Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdninový tip: Středověká bitva v Budyni nad Ohří

  vydáno  •  volný čas venku · prázdniny · historie
  Letos se již popáté do Budyně nad Ohří vrátí 8. srpna 2015 na jeden den atmosféra bouřlivých Burgundských válek, které mezi lety 1474-1476 pustošily kraje na západní hranici Spříseženstva (dnešního Švýcarska).

  z minulých ročníků budyňské bitvy, © Jan Melichar

  Pokud si už nyní plánujete aktivity na prázdniny, přidejte si do kalendáře třeba i středověkou bitvu, která se v Budyni nad Ohří odehraje 8. srpna 2015.

  Fotogalerie

  Bitvy se zúčastní skupiny z České republiky i ze zahraničí. Budou představovat švýcarskou pěchotu té doby a postaví se novodobým Burgunďanům. Připomenou divákům statečný boj středověkých Švýcarů proti rozpínavosti posledního burgundského vévody Karla Smělého.

  Letošní bitevní vřavu ovlivní nový faktor, který by na bojišti čekal jen málokdo - láska dvou dívek. Co přesně se přihodí a jak vše nakonec dopadne, se návštěvníci dozvědí na bojišti.

  Akce proběhne v sobotu 8. srpna 2015 od 10 do 18 h. v areálu vodního hradu Budyně nad Ohří ve spolupráci Projektu Švýcarské pěchoty – OS Rattenschwanz, města Budyně nad Ohří a Nadaci Historické a kulturní dědictví města a regionu Budyně nad Ohří. Další informace najdete zde.

  Ačkoliv bitva samotná začne až v 15 hodin, diváci uvidí pestrý program už od otevření areálu. Dozvědí se o válečnictví té doby při ukázce výcviku švýcarské pěchoty či ve zbrojnici, vytvořené ze zbraní a výstroje účastníků bitvy. 

  Po loňském úspěchu plánují pořadatelé také praktickou ukázku používání luků a kuší, tentokrát předvedou střelbu na siluety bojovníků v životní velikosti.

  Diváci mohou navštívit také tábor, včetně dobové kuchyně, ať už sami, nebo s průvodcem, který bude probíhající aktivity komentovat. Dalším novým prvkem pátého ročníku bude komentovaná ukázka středověkých řemesel.

  Pro děti je připravena tradiční stezka rytířských dovedností s úkoly, po jejichž úspěšném splnění obdrží glejt hradního zbrojnoše či dvorní dámy.

  Svoje umění předvedou také rytíři v soubojích, tanečníci představující burgundskou šlechtu či muzikanti a další umělci. Součástí akce bude také středověký trh a hradní krčma.

   

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!