Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdninová dobrodružství: Hledání zkamenělé krve

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Cestování · Prázdniny
  Letní výprava může být skutečnou honbou za pokladem. Vydejte se hledat nejkrásnější české drahokamy – granáty.

  (P) České granáty, © Profimedia.cz

  Nenechte se zmást, pod názvem granát můžete najít až 12 různých minerálů různých barev (včetně hnědé, černé a zelené.) My se však zaměříme pouze na "náš" český granát, který se odborně nazývá pyrop a který září temnými odlesky rudé barvy.

  Čáry a kouzla

  O zázračných vlastnostech granátu se vyprávějí legendy. Jedna z těch nejstarších tvrdí, že samotný Noe měl ve své arše pověšený kus granátu, který zesiloval dopadající světlo. Proto se granátové destičky později využívaly jako barevná sklíčka do kostelních oken. Český granát byl považován za mocný amulet proti uhranutí a byla mu připisována magická moc lásky. Dodnes bývá zvykem, že si manželé darují granátové šperky k výročí svatby, aby potvrdili svou vzájemnou lásku a úctu. Červený granát prý také posiluje organismus, povzbuzuje činnost srdce a také podporuje naši vytrvalost. To už stojí za to, abyste se po něm zkusili podívat, ne?

  Fotogalerie

  Čich na granáty

  Při hledání granátu budete potřebovat dobré oči a značnou trpělivost. Velikost granátových zrnek se průměrně pohybuje v řádu několika milimetrů. A kde je máte hledat? Pyrop se vyskytuje ve vyvřelých horninách a naplaveninách, nejvíce v masivu Českého středohoří a v Podkrkonoší. Průmyslově se těží například v obci Podsedice na Třebenicku, ale tam by z vás amatérských hledačů měli pramalou radost. Mnohem lepší, než se prohrabávat hromadami kamenů a hlíny, je tedy vyzkoušet rýžování. Tak jako v případě zlata se vyplatí najít vhodný a přístupný potok nebo říčku a dát se do práce s rýžovací pánví. Vhodnou lokalitou může být například Bradlecký potok (mezi Bradleckou Lhotou a Železnicí u Jičína), potok Brslenka u Podmok nebo potok Čistá (u Staré Paky). Pokud se nechcete (nebo nemůžete) ráchat ve vodě, zkuste probádat lokalitu Linhorka (na sever od Třebívlic), kde můžete najít český granát v povrchových vrstvách.

  Malá ekologická vsuvka

  Alíkovi kamarádi zajisté vědí, že i při hledání drahokamů se musí dodržovat určitá pravidla. Proto budou svůj hledačský zápal mírnit: budou se v přírodě chovat ohleduplně a po jejich pátrání nezůstanou viditelné stopy. Hledáním granátů si přece chtějí pouze zpestřit prázdniny a nevěří, že by mohli zázračně zbohatnout. Nebudou zkrátka bezohlední jako hledači, kteří před několika lety prakticky vydrancovali a zdevastovali jedno z nejbohatších nalezišť na potoce Granátka. Škoda…

  Od carevny do muzea

  České granáty prý nejvíce proslavila ruská carevna, která si z nich nechala vyrobit šperky pro slavný vídeňský ples. Časem ale český granát natolik zlidověl, že ztratil punc výjimečnosti. Byla by ovšem chyba myslet si, že je tomu tak nadále. Náš nejkrásnější drahokam je slavný po celém světě a má i své vlastní muzeum. To si můžete prohlédnout v Třebenicích.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 31. srpna 2013 v 19:34.
  Katchena v něm napsala:

  Pro Jihočechy

  Pro Jihočechy tu mám další potok, kde se dají velice snadno najít granáty (pyropy) v říčním písku: Křemžský potok, který protéká Holubovem (a hromadou dalších měst nebo vesnic) a pod zříceninou hradu Dívčí kámen se vlévá do Vltavy. Nejlepší je hledat tam, protože ty granáty nabral cestou a u pramene byste je těžko hledali :).

  Příspěvek z 16. srpna 2013 v 10:59.
  Papagena v něm napsala:

  Třebenice

  Byli jsme tam minulý rok a pár granátů mám doma.

  Příspěvek z 14. srpna 2013 v 11:34.
  anička999 v něm napsal:

  Ach jo.

  Kdyby byli prázdniny delší, mohli by jsme tam jet. 13