Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pravidla pro zařazování nástěnek

  vydáno  •  Co nového u mě!
  Již nějakou dobu platí určitá pravidla pro zařazování nástěnek, a jak se ukazuje, vzhledem ke vzrůstajícímu počtu uživatelů a k omezenému času Alíka není současný stav nástěnek ideální. Proto dochází k některým úpravám pravidel pro zacházení s nástěnkami, zejména pro přeřazování nástěnek do stálých, ale také pro změnu názvu nástěnky nebo změnu moderátora nástěnky.

  Zakládání nástěnek

  Každý registrovaný uživatel Alíka má právo zakládat nástěnky. Nástěnka musí mít nějaký název, který vystihuje, o čem by se v ní mělo diskutovat. Nástěnky se nesmějí zakládat na témata nevhodná pro děti do 12 let, tedy nevhodné jsou nástěnky například s propagací rasismu, nenávisti, s propagací nebo popisem násilí, pornografie, názvy vulgární nebo hrubě urážlivé. Nástěnky, jejichž názvy budou porušovat tato pravidla, budou smazány!

  Že nástěnka musí mít nějaký výstižný název, to znamená, že název nástěnky nebude nesmyslný shluk znaků a že nebude obsahovat nadměrný počet zbytečných znaků, tedy například začínat skupinou teček, křížků, procent a podobně.

  Na Alíku není zakázáno zakládání duplicitních nástěnek, tedy nástěnek se stejným tématem, jako tam již jsou. Pokud si myslíte, že byste nástěnku na již existující téma dokázali řídit líp, můžete si taky takovou založit a zkusit to.

  Pozor, toto je specifické pravidlo Alíka, který je pro děti a kde se děti učí zacházení s internetem včetně moderování nástěnek. Na jiných internetových stránkách, kde jde o věcnou diskusi a ne o učení se, se duplicitní nástěnky či témata nezakládají! Kdybyste to tam zkusili, tak tam s vámi pěkně vyběhnou.

  Moderování nástěnky

  Když jste založili nástěnku, stáváte se moderátorem a musíte se o ni starat. To znamená odpovídat na příspěvky, usměrňovat diskusi k tématu, mazat nevhodné příspěvky.

  Záleží na vás, jak širokou diskusi na své nástěnce chcete připustit. Je vaše právo smazat ze své nástěnky kterýkoli příspěvek, ale podle toho taky ostatní poznají, co jste zač a jak k diskusi přistupujete.

  V případě, že nějaký příspěvek na vaší nástěnce hrubě porušuje pravidla Alíka, můžete ho smazat, ale můžete ho tam také nechat a upozornit na něj správce Alíka, aby mohl autora takového příspěvku postihnout. Narazíte-li na nějaký příspěvek s kódem, který vám znemožňuje ho smazat nebo znemožňuje na tu nástěnku psát nebo ji číst (blokující příspěvek), napište některému správci Alíka, aby vám nástěnku uvolnil.

  Přeřazování nástěnky do stálých

  Nástěnka, na které se dlouhodobě smysluplně diskutuje, může být přeřazena do Stálých nástěnek. Do Stálých může být nástěnka přesunuta po splnění následujících podmínek:

  • Je v provozu již nejméně půl roku
  • Je na ní nejméně 350 příspěvků, přičemž nejde o příspěvky typu „hm“, „hihi“ nebo „...“.
  • Na nástěnce se smysluplně diskutuje
  • Moderátor se o nástěnku stará
  • Ve stálých nástěnkách není nástěnka na stejné téma
  • O přeřazení nástěnky moderátor nástěnky požádá některého ze správců Alíka, který o případném přesunutí rozhodne. Moderátor v žádosti uvede i to, do které kategorie stálých nástěnek chce nástěnku přesunout.
  • Na přeřazení nástěnky do stálých není právní nárok

  Nástěnka ve Stálých nástěnkách nebude automaticky mazána v případě, že se tam 7 dní nenapíše. Ale to neznamená, že nemůže být opět vyřazena, když na ni její moderátor bude dlouhodobě kašlat.

  Změna názvu nebo moderátora nástěnky

  V případě, že potřebujete změnit název nástěnky, například proto, že jste při zakládání udělali překlep či pravopisnou chybu, nebo proto, že dosavadní název nástěnky přestal být aktuální, můžete požádat některého ze správců Alíka o změnu názvu nástěnky a v odůvodněných případech vám bude vyhověno. To ale neznamená, že v úterý požádáte o změnu názvu včera založené nástěnky „Dneska je pondělí“ a ve středu ji budete přejmenovávat zase.

  V případě, že se již o některou svoji nástěnku nechcete starat, můžete požádat o změnu moderátora nástěnky. V případě, že se dohodnou dva uživatelé mezi sebou o předání nástěnky, není převedení nástěnky problém, když oba uživatelé napíšou stejnému správci Alíka, že žádají o převedení nástěnky.

  Správci Alíka mají rovněž právo odebrat nástěnku moderátorovi, který se o ni dlouhodobě nestará.

  Alíkovy stálé nástěnky

  U některých nástěnek ve Stálých je jako moderátor uveden Alík. Jejich moderátorem i nadále zůstane Alík, ale o některé z nich se postupně začnou starat někteří správci. To znamená, že z těchto nástěnek budou postupně smazány reklamy a další s tématem nesouvisející a obtěžující příspěvky a zůstanou tam jen příspěvky k tématu.

  Několik nezávazných doporučení

  Jak již bylo uvedeno, můžete zakládat jakoukoli nástěnku (mimo témata pro Alíka nevhodná) a na své nástěnce můžete sami rozhodovat, co smazat a co ne. Je to Vaše právo. Ale podle toho, jakým způsobem budete toto právo využívat, se na vás ostatní budou dívat. Proto v závěru bych si dovolil několik nezávazných doporučení.

  Jak jsem uvedl, je možné založit i nástěnku na téma, které již na Alíku je. Ale je pravda, že zakládat nástěnku, která je tam již padesátkrát, se může leckomu nelíbit.

  Záleží na vás, jaké příspěvky budete ze své nástěnky mazat. Ale když tam budete nechávat i reklamy a podobné věci, tak to bude návštěvníky vaší nástěnky obtěžovat a odrazovat a možná příště nepřijdou. A když budete mazat příspěvky, které sice budou k tématu, ale budou mít jiný názor než vy, tak to taky bude lidi odrazovat a radši půjdou na nástěnku, kde jejich názor nebude potlačován.

  Záleží na vás, jaký budete používat pravopis a druh písma. Pokud však styl vašeho projevu bude takový, že bude pro čtenáře problém váš text přečíst, taky ho to bude odrazovat.

  Pokud na vaší nástěnce budete mít nějaké velice hodnotné příspěvky, o které byste určitě nechtěli přijít, uložte si je pro jistotu k sobě do počítače. Může se stát z různých důvodů, že ty příspěvky mohou zmizet nebo být nedostupné.

  Tato upravená pravidla pro nástěnky asi nebudou vyhovovat každému, ale měla by aspoň trochu zlepšit současnou situaci s nástěnkami.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!