Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdninová cesta pouští

  vydáno  •  cestování · prázdniny · zahraničí
  Tak lidičky, co prázdniny, jak si je užíváte? Doufám, že nesedíte jen u klávesnice, nebo televizní obrazovky?!? Už jste našli v lese nějakou houbu? Projeli hlubokou louží na kole bez blatníků? Osedlali si koně na zapomenutém ranči? Nebo provedli jinou, méně romantickou, leč neméně důležitou letní akci? Pokud ne, tak vás právě zvu na první letní výpravu. Projdeme branou pouště. Místem, kde rtuť na teploměru ukazuje 38 stupňů ve stínu. Cestou do oázy Douz spatříme písečné růže, solné jezero i fatu morgánu...

  Maroko - Sahara - ...4 hod autem z města Zagora 45°C, © Petr Kolátek

  Nevím, jak většina z vás, ale já mám problém své tělo dostat do výšky nad jeden metr. Takže velbloud, který měl své břicho u mého čela mi připadal jako hora, na kterou já nikdy, opravdu nikdy, nevylezu. K mému překvapení si však chytré zvíře kleká na přední nohy a klidně vyčkává, až se něj  vyhrabu a usadím. Takže můžeme klopýtat v karavaně do největší pouště na zeměkouli. Zavírám oči a vdechuji první vůně Sahary.

  Netušila jsem, že písek, písek a zas jen písek, může být něco tak krásného. Zlatavé pláně, které tvoří písečné duny vonící sluncem, se střídají s kamennými městy a jako zelený zázrak se objevuje oáza. Místo, které vás pohltí svou jedinečností. Zastavil se tu čas. Vlastně tu snad ani nebyl. Bosou nohou kráčím pod ledovým vodopádem a snažím se zapamatovat každou vteřinu.

  Když jsme z velbloudího hrbu přesedli do pohodlnějšího (to byl jen první dojem) terénního automobilu, čistila jsem okénko od prachu, abych naposledy viděla tu krásu. Přes cestu nám přeběhlo stádo gazel a všichni přestáváme na okamžik dýchat. Kde se v takovém koutu vzala krásná zvířata!?!  „Vidíte vzadu tu vodu, ty vlny?“ Ptá se nás zaprášený průvodce. Nechce se mi věřit, ale opravdu. V dálce vidím moře, dokonce i veliké stromy, a taky možná obrysy hotelů... „Tak tam žádné moře není, jen se mění teplota vzduchu a vytváří zvláštní úkazy, to je fata morgána,“ pokračuje chraplavý hlas.

  Pohoří Atlas mě dostalo svou majestátností na kolena. Většinou prolezu každý metr a snažím se vše vidět a ohmatat. Tady jen zírám a mám strach se pohnout. Pásmo hor tu stojí jako zeď postavená nadpozemskou silou. V kameném městě žijí lidé, nabízejí nám zelené bahno a tvrdí, že je to mátový čaj. Ano, chutná to tak, ale hustota je vážně podivná. Dětem tu udělal největší radost vlhký ubrousek, balený v malém psaníčku. Odměnou mi věší na krk korálky vyrobené z chlebového těsta. Učím je zpívat českou písničku a dále pokračuje náš výměnný obchod. Za můj přívěšek na báglu dostávám písečnou růži.

  O severní Africe bych dokázala vyprávět ještě dlouho. Kdo tvrdí, že poušť znamená jen nehostinné místo, kde vám dojde, možnost báječné civilizace - je mi ho líto. Kymácela jsem se na korábu pouště, měla na rtech opary a silný pocit, že to vedro nepřežiji. Když zavřu oči, cítím v dlaních horký písek, na jazyku mám podivnou příchuť čaje, slyším padající kámen do propasti, objeví se mi několik stovek barev i vůní. Ale vím, že se mi to všechno jen nezdálo, protože písečná růže a barevné korálky mají své místo na „cestovatelské polici“. Pokud vás zajímají další kamínky v dárkové mozaice, klidně pište a společně se vydáme na druhou letní výpravu...

  • Sahara má rozlohu 9 milionu km². Většinu plochy Sahary tvoří kamenitá poušť, menší část zabírají pouště písečné.
  • Atlas je pohoří v severozápadní Africe táhnoucí se v délce 2 400 km přes Maroko, Alžírsko a Tunisko.
  • Na světě žije asi 15 milionů domácích velbloudů, převážně v severní Africe a západní Asii. Velbloud je velmi rychlý a vytrvalý běžec, dokáže uběhnout až 175 kilometrů za 12 hodin. Jsou pověstní svou schopností přetrvávat dlouho bez vody.
  • Až kvůli štěstí projdeš celý svět, zjistíš, že stálo před tvými dveřmi. africké přísloví

  Originální exponáty můžete vidět v Pavilonu Anthropos až do 31. srpna 2008 na výstavě Moravského zemského muzea v Brně. Výstava se jmenuje Sahara - příběh velké pouště. Tato mezinárodní výstava mapuje bohatou přírodní a kulturní mozaiku Sahary. Přírodní a kulturní dědictví je prezentováno více jak 600 exponáty (minerály, zkameněliny, archeologické nálezy, pravěké sklaní umění, etnografický materiál, šperky, kroje...) a nechybí ani instalace velkého tuarežského stanu s originální výbavou.

  Více informací o největší poušti světa - Sahara


  Sahara ve Wikipedii

  Sahara je největší poušť světa; rozlohou 9 milionů km² zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. (V arabštině  sahra znamená „poušť“.) Rozkládá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán). Plocha, kterou Sahara zaujímá, má zhruba tvar lichoběžníku o délce 4 500 až 5 500 km ve směru západ-východ a šířce 1 500 až 2 000 km od severu k jihu.

  Další informace se dozvíte v hesle Sahara v internetové encyklopedii Wikipedie. 

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (18)

  Příspěvek z 27. ledna 2009 v 18:47.
  naomioimikado v něm napsal:

  poušť?

  21pokud bych měla dostatek pití a jídla tak proč ne.......164

  Příspěvek z 4. srpna 2008 v 9:19.
  sněnka1 v něm napsal:

  Reakce na Jára14:

  to  bych nevidržela já bich bez počítače vidržela klidně celí prázdniny11333

  Hermiona8 v něm napsala:

  Reakce na Lloyd_Banks:

  právě že ano