Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdninová dobrodružství: Putování za zlatou řekou

  vydáno  •  volný čas venku · příroda · jak se stát... · Česká republika · prázdniny · léto
  Za prázdninovými dobrodružstvími nemusíte až za hranice. Co třeba hledat zlato? Když si vyzkoušíte rýžování zlata, zažijete chvíle jako hrdinové povídek Jacka Londona. A kde zlato hledat? Přece ve vodě.

  V Kestřanech u Písku se odehrála každoroční soutěž v rýžovaní zlata., © MAFRA

  Bez čeho se zlatokop neobejde

  První věc, kterou byste si měli coby budoucí zlatokopové pořídit, je rýžovací pánev. Tu bez problému koupíte na internetu. Pokud se vám ale nechce utratit celé prázdninové kapesné a místo toho nenápadně pošilháváte po vybavení kuchyně, tak přesuňte svou pozornost od smažících pánví k obyčejným porcelánovým talířům. Jsou pro začátečníky jako dělané. Dále se neobejdete bez síta a pořádné kovové lopatky, kterou budete nabírat zlatonosný materiál do pánve. Zkušení zlatokopové doporučují vojenské polní lopatky (k dostání v army shopech), ale zcela určitě najdete i jinou variantu z domácích zásob. Potom budete potřebovat nádobku na vyrýžované zlato (třeba plastovou, dobře uzavíratelnou zkumavku). Tu naplníte do poloviny čistou vodou a zlatinky (vyrýžované kousky zlata) do ní přemístíte. Nejlépe pinzetou nebo pomocí delšího špendlíku. V tomto bodu oceníte i dalšího užitečného pomocníka – lupu.

  Jak správně rýžovat

  Rýžování je prastará technika, ale k tomu abyste ji spolehlivě ovládli, budete potřebovat trochu času. Není se ovšem čeho bát. Lopatkou ze dna řeky nebo potoka naberete sypký materiál a prosejete ho do pánve. Pánev ponoříte až po okraj do vody a materiál opatrně propláchnete. A teď můžete začít se samotným rýžováním. Pánev ponoříte 3-5 cm pod vodní hladinu, držíte ji oběma rukama a pohybujte s ní krouživými pohyby ve tvaru osmičky. Pro lepší pochopení se můžete podívat na instruktážní videa, která jsou volně dostupná na internetu. Rýžováním se lehčí nerosty postupně odplavují, těžší (tedy i zlato) zůstávají. Zlatinky můžete odebírat ze středu pánve přímo na místě rýžování. Nebo si závěrečný „šlich“ (koncentrát, výplavek) přelijete do lahvičky a doma ho necháte na tmavém podkladu uschnout. Zlatinky tak lépe vyniknou a vy si je v klidu vytřídíte.

  Kde se skrývá zlato?

  Praotec Čech měl neobyčejný čich: přivedl svůj lid do oblasti s poměrně bohatým výskytem zlata. Vzácný žlutý kov na našem území těžili už i Keltové (v okolí Jílového, Nového Knína a Všenor), větší zásoby zlata byly nalezeny ve Zlatých horách či v Pošumaví. Podle geologů se dodnes ukrývá zlatá ruda v útrobách Kašperských hor a v Mokrsku na Příbramsku. Těžba zlata je však zastavena, takže vám nezbývá nic jiného, než pečlivě přebírat zlatonosné řeky a hledat kousky vzácného kovu, které přišly s velkou vodou.

  Fotogalerie

  Kromě Otavy můžete zkusit své štěstí na tocích ve Zlatých horách (Zlatý potok, Opava, Olešnice…), ve středních Čechách na říčce Kocábě a v západních a jižních Čechách na vyhlášené zlaté řece Otavě.

  Tam si ostatně můžete vyzkoušet zlatokopecký život se vší parádou. První srpnový víkend se v Kestřanech u Písku koná soutěž ve volném rýžování z řeky Otavy, kterého se můžete zúčastnit i vy.

  Více informací najdete na Rýžování zlata Kestřany 2013

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 6. srpna 2013 ve 20:48.
  moderátor v něm napsala:

  Zajímavý nápad.

  Velmi zajímavý nápad. Někdy zkusím hledat zlato. :-)26