidel, kterými je třeba se na tomto webu řídit. Neškodí si je čas od času zopakovat. Najdeš je velmi snadno  Klikni si na ně, přečti si je a zamysli se, jestli se opravdu VŽDYCKY chováš podle nich!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (29)

  Příspěvek z 23. září 2011 v 17:23.
  krejdom v něm napsala:

  re: Pravidla Alíka

  Ahoj, je chvalitebné, že sprostě nemluvíš, ale správcem Alíka nemůže být každý. Je to veliká zodpovědnost a musíš splňovat i další předpoklady, než jen slušné vyjadřování. ;-)

  Příspěvek z 19. září 2011 ve 12:47.
  R1k0 v něm napsal:

  Reakce na narunka123:

  Lagujes tim server a chat.

  Příspěvek z 19. září 2011 ve 12:46.
  R1k0 v něm napsal:

  Reakce na Johinka:

  Ja mam na ICQ typka, kterej pse jen velkyma pismenama. Ja proti tomu nic nemam ikdyz je to nezvyk. Mnoho lidi, co sem se koukal nahrazuje pismena za cisla: 0 je o, 1 je i, 3 je e, 4 je a...... To se tu taky bere jako provokace kdyz napisu: 4h0j l1d1 j4k s3 m4t3? (Ahoj lidi jak se mate?)