Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdninová dobrodružství: Pekelné sopky

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Cestování · Prázdniny
  Všichni hledači neobyčejných zážitků pozor! Tentokrát jedeme na výlet za bublajícími bahenními vulkány do národní přírodní rezervace Soos u Františkových lázní.

  Rezervace SOOS v západních Čechách, © Czech Tourism

  Neobvyklý název rezervace prý pochází z chebského německého nářečí a znamená "močál". Území se rozkládá na ploše 221 ha, ale nás bude zajímat jen bezpečně přístupná část, kterou projdete po 1,2 km dlouhé naučné stezce.

  Co je to mofeta?

  Krajina v Soosu bez nadsázky připomíná povrch Měsíce. Je hluboce rozbrázděná erozí a pokrytá silnou vrstvou vysrážených minerálních solí. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště, ve kterém probublávají zbytky vulkanické činnosti. Jde vlastně o dno vyschlého jezera se slanou vodou. Narazíte tady na velké množství minerálních pramenů, ale hlavně na bahenní sopky (přesný název zní mofety), ze kterých uniká na zemský povrch oxid uhličitý. A nejen ten. Pronikavý zápach upozorňuje na sirné výpary a připomíná, jak by to teoreticky mohlo zavánět v pekle… Mlaskající pohyblivé bahno také klidu příliš nepřidá – varuje nás, že na rašeliništích je třeba rozmyslet si každičký krok.

  Fotogalerie

  Život v bažinách

  Soos tedy může na první pohled působit docela zlověstně. Ale i tak se stal domovem řady slanomilných rostlin a chráněných živočichů. Z motýlů tady můžete narazit na bělopáska topolového, otakárka fenyklového, perleťovce kopřivového nebo modráska stříbroskvrnného. Při troše štěstí můžete spatřit jeřába popelavého, vodouše rudonohého, případně motáka pochopa. V rezervaci také žije vzácná ropucha krátkonohá, stejně jako její kolegyně ropucha obecná, dále čolek horský a různé druhy ještěrek. Mladí zoologové si tu určitě přijdou na své.

  Neměli byste si nechat ujít

  Po návratu z vycházky si v areálu rezervace můžete prohlédnout muzeum s expozicí "Příroda Chebska" a "Příroda Soosu." Neměli byste vynechat ani nový pavilon s výstavou " Dějiny Země", kde najdete modely dinosaurů v životní velikosti. Expozici Dějiny Země doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legendárního českého umělce specializujícího se na období druhohorních prehistorických ještěrů. Nechybí řada zajímavých informací z oblasti paleontologie. Ve zbývajícím času určitě navštivte Stanici handicapovaných živočichů Soos a dančí oboru.

  Kudy na sopky

  Národní přírodní rezervaci Soos je letos přístupná až do 15. listopadu. Pejskaři určitě uvítají, že je sem dovolen i přístup čtyřnohým miláčkům, musí však být na vodítku. Cesta do Soosu se dá zpestřit vyjížďkou po úzkorozchodné železnici. Původně důlní vláček (z muzea v Krásně) přepravuje cestující mezi stanicí Soos a osadou Kateřina. Unikátní jízdy jsou naplánované na každý třetí víkend v měsíci od dubna do září.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 31. srpna 2013 ve 23:04.
  pandásek v něm napsal:

  soos

  Také bych se tam ráda podívala, je to fajn informace4

  Příspěvek z 25. srpna 2013 ve 12:40.
  NikaDominika6 v něm napsala:

  Hodnotení

  Skvělý článek.2424410761625261

  Příspěvek z 24. srpna 2013 ve 20:13.
  sadrule v něm napsala:

  Joooooooooooooooooo.

  25Mě se to taky líbí.